SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

V katedrále sv. Víta v Prahe sa rozlúčili s Karlom Gottom

Na bohoslužbe sa zúčastnilo niekoľko sto pozvaných ľudí, medzi nimi Miloš Zeman, členovia vlády a množstvo osobností kultúrneho života.

(Zdroj: SITA)

Praha – V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta.

Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11. hodine, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí.

Boli medzi nimi aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda vyhlásila na deň rozlúčky štátny smútok.

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží. V jej blízkosti boli jeho čiernobiela fotografia a štátna vlajka.

SkryťVypnúť reklamu

Príhovory a piesne

Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Mal dar krásneho hlasu, umenia interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky,“ uviedol.

Dodal, že Gott pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška. S príhovorom vystúpila herečka Jiřina Bohdalová.

„Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ povedala o. i. J. Bohdalová.

SkryťVypnúť reklamu

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie. Prítomní boli aj český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi priatelia, spolupracovníci, speváci, herci, športovci a ďalšie osobnosti verejného života.

Po skončení obradu čestná stráž naložila rakvu do pohrebného auta. V pozadí bil zvon Zikmund a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Okolostojaci začali tlieskať a následne Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou.

Nasledovať bude posledná rozlúčka so spevákom len za účasti najbližších v pražskom motolskom krematóriu.

Hviezdna kariéra Karla Gotta

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967.

SkryťVypnúť reklamu

Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval vo viacerých filmoch; bol držiteľom 42 cien Zlatý slávik, viacerých cien Týtý a zlatých a platinových platní. Počas speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe aj zámorí a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra 2019 vo veku 80 rokov.

V piatok sa prišlo do pražského Paláca Žofín rozlúčiť so zosnulým spevákom približne 49-tisíc ľudí. Rozlúčka vo Veľkej sále paláca sa skončila asi desať minút pred polnocou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu