SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

OSN budúci mesiac možno nezaplatí zamestnancom výplaty

OSN nie je lacný špás a štáty neplatia načas. Najviac prispievajú USA a tie aj najviac dlžia.

Donald Trump a Angela Merkelová si pripíjajú na obede, ktorý hostil generálny tajomník ONS Antonio Guterres. Donald Trump a Angela Merkelová si pripíjajú na obede, ktorý hostil generálny tajomník ONS Antonio Guterres. (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyzval členské štáty, aby čo najskôr zaplatili svoje príspevky do rozpočtu, píše server idnes.cz.

Organizácia totiž čelí vážnej finančnej kríze a môže sa stať, že nasledujúce mesiace nebude mať prostriedky na vyplatenie miezd svojim zamestnancom. Podľa Guterresa je deficit OSN najhoršia za posledných desať rokov.

"OSN by v novembri nemusela mať dosť peňazí, aby vyplatila zamestnancom mzdy. Naša práca a naše reformy sú v ohrození," vyhlásil v utorok Guterres.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny tajomník sa už od januára tohto roku snažil znížiť výdavky organizácie na minimum, aby zaplnil narastajúci medzery v rozpočte.

Bez týchto opatrení by podľa neho OSN nemohla usporiadať každoročné stretnutie svetových vodcov, ktoré tento rok v septembri hostila v New Yorku.

V organizácii sú kvôli nedostatku financií neobsadené voľné pracovné miesta a zamestnanci majú veľmi obmedzenú možnosť cestovať. Guterres odporučil členským štátom, aby čo najskôr a v plnej výške uhradili svoje finančné záväzky.

Z celkovo 193 krajín ich zatiaľ zaplatilo 129. Podľa stanice Deutsche Welle to zatiaľ robí necelé dve miliardy dolárov z celkových troch miliárd dolárov stanovených pre tento rok.

"Ak členské štáty neuhradia v plnej výške svoje príspevky do rozpočtu, sekretariát by mohol mať problém so zaplatením miezd a účtov za tovar a služby," uviedol Guterresův hovorca Stéphane Dujarric pre stanicu CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Finančnú krízu prehĺbil tlak zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého USA nesú príliš veľkú zodpovednosť za rozpočet OSN a vyzval k reformám. Od roku 2017 sa o zníženie výdavkov na jeho pokyn sústavne pokúšala americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haleyová.

Od USA sa očakáva, že pokryje 22 percent bežného rozpočtu OSN. Washington má obvykle sklon zaplatiť svoje záväzky koncom roka a zatiaľ ich neuhradil v plnej výške. Spojené štáty momentálne dlhuje OSN za tento rok 674 miliónov dolárov a ďalších 381 miliónov dolárov za minulé rozpočtové záväzky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.

60m
Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

2 h
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

5 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

3 h