SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ďalšie Kočnerove vystúpenia na súde nebudeme počuť v priamom prenose

Súd nečakane odvolal súhlas so zvukovým prenosom z pojednávania vo veci zmeniek televízie Markíza.

Marian Kočner na súde. Marian Kočner na súde. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Bratislava – Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič odvolal súhlas so zvukovým prenosom z hlavného pojednávania v procese s obvinenými Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom.

Informoval o tom denník SME s tým, že dôvody zákazu súd nespresnil.

Podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ a spolumajiteľ televízie Markíza Pavol Rusko sú obžalovaní z falšovania štyroch zmeniek televízie v hodnote 69 miliónov eur.

Hlavné pojednávanie má pokračovať vo štvrtok 17. októbra o 9.00 hod. v bratislavskom Justičnom paláci. Ďalšie pojednávanie potom bude v pondelok 28. októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

„Predseda senátu rozhodol, že ruší svoj súhlas na vysielanie zvukových prenosov v tejto trestnej veci až do odvolania, zvukový prenos teda povolený nebude,“ cituje denník hovorkyňu súdu Katarínu Kudjákovú.

Ona ani sudca E. Klemanič nespresnili dôvody, prečo súhlas zrušil.

SME pripomína, že trestný poriadok v niektorých prípadoch umožňuje zakázať zvukový prenos.

Takými dôvodmi môže byť, že by prenos rušil priebeh hlavného pojednávania alebo by mohol „ohrozovať mravnosť, verejný poriadok alebo dôležitý záujem strán alebo svedkov“.

Vo štvrtok majú vypovedať Ruskova bývalá manželka Viera, trestne stíhaný podnikateľ Jozef Dučák st. (ktorý podľa svedka Petra Tótha zabezpečoval papier a toner na sfalšovanie zmeniek) a podnikateľ Ján Kováčik, ktorý v minulosti televíziu Markíza spoluvlastnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Noviny špekulujú, že sudca Klemanič mohol súhlas zrušiť napríklad preto, že predtým musel s kolegami zo senátu Pamelou Záleskou a Jánom Buvalom riešiť neoprávnené zverejnenie ich tváre v dokumentárnom filme Ukradnutý štát.

Jeho režisérka Zuzana Piussi to urobila zrejme v rozpore so zákonom; producenti prisľúbili, že film upravia a distribuovať budú kópie s rozmazanými tvárami sudcov.

Iným dôvodom na odvolanie súhlasu by podľa SME mohlo byť, že o prenos z pojednávania prejavilo záujem priveľa médií a obsluha množstva techniky by mohla pôsobiť rušivo.

Uskutočnený prenos z hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek bol zrejme vôbec prvým online zvukovým prenosom na Slovensku v novodobej histórii. Umožnil ho Trestný poriadok prijatý v roku 2005.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

3 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Prvý z výbuchov bol podľa ministra Hamáčka neplánovaný. Dôkazy o zapojení ruskej tajnej služby sú podľa neho dostatočné. Premiér chce odtajniť vyšetrovanie.

7 h
Takmer prázdna letisková hala v Bratislave.

Do karantény musia aj tí, ktorí prekonali covid-19.

5 h
Český premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

11 h