SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
ZAHRANIČIE

V katedrále sv. Víta v Prahe sa rozlúčili s Karlom Gottom

Na bohoslužbe sa zúčastnilo niekoľko sto pozvaných ľudí, medzi nimi Miloš Zeman, členovia vlády a množstvo osobností kultúrneho života.

(Zdroj: SITA)

Praha – V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta.

Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11. hodine, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí.

Boli medzi nimi aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda vyhlásila na deň rozlúčky štátny smútok.

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží. V jej blízkosti boli jeho čiernobiela fotografia a štátna vlajka.

Článok pokračuje pod video reklamou

Príhovory a piesne

Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Mal dar krásneho hlasu, umenia interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky,“ uviedol.

Dodal, že Gott pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová.

Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška. S príhovorom vystúpila herečka Jiřina Bohdalová.

„Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ povedala o. i. J. Bohdalová.

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie. Prítomní boli aj český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi priatelia, spolupracovníci, speváci, herci, športovci a ďalšie osobnosti verejného života.

Po skončení obradu čestná stráž naložila rakvu do pohrebného auta. V pozadí bil zvon Zikmund a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Okolostojaci začali tlieskať a následne Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou.

Nasledovať bude posledná rozlúčka so spevákom len za účasti najbližších v pražskom motolskom krematóriu.

Hviezdna kariéra Karla Gotta

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Pracoval ako vyučený elektromontér v ČKD a popri práci študoval spev na konzervatóriu. Preslávil ho angažmán v Divadle Semafor v prvej polovici 60. rokov. Neskôr spoluzakladal Divadlo Apollo, kde pôsobil do roku 1967.

Počas kariéry vydal viac než 100 albumov. Účinkoval vo viacerých filmoch; bol držiteľom 42 cien Zlatý slávik, viacerých cien Týtý a zlatých a platinových platní. Počas speváckej kariéry absolvoval množstvo koncertov v Európe aj zámorí a hosťoval v stovkách televíznych šou doma aj v zahraničí. Zomrel 1. októbra 2019 vo veku 80 rokov.

V piatok sa prišlo do pražského Paláca Žofín rozlúčiť so zosnulým spevákom približne 49-tisíc ľudí. Rozlúčka vo Veľkej sále paláca sa skončila asi desať minút pred polnocou.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.