SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
EURÓPSKA ÚNIA

Európska komisia požiadala členské štáty, aby viac chránili synagógy

V reakcii na útok v Halle Komisia vyzvala, aby štáty posilnili ochranu židovských objektov a prevzali aj náklady na ňu.

Synagóga v Halle.Synagóga v Halle.(Zdroj: Wikimedia / Allexkoch)

Berlín/Brusel – Európska komisia vyzvala členské krajiny Európskej únie na zaistenie dostatočnej ochrany synagóg a iných židovských zariadení.

Urobila to po tom, ako sa východonemecké mesto Halle stalo tento týždeň dejiskom antisemitského útoku. Informovala o tom agentúra DPA.

Koordinátorka EK pre boj proti antisemitizmu Katharina von Schnurbeinová uviedla pre denníky mediálnej skupiny Funke, že Brusel rozoslal príslušné listy do všetkých členských krajín.

Požaduje v nich, aby krajiny prevzali aj náklady na spomínané opatrenia. V súčasnosti totiž predstavujú tieto náklady niekedy až polovicu výdavkov jednotlivých židovských komunít.

Článok pokračuje pod video reklamou

Von Schnurbeinová pripomenula, že v jednom z prieskumov Agentúry EÚ pre základné práva, uskutočneného medzi európskymi Židmi, až 38 percent opýtaných uviedlo, že uvažovalo v posledných piatich rokoch o odchode z Európy z bezpečnostných dôvodov.

„Musíme k tejto výzve pristupovať celoeurópsky. Angažovanosť štátov bola dosiaľ sčasti obmedzená,“ povedala koordinátorka.

Členské krajiny EÚ sa už v decembri 2018 zaviazali, že budú chrániť židovské zariadenia. Do roku 2020 má každá z nich disponovať stratégiou boja proti antisemitizmu.

Pri útoku v Halle páchateľ Stephan B. zabil 40-ročnú ženu pred synagógou a 20-ročného muža v blízkej predajni kebabu. Predtým sa pokúsil násilne vniknúť do synagógy, kde sa v tom čase nachádzalo 51 ľudí sláviacich najdôležitejší židovský sviatok Jom kipur.

Útočník na úteku postrelil ďalšiu 40-ročnú ženu a 41-ročného muža. Podľa zistení vyšetrovateľov mal pri sebe celkove štyri strelné zbrane a niekoľko náloží.

V sociálnych médiách sa objavil videozáznam zachytávajúci útok z pohľadu páchateľa. Ten ešte predtým zverejnil 11-stranový antisemitský manifest.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.