SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Prokurátori nechcú medzi sebou Dobroslava Trnku

Rada prokurátorov vyjadrila pobúrenie vzťahmi bývalého generálneho prokurátora s Kočnerom a odporučila mu odstúpiť.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. (Zdroj: Archív SME)

Bratislava – Rada prokurátorov je „hlboko znepokojená a pobúrená medializovanými informáciami o vzťahu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K.“

Uvádza sa to vo vyhlásení tejto rady, ktoré zverejnila na internetovej stránke Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

Rada prokurátorov Trnku vyzvala, aby do vyšetrenia sám požiadal o prerušenie výkonu funkcie prokurátora.

Zatiaľ pozastavenú funkciu nemá, čo GR SR zdôvodnila tým, že nie je obvinený.

„Rada prokurátorov považuje tieto informácie za natoľko závažne, že minimálne do ich vyšetrenia orgánmi činnými v trestnom konaní neumožňujú bývalému generálnemu prokurátorovi SR pokračovať vo výkone funkcie prokurátora,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zverejnené informácie nielen vrhajú zlé svetlo na ostatných prokurátorov, ale predovšetkým podkopávajú dôveru verejnosti v právny štát a princípy jeho fungovania,“ upozorňuje rada.

Na nahrávke, o ktorej informoval Denník N, M. Kočner varoval D. Trnku, že ho zabijú. Dôvodom údajne bolo, že sa pokúsil vydierať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkami z kauzy Gorila.

Malo ísť o nahrávky jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje.

V prípade je vedené trestné stíhanie len vo veci a toto štádium prípravného konania neumožňuje generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi pozastaviť výkon funkcie ktorémukoľvek prokurátorovi, odkázala generálna prokuratúra.

Podotkla však, že všetkým žiadostiam vyšetrovateľa o zbavenie mlčanlivosti D. Trnku dosiaľ vyhoveli.

Skryť Vypnúť reklamu

Ani disciplinárny postih, ako napríklad pokarhanie, zníženie platu či preloženie, nie je podľa generálnej prokuratúry voči Trnkovi možný, pretože už uplynula objektívna premlčacia lehota.

Dobroslav Trnka stál na čele prokuratúry v rokoch 2004 až 2011. O funkciu sa opäť uchádzal za vlády Ivety Radičovej, pričom mu chýbal v parlamente jeden hlas.

Od roku 2013 vedie generálnu prokuratúru Jaromír Čižnár a D. Trnka pôsobí ako radový prokurátor.

Rada prokurátorov SR je definovaná ako najvyšší výkonný orgán samosprávy prokurátorov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť práva a oprávnené záujmy prokurátorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu