SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

U susedov je volebný deň: V Maďarsku volia komunálnych politikov, v Poľsku parlamentných zástupcov

Maďarskú samosprávu volia aj národnosti, i slovenská. Oproti minulým voľbám vzrástol počet slovenských voličov o štvrtinu.

O post starostu Budapešti sa uchádza terajší starosta István Tarlós, ktorý spolupracuje s vládou premiéra Viktora Orbána.O post starostu Budapešti sa uchádza terajší starosta István Tarlós, ktorý spolupracuje s vládou premiéra Viktora Orbána. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ/VARŠAVA - V Maďarsku sa v nedeľu o 06.00 h začali komunálne voľby. Starostov, primátorov, ako aj poslancov miestnych a národnostných samospráv bude na päťročné volebné obdobie voliť 8 025 372 miliónov oprávnených voličov. Volebné okrsky v 3177 mestách a obciach Maďarska budú otvorené do 19.00 h.

Zo sobotňajších údajov Národnej volebnej kancelárie (NVI) vyplýva, že v 2256 mestách a obciach, čo je až 70-percentný pomer, idú do volieb nezávislí kandidáti. Celkový počet kandidátov na starostov a primátorov je 7363, z ktorých je 6146 nezávislých, teda až 80 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

O post starostu Budapešti sa uchádza terajší starosta István Tarlós, ktorý spolupracuje s vládou premiéra Viktora Orbána, opozičný spoločný kandidát ľavice a starosta budapeštianskej mestskej časti Zugló Gergely Karácsony, nezávislý kandidát Róbert Puzsér a mediálna celebrita Krisztián Berki. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky mal Tarlós mierny náskok pred Karácsonyom, ostatní kandidáti za nimi výrazne zaostali.

Vládna strana Fidesz podľa slov analytika Róberta Lászlóa určite nedokáže zopakovať svoj výsledok v komunálnych voľbách z roku 2014, keď stratil iba šesť z 23 mestských častí Budapešti a prišiel iba o tri župné mestá z 23.

"Ak však stratí iba o niekoľko viac a Tarlós zostane v kresle starostu Budapešti, tak to bude ešte stále jeho víťazstvo. O miernom prerozdelení síl budeme môcť hovoriť v prípade, ak Tarlós prehrá, Fidesz stratí väčšinu v budapeštianskom zastupiteľstve a oslabí sa vo viacerých mestách," povedal László.

Skryť Vypnúť reklamu

K urnám pristúpia aj voliči samosprávnych orgánov 13 registrovaných národnostných menšín v Maďarsku, medzi nimi aj Slováci.

Počet slovenských voličov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami vzrástol takmer o jednu štvrtinu, v nedeľu ich môže hlasovať 12 425. V porovnaní s komunálnymi voľbami v roku 2014 budú národnostní voliči môcť okrem svojej samosprávy voliť súčasne už aj starostov či primátorov, ako aj poslancov samosprávy svojho mesta, alebo obce.

Tri veľké nominačné organizácie, ktoré boli zastúpené v Celoštátnej slovenskej samospráve v Maďarsku (CSSM) - Zväz Slovákov v Maďarsku, Únia slovenských organizácií v Maďarsku a Slovenský spolok Identita - podpísali koaličnú dohodu.

V nej sa dohodli na počte poslancov jednotlivých organizácií v novom 31-člennom valnom zhromaždení. V doterajšom cykle mali 23-členné valné zhromaždenie, ale teraz stúpol počet voličov. Dohodli sa na zásadách v otázkach štruktúry výborov či obsadzovania pozícií vo valnom zhromaždení, následne zostavili volebné listiny v župách, aj na celoštátnej úrovni. Všade majú ale jednu volebnú listinu. Lídrom celoštátnej kandidačnej listiny Slovákov je predsedníčka CSSM Alžbeta Hollerová Račková.

Skryť Vypnúť reklamu

V Poľsku sa začalo hlasovanie v parlamentných voľbách

Občania Poľska dnes hlasujú v parlamentných voľbách o zložení dolnej snemovne parlamentu (Sejmu) a Senátu. Favoritom je vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), informovala agentúra AP.

Viac ako 30 miliónov registrovaných voličov si vyberá 460 poslancov dolnej snemovne a 100 senátorov. Volebné miestnosti sa otvorili o 07.00 h SELČ a zatvoria sa o 21.00 h SELČ.

Podľa prieskumov by parlamentné voľby mala vyhrať PiS, ale zatiaľ nie je jasné, či získa aj väčšinu potrebnú na to, aby zostavovala vládu.

Voľby podľa AP sprevádzajú obavy v súvislosti so zachovaním demokracie v krajine.

Strana PiS má podľa piatkových výsledkov prieskumu inštitútu pre výskum trhu Kantar 40-percentnú podporu obyvateľov. Opozičnú centristickú a proeurópsku Občiansku koalíciu (KO) podporuje 26 percent ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

KO združuje okrem iných aj centristickú Občiansku platformu (PO), propodnikateľskú liberálnu stranu Moderná (Nowoczesna), proeurópsku liberálnu Iniciatívu Poľska a Zelených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Eduard Heger oznamuje uvoľnenie opatrení.

Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.

9 h
Červené námestie v Moskve polícia uzavrela.

Moskovské hlavné námestie neďaleko Kremľa uzavreli a v centre mesta rozmiestnili desiatky policajných vozidiel.

11 h
Ilustračné foto.

Minister obrany chce veriť tomu, že Ruská federácia vojensky nenapadne Ukrajinu.

15 h
Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

17 h