SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Zdraviť „Na stráž“ v prítomnosti prokurátora nie je dobrý nápad; muž čelí žalobe

Na Antona G. podal obžalobu prokurátor ÚŠP za prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv.

(Zdroj: SME - Marko Erd )

Bratislava – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na obvineného Antona G., ktorý pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasito minulý rok pozdravil „Na stráž“ pred prítomným iným prokurátorom ÚŠP a novinármi.

„Prokurátor ÚŠP podal 10. októbra obžalobu na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na obvineného Antona G. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podľa hovorkyne sa skutok stal v máji 2018.

SkryťVypnúť reklamu

Rušno na Najvyššom súde

„Konkrétne, skutok sa stal po skončení troch súdnych pojednávaní, týkajúcich sa rozhodovania o sťažnostiach voči uzneseniu o vzatí do väzby troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov na NS SR v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou,“ priblížila J. Tökölyová.

Bolo to podľa nej „počas toho, ako prokurátor ÚŠP poskytoval novinárom rozhovor, v ktorom sa vyjadroval k uvedeným pojednávaniam a k dôvodnosti obvinení troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov.“

Anton G. za prítomnosti viacerých novinárov a ďalších osôb, ktoré sa v tom čase nachádzali pred pojednávacou miestnosťou, vtedy zvýšeným hlasom vyslovil pozdrav „Na stráž“.

„Tým verejne a na mieste verejnosti prístupnom použitím pozdravu prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Teda verejne a na mieste verejnosti prístupnom, najmä použitím hesiel, prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť,“ vysvetlila J. Tökölyová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neoficiálnych informácií je Anton G. lokálnym funkcionárom ĽSNS.

Záťah na západnom a strednom Slovensku

V čase spáchania skutku sa na NS SR rozhodovalo o väzobnom stíhaní Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P. obvinených z extrémizmu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) 10. mája 2018 zadržala celkovo šesť osôb zo západného a stredného Slovenska obvinených z extrémizmu, medzi nimi aj spomínaných troch mužov.

NAKA vtedy prehľadala sedem domov a 12 iných priestorov a zaistila dôkazy v súvislosti s vyšetrovaním a dokumentovaním trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov.

Následne ich 12. mája 2018 sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, prepustil a nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP na uvalenie väzby. Požadoval väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti. O sťažnosti prokurátora následne rozhodoval NS SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu