SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Rozvrat Západu alebo prečo sa zástancovia rôznych ideológií tak nenávidia

Väčšina inteligencie prepadla viere v multikultúrnu spoločnosť, v ideológiu rasových identít a porušila krehkú rovnováhu multietnickej spoločnosti jedného národa.

Alexander Tomský.Alexander Tomský. (Zdroj: Facebook AT.)

"V poslednom čase sa objavuje veľké množstvo kníh, esejí a článkov, ktoré sa snažia vysvetliť hlboký rozkol západnej spoločnosti najmä v Amerike, kde kultúrna vojna prebieha s nevídanou zúrivosťou," píše Alexander Tomský a vo svojom komentári Rozvrat Západu uverejnenom na spravodajskom serveri novinky.cz sa zamýšľa nad tým, prečo je to tak.

"Výrazne to ukázali posledné prezidentské voľby. Voliči oboch všeobecne neobľúbených kandidátov, Trumpa či Clintonovej hlasovali predovšetkým z nenávisti k tomu druhému.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nikdy v dejinách nestáli proti sebe tak nenávidení kandidáti" (Ben Shapiro). "A čo horšie, mnohí voliči oboch táborov "pociťujú tieseň a frustráciu", ak majú hovoriť s politickým oponentom.

Podľa prieskumu Pew Research sa to hlavne týka demokratov (47 percent) a podstatne menej republikánov (13 percent), ktorí však vyhrali.

V spoločnosti mizne dôvera v demokraciu a inštitúcie (školy, banky, cirkvi, médiá, zdravotníctvo alebo Kongres), susedia sa prestávajú navštevovať. Šíria sa sprisahanecké teórie, vypäté subjektívne názory, pocity nahrádzajú fakty.

Komentátori ponúkajú rôzne vysvetlenia, ale väčšinou len opisujú niektoré javy. Nick Cohen z Británie upozorňuje, že sa dnes politický názor odporcu považuje za doklad osobnej zloby a skazenosti: "Keby boli oponenti poctiví, museli by predsa so mnou súhlasiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Extrémna pravica aj ľavica holdujú sprisahaneckým teóriám a zamorujú verejný priestor. Obe strany majú svoju verziu. Elita sa sprisahali proti ľuďom a brexitu, ľud sa nechal oblbnúť demagógiou a sľubmi nacionalistov.

Mnohí vidia príčinu politického a sociálneho rozvratu v ekonomickej nerovnosti a rozdiele v príjmoch spôsobenom globálnou ekonomikou, ak jedno percento občanov vlastný kapitál zodpovedajúci majetku všetkých ostatných. Poukazujú na odlišnú životnú úroveň tzv. "Bielych a modrých golierov".

Je iste pravda, že jedno percento najbohatších zarobilo na globalizácii tak ako Amazon alebo Google a presun výroby do chudobných krajín nejakú manuálnu prácu zlikvidoval, ale nezamestnanosť v USA je iba 4-percentná a pomerné rozvrstvenie príjmov sa nijako zásadne od 70. rokov nezmenilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani svetová hospodárska kríza (1929) nerozdelila Američanov tak ako dnes a ekonomika od úverovej krízy už desať rokov rastie. Cyklické výkyvy nikdy nezastavili dlhodobý rast príjmov všetkých vrstiev spoločnosti. Rozkol spoločnosti nespôsobili peňaženky.

Jonah Goldberg v "samovraždy Západu" považuje osvietenstvo, čiže vieru v rozum, vedu a pokrok, za neprirodzené a tvrdí, že sa ozývajú potlačené kmeňové pudy. To však tiež nič nevysvetľuje. Ak sa ľudskej prirodzenosti protiví liberalizmus, kapitalizmus, humanizmus a veda, čo spôsobilo rozkvet liberálnej civilizácie?

A čo je ešte závažnejšie, nehovorí, aké mocné sily sa ju dnes usilujú zničiť a prečo sa neobjavili počas posledných dvoch storočí?

Niektorí obviňujú sociálne siete, anonymné nenávistné výpady, bubliny rovnako zmýšľajúcich, nedostatok fyzického kontaktu s oponentmi, ale výskum Stanforde ukázal, že "politická polarizácia sa týka hlavne skupín, ktoré sociálne siete takmer nevyužívajú" a prechádza naprieč demografickou stratifikáciou, bez ohľadu na čas strávený na sieťach.

Skryť Vypnúť reklamu

V Amerike sa za zástupný jav politických konfliktov považuje rasizmus.

Američania nepochybne zdedili komplex z minulosti, ešte nedávno zápasili o segregačné zákony, ktoré prežili otroctva do polovice 20. storočia. Vtedy odmietalo zmiešané manželstvá 96 percent, dnes už len 28 percent ľudí.

Rasová znášanlivosť sa zdarne vyvíjala a nič nenasvedčovalo, že sa spoločnosť prepadne do krvavých a brutálnych rasových bitiek a slovných kmeňových vojen.

Vysvetlenie je prosté. Väčšina inteligencie prepadla viere v multikultúrnu spoločnosť, v ideológiu rasových identít a porušila krehkú rovnováhu multietnickej spoločnosti jedného národa.

To ona vyvoláva rasistickú reakciu.

Nepleťme si príčiny s následkami.

Alexander Tomský je politológ, prekladateľ a pedagóg. Dlhé roky žil vo Veľkej Británii. Po novembrovej revolúcii sa vrátil späť do Česka a venoval sa prekladateľstva a publicistike.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Májové voľby by vyhralo OĽaNO pred Smerom

Pri zložení parlamentu by došlo k jednej zmene - stranu Za ľudí by nahradila strana Progresívne Slovensko.

Európska únia

Odhalili obrovský podvod 'Ndranghety, týkal sa aj fondov Európskej únie

Organizovaná sieť bola zapletená do tendrov na verejné práce za vyše 100 miliónov eur.

Taliani rozbili organizovanú sieť.
Slovensko

Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu, hovorí Matovič

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme. Väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko," povedal premiér.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Od pondelka budú obnovené vlaky zadarmo pre žiakov a študentov

Spustenie niektorých medzinárodných železničných liniek už rezort predložil na rokovaní ústredného krízového štábu, ale schválené nebolo. Predložia ho znovu.

ZSSK od nedele obnoví vnútroštátnu dopravu. Vlaky
budú premávať opäť podľa riadneho grafikonu.