SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prokurátori nechcú medzi sebou Dobroslava Trnku

Rada prokurátorov vyjadrila pobúrenie vzťahmi bývalého generálneho prokurátora s Kočnerom a odporučila mu odstúpiť.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. (Zdroj: Archív SME)

Bratislava – Rada prokurátorov je „hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K.“

Uvádza sa to vo vyhlásení tejto rady, ktoré zverejnila na internetovej stránke Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

Rada prokurátorov Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora.

Zatiaľ pozastavenú funkciu nemá, čo GR SR zdôvodnila tým, že nie je obvinený.

„Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažne, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi SR pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania,“ upozorňuje rada.

Na nahrávke, o ktorej informoval Denník N, M. Kočner varoval D. Trnku, že ho zabijú. Dôvodom údajne bolo, že sa pokúsil vydierať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkami z kauzy Gorila.

Malo ísť o nahrávky jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje.

V prípade je vedené trestné stíhanie len vo veci a toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi, odkázala generálna prokuratúra.

Podotkla však, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavenie mlčanlivosti D. Trnku dosiaľ vyhoveli.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani disciplinárny postih, ako napríklad pokarhanie, zníženie platu či preloženie, nie je podľa generálnej prokuratúry voči Trnkovi možný, pretože už uplynula objektívna premlčacia lehota.

Dobroslav Trnka stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas.

Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár a D. Trnka pôsobí ako radový prokurátor.

Rada prokurátorov SR je definovaná ako najvyšší výkonný orgán samosprávy prokurátorov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť práva a oprávnené záujmy prokurátorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

1 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

3 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

5 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

6 h