SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

OSN budúci mesiac možno nezaplatí zamestnancom výplaty

OSN nie je lacný špás a štáty neplatia načas. Najviac prispievajú USA a tie aj najviac dlžia.

Donald Trump a Angela Merkelová si pripíjajú na obede, ktorý hostil generálny tajomník ONS Antonio Guterres. Donald Trump a Angela Merkelová si pripíjajú na obede, ktorý hostil generálny tajomník ONS Antonio Guterres. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyzval členské štáty, aby čo najskôr zaplatili svoje príspevky do rozpočtu, píše server idnes.cz.

Organizácia totiž čelí vážnej finančnej kríze a môže sa stať, že nasledujúce mesiace nebude mať prostriedky na vyplatenie miezd svojim zamestnancom. Podľa Guterresa je deficit OSN najhoršia za posledných desať rokov.

"OSN by v novembri nemusela mať dosť peňazí, aby vyplatila zamestnancom mzdy. Naša práca a naše reformy sú v ohrození," vyhlásil v utorok Guterres.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny tajomník sa už od januára tohto roku snažil znížiť výdavky organizácie na minimum, aby zaplnil narastajúci medzery v rozpočte.

Bez týchto opatrení by podľa neho OSN nemohla usporiadať každoročné stretnutie svetových vodcov, ktoré tento rok v septembri hostila v New Yorku.

V organizácii sú kvôli nedostatku financií neobsadené voľné pracovné miesta a zamestnanci majú veľmi obmedzenú možnosť cestovať. Guterres odporučil členským štátom, aby čo najskôr a v plnej výške uhradili svoje finančné záväzky.

Z celkovo 193 krajín ich zatiaľ zaplatilo 129. Podľa stanice Deutsche Welle to zatiaľ robí necelé dve miliardy dolárov z celkových troch miliárd dolárov stanovených pre tento rok.

"Ak členské štáty neuhradia v plnej výške svoje príspevky do rozpočtu, sekretariát by mohol mať problém so zaplatením miezd a účtov za tovar a služby," uviedol Guterresův hovorca Stéphane Dujarric pre stanicu CNN.

SkryťVypnúť reklamu

Finančnú krízu prehĺbil tlak zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého USA nesú príliš veľkú zodpovednosť za rozpočet OSN a vyzval k reformám. Od roku 2017 sa o zníženie výdavkov na jeho pokyn sústavne pokúšala americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haleyová.

Od USA sa očakáva, že pokryje 22 percent bežného rozpočtu OSN. Washington má obvykle sklon zaplatiť svoje záväzky koncom roka a zatiaľ ich neuhradil v plnej výške. Spojené štáty momentálne dlhuje OSN za tento rok 674 miliónov dolárov a ďalších 381 miliónov dolárov za minulé rozpočtové záväzky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu