SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Sulík vyzýva špeciálneho prokurátora, aby nariadil väzbu pre Trnku

Pozastaviť výkon funkcie Dobroslavovi Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin, tvrdí generálna prokuratúra.

Dobroslav Trnka.Dobroslav Trnka. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Predseda SaS Richard Sulík vyzýva špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby ihneď nariadil väzbu pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Vyhlásil to v súvislosti s nahrávkou rozhovoru medzi Trnkom a Marianom K. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.

"Špeciálny prokurátor pán Kováčik má zo zákona možnosť nariadiť väzbu pre Dobroslava Trnku, vyzývam ho tak urobiť. Toto nemôže ostať bez povšimnutia," povedal Sulík na pondelkovej tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa šéfa SaS sa Trnka v priamom prenose priznal, že konal v rozpore zo zákonom, "že si nechal ukladať peniaze za to, že robil rozhodnutia, ktoré nikdy robiť nemal".

"Vo fungujúcej krajine by najneskôr v týchto chvíľach zasahovalo zásahové komando a odviedli by Dobroslava Trnku v putách do cely predbežného zadržania," povedal Sulík s tým, že nerozumie, prečo sa tak nedeje a prečo sa tak nestalo za posledný mesiac.

Sulík na tlačovej konferencii tiež odpovedal novinárom, že nezobral peniaze od Mariana K. ani Haščáka za hlasy pri voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR v roku 2010.

"Nestál by som tu, lozil by som po kanáloch, keby na tom bola len štipka pravdy. Určite nie, definitívne vylučujem," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnený rozhovor medzi Marianom K. a Trnkom sa mal týkať aj kupovania poslancov parlamentu, keď sa mal stať Trnka generálnym prokurátorom.

Pozastaviť výkon funkcie Trnkovi nemôžu

Pozastaviť výkon funkcie prokurátorovi Generálnej prokuratúry SR (GP SR) Dobroslavovi Trnkovi v súčasnosti nie je možné, pretože dosiaľ nebolo vznesené obvinenie pre konkrétny trestný čin.

Nie je možný ani disciplinárny návrh, lebo uplynula premlčacia lehota od skutku nahrávky s podnikateľom Marianom K.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podotýka, že počas svojho pôsobenia vždy pozastavil výkon funkcie prokurátorovi, ktorému vzniesli obvinenie pre úmyselný trestný čin. Informovala o tom hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Podľa jej slov ohľadom skutku spomínanej nahrávky je v súčasnosti vedené trestné stíhanie len vo veci.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi.

Generálny prokurátor podotýka, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavení mlčanlivosti D. T. bolo doposiaľ vyhovené, čo svedčí o absolútnej súčinnosti generálneho prokurátora s vyšetrovateľmi polície," uviedla hovorkyňa GP SR.

Ako dodala, pokiaľ ide o disciplinárny postih, tento je absolútne vylúčený, pretože objektívna premlčacia lehota uplynula pred niekoľkými rokmi (objektívna premlčacia lehota je dva roky).

"Zároveň podotýkame, že v čase, kedy malo ku skutku dôjsť, bola premlčacia lehota jeden rok. Za takýchto okolností a zákonných možností je aktuálne zotrvanie D. T. vo funkcii prokurátora GP SR len na jeho osobnom rozhodnutí," upozornila Predajňová v reakcii na pondelkovú výzvu Nadácie Zastavme korupciu, aby Trnka okamžite odstúpil z funkcie a zároveň, aby sa Čižnár prestal skrývať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Predajňovej nie je pravdou, že GP SR vo veci prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I Bystríka Paloviča nekoná.

"Na pokyn prvej námestníčky generálneho prokurátora bol vyžiadaný spisový materiál týkajúci sa predmetnej komunikácie, ktorá bude vyhodnotená a bude bezodkladne rozhodnuté o ďalšom postupe," uviedla k výzve nadácie, podľa ktorej by mal Čižnár nariadiť previerku spisov prokurátora Paloviča.

"Po zverejnení nahrávky medzi obžalovaným podnikateľom Marianom K. a Trnkom je nemysliteľné, aby tento človek sedel na GP SR," uviedla v pondelok riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Zároveň nadácia vyzvala Čižnára, aby začal konať aj voči ostatným, ktorí čelia podozreniam, že spolupracovali s Marianom K.

SkryťVypnúť reklamu

"Prokuratúra je jeden z hlavných pilierov právneho štátu. Ak zlyháva ona, zlyháva štát," konštatovala Petková.

S Trnkom sa TASR spojiť nepodarilo, keďže má od ranných hodín vypnutý telefón.

Most-Híd: Trnka by mal odstúpiť

Dobroslav Trnka by mal podľa vládnej strany Most-Híd odstúpiť z funkcie prokurátora. Uviedla to hovorkyňa strany Klára Debnár.

"Je nepredstaviteľné, aby po zverejnení nahrávky jeho údajnej komunikácie s Marianom K. s takým závažným obsahom sedel počas vyšetrovania v kresle prokurátora," reagoval Most-Híd na osobu Trnku prostredníctvom hovorkyne.

Podnikateľ Marian K. podľa Mosta-Híd svoje "nehoráznosti" a nezákonné aktivity dokázal uplatňovať pre osobné zlyhania ľudí na rôznych úrovniach.

SkryťVypnúť reklamu

"Súdy a orgány činné v trestnom konaní musia byť čím skôr očistené od týchto ľudí. A čo je z pohľadu budúcnosti najdôležitejšie, v prípade dokázania ich viny čím skôr aj potrestaní," skonštatovala Debnár.

