SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Budapešť ovládla opozícia. Celoštátne však Orbán zostáva najsilnejší

Napriek zverejneným pornonahrávkam primátor Borkai z Fideszu obhájil post v Györi.

Gergely Karácsony.Gergely Karácsony. (Zdroj: TASR/AP)

Maďarská vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána v nedeľných komunálnych voľbách stratila Budapešť a rad ďalších veľkých miest. Oznámila to v pondelok agentúra MTI.

Predstavitelia vládneho tábora však zdôrazňujú, že Fidesz zostáva najsilnejšou stranou v krajine a že strana vyhrala vo všetkých župách, píše server idnes.cz.

V hlavnom meste zvíťazil spoločný kandidát opozičných strán Gergely Karácsony, ktorý získal 50,86 percenta hlasov, zatiaľ čo súčasný primátor István Tarlós 44,1 percenta.

Agentúra Reuters už v nedeľu označila tento výsledok za najväčšie víťazstvo maďarskej opozície za posledných desať rokov. Dvojmiliónová Budapešť je domovom zhruba pätiny maďarského obyvateľstva a vytvára tretinu hrubého domáceho produktu.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto víťazstvo je o tom, že sila ľudí je silnejšie ako ľudia pri moci, že láska a spolupráca vždy porazia nenávisť a že skutočnosť nakoniec vyhrá nad klamaním," vyhlásil Karácsony.

Premiér Viktor Orbán v nedeľu zdôraznil, že výsledky volieb svedčia o tom, že Fidesz je stále najsilnejším zoskupením v krajine. Fidesz vyhral vo všetkých 19 župách a stále má 13 z 23 miest s župným právomocami a s viac ako 50.000 obyvateľmi.

Fidesz uhájil druhé najväčšie mesto Debrecen


Funkciu starostu Debrecínu, čo je druhé najväčšie mesto v Maďarsku, uhájil László Pappp (Fidesz), rovnako ako socialista László Botka na čele tretieho najväčšieho mesta, Szegedu.

Botka bol znovuzvolený už piatykrát, tentokrát sa však uchádzal o ďalší mandát ako spoločný opozičný kandidát.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Miskolca, ktorý je štvrtým najväčším mestom Maďarska, si zvolili opozičného kandidáta, Pála Veresa, rovnako tak obyvatelia Pécsu, piateho najväčšieho mesta, kde vyhral opozičný politik Attila Péterffy.

V Györi, šiestom najväčšom meste, tesne vyhral doterajší starosta Zsolt Borkai (Fidesz), a to aj napriek škandálu okolo nahrávky, ktorá zachytávala starostu pri sexuálnych orgiách na jachte a ktorá bola uverejnená krátko pred voľbami.

Šéf volebnej kampane vládnej strany Lajos Kósa v pondelok v televízii uviedol, že pre Fidesz hlasovalo po celej krajine 1,8 milióna ľudí, zatiaľ čo pre opozíciu 1,36 milióna, čo dáva vládnemu táboru pohodlnú väčšinu. Súčasne to podľa neho potvrdzuje, že v Maďarsku je demokracia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu