SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európska komisia požiadala členské štáty, aby viac chránili synagógy

V reakcii na útok v Halle Komisia vyzvala, aby štáty posilnili ochranu židovských objektov a prevzali aj náklady na ňu.

Synagóga v Halle.Synagóga v Halle. (Zdroj: Wikimedia / Allexkoch)

Berlín/Brusel – Európska komisia vyzvala členské krajiny Európskej únie na zaistenie dostatočnej ochrany synagóg a iných židovských zariadení.

Urobila to po tom, ako sa východonemecké mesto Halle stalo tento týždeň dejiskom antisemitského útoku. Informovala o tom agentúra DPA.

Koordinátorka EK pre boj proti antisemitizmu Katharina von Schnurbeinová uviedla pre denníky mediálnej skupiny Funke, že Brusel rozoslal príslušné listy do všetkých členských krajín.

Požaduje v nich, aby krajiny prevzali aj náklady na spomínané opatrenia. V súčasnosti totiž predstavujú tieto náklady niekedy až polovicu výdavkov jednotlivých židovských komunít.

Skryť Vypnúť reklamu

Von Schnurbeinová pripomenula, že v jednom z prieskumov Agentúry EÚ pre základné práva, uskutočneného medzi európskymi Židmi, až 38 percent opýtaných uviedlo, že uvažovalo v posledných piatich rokoch o odchode z Európy z bezpečnostných dôvodov.

„Musíme k tejto výzve pristupovať celoeurópsky. Angažovanosť štátov bola dosiaľ sčasti obmedzená,“ povedala koordinátorka.

Členské krajiny EÚ sa už v decembri 2018 zaviazali, že budú chrániť židovské zariadenia. Do roku 2020 má každá z nich disponovať stratégiou boja proti antisemitizmu.

Pri útoku v Halle páchateľ Stephan B. zabil 40-ročnú ženu pred synagógou a 20-ročného muža v blízkej predajni kebabu. Predtým sa pokúsil násilne vniknúť do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí sláviacich najdôležitejší židovský sviatok Jom kipur.

Skryť Vypnúť reklamu

Útočník na úteku postrelil ďalšiu 40-ročnú ženu a 41-ročného muža. Podľa zistení vyšetrovateľov mal pri sebe celkove štyri strelné zbrane a niekoľko náloží.

V sociálnych médiách sa objavil videozáznam zachytávajúci útok z pohľadu páchateľa. Ten ešte predtým zverejnil 11-stranový antisemitský manifest.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.