Čaputová verí, že kompetentné orgány budú rýchlo konať

Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že generálny prokurátor má byť najvyšším ochrancom zákonnosti, ale zverejnená nahrávka ukazuje opak. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Nahrávka podľa prezidentky potvrdzuje najhoršie predstavy o fungovaní právneho štátu. Verí, že kompetentné orgány budú rýchlo konať.

„Zverejnená nahrávka ukazuje, ako bola táto kontrola zákonnosti podriadená ľudom podozrivým zo spáchania zločinov. Ukazuje, ako bývalý najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry nebol v službe spravodlivosti, ale spravodlivosť bola slúžkou záujmov skupiny ľudí,“ píše sa vo vyhlásení prezidentky.

„Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy a indície o fungovaní právneho štátu v nedávnej minulosti. Verím, že ani informácie z tejto nahrávky nezostanú bez rýchlej a jednoznačnej reakcie kompetentných orgánov, pretože všetci potrebujeme veriť tomu, že takto to už na Slovensku fungovať nebude,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Hlina: Desivý obraz o Slovensku

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina uviedol, že zverejnená komunikácia vytvára desivý obraz o Slovensku a ide o zlyhanie celého systému.

„Jankovská je stále sudkyňa, Trnka je stále prokurátor, Harabin je stále sudca. Všetkým týmto ľuďom platí štát vysoké platy z daní daňových poplatníkov. Ako je vôbec možné, že sme takíto bezmocní, že sme nútení sa bezmocne pozerať na takúto devastáciu štátu, na takúto aroganciu? Kam až zájde falošná kolegialita sudcov a prokurátorov? Dokedy budú chcieť týchto ľudí chrániť?“ zamýšľa sa líder KDH v stanovisku, ktoré zaslal hovorca strany Stano Župa.

Truban: Čižnár by mal konať

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal začať disciplinárne konanie voči svojmu predchodcovi, prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Na tlačovej konferencii ho k tomu vyzval predseda Progresívneho Slovenska (PS) a líder koalície PS/Spolu Michal Truban.

Podľa lídra strany Spolu-občianska demokracia Miroslava Beblavého je jadro problému v tom, že dnes na Slovensku určité skupiny ľudí ovládajú veľké časti štátneho aparátu a využívajú to na to, aby si kúpili beztrestnosť a robili vlastný biznis.

SkryťVypnúť reklamu

Za ľudí: Prokuratúru ovládla rakovina

Na Slovensku sa momentálne rúca ďalší z pilierov štátu, prokuratúru ovládla "rakovina" a prokurátor namiesto toho, aby zločincov posielal do väzenia, snaží sa informácie predávať a speňažiť.

V pondelok to v reakcii na zverejnenú nahrávku povedali zástupcovia mimoparlamentnej strany Za ľudí Veronika Remišová a Juraj Šeliga.

Remišová tvrdí, že parlament, súdnictvo, prokuratúra a polícia patria medzi základné piliere štátu.

"V pondelok na verejnosť prenikli informácie, že prokurátor Generálnej prokuratúry SR, ktorá má za úlohu chrániť občana a gaunerov posielať do väzenia, mal obchodovať s informáciami, vydierať a dokonca ovplyvňovať výkon spravodlivosti v prospech mafie," povedala nezaradená poslankyňa Národnej rady SR s tým, že teraz sa rúca ďalší z pilierov štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv to bola podľa jej slov polícia, kde sa verejnosť dozvedela, že polícia mala "na pokyn mafie" lustrovať svojich vlastných občanov - novinárov.

Ako podotkla, nasledovalo súdnictvo, kde sa občania dozvedeli, že na Slovensku sa dajú kúpiť rozsudky, sudcovia i celý proces spravodlivosti.

"Teraz je to prokuratúra, kde prokurátor namiesto toho, aby zločincov posielal do väzenia, snaží sa informácie predávať a speňažiť. Takto to ďalej ísť nemôže," skonštatovala Remišová.

Tvrdí, že ich strana má v programe riešenia, ako očistiť prokuratúru i súdnictvo.

Šeliga si myslí, že prokuratúru ovládla "rakovina". Vníma potrebu zmeniť spôsob voľby generálneho i špeciálneho prokurátora, ktorá podľa jeho slov musí byť verejnejšia a inak k nej musí pristúpiť aj parlament.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme posilniť prokurátorskú radu, otvoriť ju aj mimo radov prokurátorov po vzore súdnej rady, aby bol posilnený prvok kontroly," podotkol.

Volá aj po náhodnom prideľovaní spisov prokurátorom, negatívne totiž vníma, aby si niektorí pod seba vzťahovali tie najvýraznejšie a najcitlivejšie kauzy.

"Ak Trnka má zvyšok cti, tak by sa mal vzdať funkcie prokurátora a odísť," vyhlásil Šeliga.

Občianska konzervatívna strana (OKS) vyzvala generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby postavil Trnku mimo službu.

Polícia nahrávku zaslala na expertízne skúmanie

Medializovanú nahrávku medzi obvineným podnikateľom Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom polícia zaslala na expertízne skúmanie. Uvádza to na sociálnej sieti Policajný zbor SR.

SkryťVypnúť reklamu

„V trestnej veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku sú naďalej vykonávané procesné úkony. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry nemohol doteraz vypočuť dôležitého svedka, pretože nebol zbavený mlčanlivosti. Minulý týždeň však už prijal súhlas z Generálnej prokuratúry SR na zbavenie mlčanlivosti, v blízkej dobe bude zainteresovaná osoba vypočutá," uvádza polícia s tým, že bližšie informácie zatiaľ nie je možné poskytnúť.

Nahrávku zverejnil Denník N

Denník N informoval o tom, že získal 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Marianom K. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Marian K.

Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Denníka N Marian K. vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí.

Haščák sa dištancuje od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmieta ich.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu