SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Poľské parlamentné voľby podľa odhadov vyhrala strana Právo a spravodlivosť

Aj naďalej môže vládnuť sama.

VARŠAVA - V Poľsku bude zrejme ďalšie štyri roky vládnuť národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS), podľa odhadov výsledkov sa strana stala jasným víťazom nedeľňajších parlamentných volieb.

Na druhom mieste skončila proeurópska opozičná Občianska koalícia. Do parlamentu by sa mali dostať ešte tri ďalšie strany.

Vládne PiS podľa odhadov, zverejnených len krátko po uzavretí volebných miestností, získala 43,6 percenta hlasov, Občianska koalícia 27,4 percenta. Podľa prepočtov televízie TVN24 bude mať PiS väčšinu v 460-člennom Sejme, dolnej komore parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dokázali sme vyhrať aj cez ten silný front proti nám," povedal predseda PiS Jaroslaw Kaczyński svojim spolustraníkom vo volebnom štábe. Tí nadšene tlieskali a kričali "Jaroslaw, Jaroslaw!" a "Ďakujeme, ďakujeme".

Proti PiS podľa jej predsedu stála "totálna opozícia". Kaczyński, ktorý platí za najmocnejšieho poľského politika, upozornil, že "pred nami sú ďalšie štyri roky ťažkej práce, pretože Poľsko sa musí ďalej meniť k lepšiemu ... musíme byť ďalej dôveryhodní a dodržiavať slovo".

Do Sejmu sa po piatich rokoch pravdepodobne vracia Zväz demokratickej ľavice (SLD), ktorý kandidoval v rámci zoskupení Levice. Jeho súčasťou je aj strana Jar, na čele ktorej stojí Robert Biedroń, prvý politik, ktorý sa v silne katolíckom Poľsku otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii.

Skryť Vypnúť reklamu

V poslaneckých laviciach tiež podľa odhadov zasadnú zástupcovia spojenectvo ľudovcov a protisystémového hnutia Kukiz a predstavitelia euroskeptické, pravicové Konfederácie.

Po nedeľných voľbách získalo PiS silný mandát na to, aby pokračovalo v reformách začatých v uplynulom volebnom období. Jeho vláda zaviedla štedré sociálne dávky napríklad pre rodiny s deťmi, zvýšila minimálnu mzdu alebo znížila vek odchodu do dôchodku. PiS ovládlo všetky kľúčové oblasti verejného života, vrátane dôležitých štátnych firiem a verejnoprávnych médií, ktoré sa podľa kritikov stala hlásnu rúrou národno-konzervatívnej formácie.

Opozícia: Vo Varšave Budapešť nebude


Kvôli spornej reforme súdnictva, ktorá zvýšila vplyv politikov na justíciu, sa vláda vo Varšave dostala do sporov s Európskou komisiou. Tá ju obviňuje z ohrozovania sudcovskej nezávislosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vo Varšave Budapešť nebude," vyhlásil Grzegorz Schetyna, predseda Občianskej platformy, najsilnejšieho zoskupenia Občianske koalície.

Narážal tak na vládu maďarského pravicového premiéra Viktora Orbána, ktorá má v parlamente ústavnú väčšinu a čelí kritike kvôli porušovaniu demokracie a princípov právneho štátu.

"Boli to ťažké štyri roky. Toto nebol vyrovnaný súboj. ... Nemali sme pocit, že štartujeme v spravodlivom súboji," uviedol tiež Schetyna.

Jeho strana niekoľko týždňov pred voľbami vyslala do boja o post premiéra umiernenú podpredsedníčku Sejmu Malgorzatu Kidawovou-Blonski. "Od zajtrajška začíname pracovať na tom, aby mizli priekopy medzi Poliakmi," sľúbila táto politička.

Po štyroch rokoch vlády PiS je Poľsko hlboko rozdelené, medzi ľuďmi kvôli rôznym politickým názorom panuje až nevraživosť. K nej prispieva aj ostrá rétorika najmä politikov Práva a spravodlivosti. Jeho šéf pred voľbami hovoril o "ciachovaní tých, ktorí pracujú v prospech nepriateľov".

Skryť Vypnúť reklamu

Nedeľné voľby sprevádzala na poľskej pomery veľmi vysoká účasť: hlasovať prišlo 61,1 percenta voličov, čo je asi o desať percentuálnych bodov viac ako pred desiatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

11 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

14 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

15 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

13 h