SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európska komisia požiadala členské štáty, aby viac chránili synagógy

V reakcii na útok v Halle Komisia vyzvala, aby štáty posilnili ochranu židovských objektov a prevzali aj náklady na ňu.

Synagóga v Halle.Synagóga v Halle. (Zdroj: Wikimedia / Allexkoch)

Berlín/Brusel – Európska komisia vyzvala členské krajiny Európskej únie na zaistenie dostatočnej ochrany synagóg a iných židovských zariadení.

Urobila to po tom, ako sa východonemecké mesto Halle stalo tento týždeň dejiskom antisemitského útoku. Informovala o tom agentúra DPA.

Koordinátorka EK pre boj proti antisemitizmu Katharina von Schnurbeinová uviedla pre denníky mediálnej skupiny Funke, že Brusel rozoslal príslušné listy do všetkých členských krajín.

Požaduje v nich, aby krajiny prevzali aj náklady na spomínané opatrenia. V súčasnosti totiž predstavujú tieto náklady niekedy až polovicu výdavkov jednotlivých židovských komunít.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Von Schnurbeinová pripomenula, že v jednom z prieskumov Agentúry EÚ pre základné práva, uskutočneného medzi európskymi Židmi, až 38 percent opýtaných uviedlo, že uvažovalo v posledných piatich rokoch o odchode z Európy z bezpečnostných dôvodov.

„Musíme k tejto výzve pristupovať celoeurópsky. Angažovanosť štátov bola dosiaľ sčasti obmedzená,“ povedala koordinátorka.

Členské krajiny EÚ sa už v decembri 2018 zaviazali, že budú chrániť židovské zariadenia. Do roku 2020 má každá z nich disponovať stratégiou boja proti antisemitizmu.

Pri útoku v Halle páchateľ Stephan B. zabil 40-ročnú ženu pred synagógou a 20-ročného muža v blízkej predajni kebabu. Predtým sa pokúsil násilne vniknúť do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí sláviacich najdôležitejší židovský sviatok Jom kipur.

Skryť Vypnúť reklamu

Útočník na úteku postrelil ďalšiu 40-ročnú ženu a 41-ročného muža. Podľa zistení vyšetrovateľov mal pri sebe celkove štyri strelné zbrane a niekoľko náloží.

V sociálnych médiách sa objavil videozáznam zachytávajúci útok z pohľadu páchateľa. Ten ešte predtým zverejnil 11-stranový antisemitský manifest.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Májové voľby by vyhralo OĽaNO pred Smerom

Pri zložení parlamentu by došlo k jednej zmene - stranu Za ľudí by nahradila strana Progresívne Slovensko.

Európska únia

Odhalili obrovský podvod 'Ndranghety, týkal sa aj fondov Európskej únie

Organizovaná sieť bola zapletená do tendrov na verejné práce za vyše 100 miliónov eur.

Taliani rozbili organizovanú sieť.
Slovensko

Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu, hovorí Matovič

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme. Väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko," povedal premiér.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Od pondelka budú obnovené vlaky zadarmo pre žiakov a študentov

Spustenie niektorých medzinárodných železničných liniek už rezort predložil na rokovaní ústredného krízového štábu, ale schválené nebolo. Predložia ho znovu.

ZSSK od nedele obnoví vnútroštátnu dopravu. Vlaky
budú premávať opäť podľa riadneho grafikonu.