SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Namaľuj mi nádej

Nádej nám dáva krídla. Dokážeme znovu vidieť farby dúhy a nájsť v každodenných maličkostiach zázraky

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Má nádej nejakú farbu? Ak by mala, tak určite krásne farby dúhy. Po letnej búrke ju často vidíme na oblohe. Má farby, ktoré vedia vliať príval tepla do srdca a duše. Tak, že človek pri pohľade na ne pookreje.

Opak je beznádej. Je tmavá, drsná plná zlých pocitov a temna. Tento svet a ľudia bez Boha sú jej plní. Tak plní, že beznádej sa dá doslova krájať. Môžu ju maskovať pod falošnou maskou tvrdosti a nezáujmu, aj tak je viditeľná.

Boh je Bohom nádeje. Ak veríme v Neho, sme ľuďmi nádeje. Bez nej sme stratení. Viera, nádej a láska. Trojica, o ktorej čítame v písme. Kráčajú, alebo mali by kráčať spolu. Spoluúčinkovať na našej viere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nádej nám dáva krídla.

Umožňuje vzlietnuť a veriť v nemožné. A potom sa veci môžu pohnúť. Dejú sa zázraky.

Jedna matka mala vážne chorú dcéru. Bola dosť vážne chorá. V písme čítame, že ju trápil nejaký zlý duch. V dnešnej dobe by sme asi povedali, že trpela vážnou psychickou poruchou.

Bola pripútaná na lôžko, nemohla viesť plnohodnotný život. Viesť taký život ako jej rovesníci. Jej matka sa pokúšala pomôcť, ale bez úspechu. Až raz počula o Ježišovi a rozhodla sa ísť za ním a poprosiť o pomoc pre dcéru.

Keď ho našla, začala kričať a prosiť o milosť. Kričala a kričala. No Pán Ježiš sa nezastavil. Dokonca aj učeníci mu vraveli, aby ju vypočul a potom nejako odbyl.

Prečo? Ten krik sa už nedal vydržať. Pílil uši. Bol žalostný a zúfalý. Už ste počuli krik zúfalej matky, keď sa jedná o život jej dieťaťa? Nedala sa zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Pán Ježiš sa zastavil a to, čo jej povedal bolo, že nebol poslaný k ľuďom ako je ona. Nemala totiž židovský pôvod, ale pochádzala z rasy označovanej za pohanskú. Preto jej Ježiš hovorí, že nepatrí sa vziať chlieb zo stola detí a hodiť ho psom. Veľká urážka. A dnes to voláme aj hanobenie rasy a národa. V tej dobe však bola mentalita spoločnosti inak nastavená.

Ale žena-matka sa neurazila. Mohla sa zvrtnúť a s hanbou odísť. Ona však pripustila pravdu a dodala, že aj psy majú nárok jesť omrvinky padajúce zo stola.

A to bol moment, v ktorom sa Pán Ježiš zastavil a uznal, že viera ženy je veľká.

Tá nádej a viera ho udivili.

V tej chvíli bola jej dcéra uzdravená.

Matka mala vieru a nádej, ktorá nezhasla a nedala sa ničím zastaviť. Dotkla sa Ježiša a stal sa zázrak.

SkryťVypnúť reklamu

V starej zmluve v prorokovi Ezechielovi čítame o údolí suchých kostí. Vyprahnuté, totálne vysušené ľudské kosti bez známok života. Ale Boh prorokovi zjavuje, že je Bohom nádeje. Dokáže tieto suché kosti obživnúť. Až tak, že z nich povstane vojsko.

On je Ten, ktorý nenalomí nalomenej trstiny a tlejúceho knôtu neuhasí. Je nádej v beznádeji. Nádej v neho dáva na pohľad mŕtvym veciam nový život. Ide za hranice ľudských možností a snažení.

Za nádej vloženú do Jeho osoby sa nikto nemusí hanbiť. Dáva nám krídla. Dokážeme znovu vidieť farby dúhy a nájsť v každodenných maličkostiach zázraky.

Zázraky spojené s Jeho menom, pred ktorým sa raz zohne každé koleno a každý jazyk vyzná, že Ježiš je Pán.

Možno si aj ty, ktorý čítaš tieto riadky, bol znevážený, opľutý. Možno si bol degradovaný a zbavený svojej ľudskosti. Si vyprahnutý a zbavený nádeje. Nevidíš farby dúhy.

SkryťVypnúť reklamu

Prajem ti, milý čitateľ, aby pri čítaní týchto riadkov ožili suché kosti v tvojom živote v každom smere. Prajem ti, aby si znovu našiel nádej a spojil ju s láskou k Bohu.

Aby si dokázal nakresliť nádej v beznádeji.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu