SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V katedrále sv. Víta v Prahe sa rozlúčili s Karlom Gottom

Na bohoslužbe sa zúčastnilo niekoľko sto pozvaných ľudí, medzi nimi Miloš Zeman, členovia vlády a množstvo osobností kultúrneho života.

(Zdroj: SITA)

Praha – V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta.

Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11. hodine, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí.

Boli medzi nimi aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda vyhlásila na deň rozlúčky štátny smútok.

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží. V jej blízkosti boli jeho čiernobiela fotografia a štátna vlajka.

Skryť Vypnúť reklamu

Príhovory a piesne

Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Mal dar krásneho hlasu, umenia interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky,“ uviedol.

Dodal, že Gott pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška. S príhovorom vystúpila herečka Jiřina Bohdalová.

„Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ povedala o. i. J. Bohdalová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie. Prítomní boli aj český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi priatelia, spolupracovníci, speváci, herci, športovci a ďalšie osobnosti verejného života.

Po skončení obradu čestná stráž naložila rakvu do pohrebného auta. V pozadí bil zvon Zikmund a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Okolostojaci začali tlieskať a následne Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou.

Nasledovať bude posledná rozlúčka so spevákom len za účasti najbližších v pražskom motolskom krematóriu.

Hviezdna kariéra Karla Gotta

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval vo viacerých filmoch; bol držiteľom 42 cien Zlatý slávik, viacerých cien Týtý a zlatých a platinových platní. Počas speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe aj zámorí a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra 2019 vo veku 80 rokov.

V piatok sa prišlo do pražského Paláca Žofín rozlúčiť so zosnulým spevákom približne 49-tisíc ľudí. Rozlúčka vo Veľkej sále paláca sa skončila asi desať minút pred polnocou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.