SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ďalšie Kočnerove vystúpenia na súde nebudeme počuť v priamom prenose

Súd nečakane odvolal súhlas so zvukovým prenosom z pojednávania vo veci zmeniek televízie Markíza.

Marian Kočner na súde. Marian Kočner na súde. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Bratislava – Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič odvolal súhlas so zvukovým prenosom z hlavného pojednávania v procese s obvinenými Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom.

Informoval o tom denník SME s tým, že dôvody zákazu súd nespresnil.

Podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ a spolumajiteľ televízie Markíza Pavol Rusko sú obžalovaní z falšovania štyroch zmeniek televízie v hodnote 69 miliónov eur.

Hlavné pojednávanie má pokračovať vo štvrtok 17. októbra o 9.00 hod. v bratislavskom Justičnom paláci. Ďalšie pojednávanie potom bude v pondelok 28. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

„Predseda senátu rozhodol, že ruší svoj súhlas na vysielanie zvukových prenosov v tejto trestnej veci až do odvolania, zvukový prenos teda povolený nebude,“ cituje denník hovorkyňu súdu Katarínu Kudjákovú.

Ona ani sudca E. Klemanič nespresnili dôvody, prečo súhlas zrušil.

SME pripomína, že trestný poriadok v niektorých prípadoch umožňuje zakázať zvukový prenos.

Takými dôvodmi môže byť, že by prenos rušil priebeh hlavného pojednávania alebo by mohol „ohrozovať mravnosť, verejný poriadok alebo dôležitý záujem strán alebo svedkov“.

Vo štvrtok majú vypovedať Ruskova bývalá manželka Viera, trestne stíhaný podnikateľ Jozef Dučák st. (ktorý podľa svedka Petra Tótha zabezpečoval papier a toner na sfalšovanie zmeniek) a podnikateľ Ján Kováčik, ktorý v minulosti televíziu Markíza spoluvlastnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Noviny špekulujú, že sudca Klemanič mohol súhlas zrušiť napríklad preto, že predtým musel s kolegami zo senátu Pamelou Záleskou a Jánom Buvalom riešiť neoprávnené zverejnenie ich tváre v dokumentárnom filme Ukradnutý štát.

Jeho režisérka Zuzana Piussi to urobila zrejme v rozpore so zákonom; producenti prisľúbili, že film upravia a distribuovať budú kópie s rozmazanými tvárami sudcov.

Iným dôvodom na odvolanie súhlasu by podľa SME mohlo byť, že o prenos z pojednávania prejavilo záujem priveľa médií a obsluha množstva techniky by mohla pôsobiť rušivo.

Uskutočnený prenos z hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek bol zrejme vôbec prvým online zvukovým prenosom na Slovensku v novodobej histórii. Umožnil ho Trestný poriadok prijatý v roku 2005.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

6 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

8 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

10 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

15 h