SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Európske snenie versus masová migrácia

Multikulturalizmus - postavený na pozadí demografického úpadku, masového zavrhnutia kresťanstva a kultúrneho sebazaprenia - nie je ničím iným ako prechodnou fázou, ktorá môže viesť k fragmentácii Západu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Európa sa prezentuje ako predvoj zjednotenia ľudstva a v dôsledku toho sú európske kultúrne korene ohrozené, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na stránke Gatestone Institute.

Podľa renomovaného francúzskeho politológa a profesora Vysokej školy pre pokročilé štúdiá sociálnych vied v Paríži Pierra Manenta:

"Európanstvo dnes stojí na odmietnutí svojich dejín a civilizácie. Nechceme mať nič spoločné s kresťanskými koreňmi a chceme byť veľmi ústretoví voči islamu."

Manent tento svoj názor publikoval vo francúzskom mesačníku Causeur. A ako príklad uviedol Turecko:

SkryťVypnúť reklamu

"Bolo úplne jasné, že hlboko islamská povaha krajiny (aj pred Erdoganom) nielenže nebola prekážkou, ale bola aj akýmsi motívom a dôvodom na to, aby bolo Turecko prijaté do EÚ. Bol by to býval nakoniec definitívny dôkaz toho, že sa Európa zbavila svojej závislosti na kresťanstve."

Južné hranice Európy sú teraz poprednou líniou masovej migrácie a krajinám, ako je Taliansko, hrozí, že sa stanú obrovským utečeneckým táborom.

V posledných niekoľkých mesiacoch Taliansko čelilo radu lodí plávajúcich od brehov Líbye, ktoré sa snažili zmeniť jej politiku: najprv to bola Sea Watch 3, potom Open Arms a naposledy to bolo plavidlo Ocean Viking. Pred talianskymi parlamentnými voľbami v marci 2018 preplávali Stredozemné more ročne približne 200 000 migrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini sa na vlastnú päsť rozhodol uzavrieť talianske prístavy potom, čo sa ministri vnútra členských krajín EÚ nedohodli na spoločnom riešení stredomorské utečenecké krízy.

Aj keď sa ho talianske súdy pokúsili obviniť z "únosu" migrantov, tak Salviniho politika zafungovala perfektne a počet vylovených migrantov v talianskych prístavoch rapídne klesol.

V prvých dvoch mesiacoch roka 2019 doplávalo do Talianska 262 migrantov v porovnaní s 5 200 migrantmi v rovnakom období minulého roka a viac ako 13 000 migrantov v rovnakom období roka 2017.

Talianska vláda sa 20. augusta 2019 zrútila a teraz existuje reálna možnosť, že na jej miesto nastúpi nová proimigračná ľavicová koalícia.

Loď, ktorá sa snaží prepraviť do Talianska 356 migrantov z Afriky, to je viac migrantov, než koľko ich do Talianska dorazilo počas prvých dvoch mesiacov roka 2019, uviazla na otvorenom mori a čaká na povolenie na pristátie od chvíle, keď migrantov 9. až 12 . augusta nalodila.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom neúspešnom pokuse za druhým sa lode MVO snažia prinútiť Taliansko, aby otvorilo svoje prístavy ilegálnym imigrantom.

Jednej lodi sa to už podarilo. Kapitánka lodi Sea Watch 3, nemecká občianka Pia Klempa, bola dokonca mestom Paríž ocenená za porušenie talianskej blokády.

Druhá nemecká kapitánka Carola Rack povedala: "Môj život bol strašne jednoduchý a pohodlný .... Som biela, Nemka, narodila som sa v bohatej krajine a mám ten správny pas."

Jej odhodlanie pomáhať migrantom je teda podľa jej vlastných slov inšpirované jej privilegovaným životom na Západe.

Je to falošná marxistická predstava rozšírená medzi mladými ľuďmi v Európe, že ak ste úspešní a vedie sa vám dobre, môže to byť len na úkor druhých: "Ak vyhrám, musí niekto prehrať."

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že nepoznajú žiadny koncept "win-win" - "Ak vyhrám, vyhrajú i ostatní: všetci vyhráme!"

Tento koncept je pritom nosníkom trhového hospodárstva a na celom svete pozdvihol z chudoby veľa ľudí. Mnoho dnešných mladých ľudí vidí len bariéry, ktoré treba odstrániť. Pascal Bruckner to nazval "tyraniou viny".

V Európe je bohužiaľ bolestne očividné, akú cenu sme zaplatili za kultúrny relativizmus. Rozpad západných národných štátov je teraz reálnou možnosťou.

Multikulturalizmus - postavený na pozadí demografického úpadku, masového zavrhnutia kresťanstva a kultúrneho sebazaprenia - nie je ničím iným ako prechodnou fázou, ktorá môže viesť k fragmentácii Západu.

Historik David Engels uvádza ako príčiny tohto vývoja "masovú migráciu, starnutie populácie, islamizácii a rozpad národných štátov."

SkryťVypnúť reklamu

Masová migrácia už podkopala jednotu a solidaritu západných spoločností a - spolu s démonizováním Izraela v nádeji na získanie lacnej ropy a prevenciu terorizmu - destabilizovala politický konsenzus trvajúci od roku 1945.

Politika otvorených dverí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a jej slávne - "Wir schaffen das" ( "Zvládneme to") - prispela k tomu, že sa do nemeckého parlamentu dostala pravicová strana. Alternatíva pre Nemecko (AFD) teraz vedie vo volebných prieskumoch pred krajinskými voľbami v bývalom východnom Nemecku.

Vo Francúzsku Socialistická strana, ktorá vládla krajine za prezidenta Françoisa Hollanda, teraz takmer zmizla zo scény.

Diktát Bruselu o migrácii a kvót rozbil jednotu Európy a prakticky viedol k "secesii" ( "odtrhnutiu") krajín Višegrádu (Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko).

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka migračnej utópii sa vo Švédsku dostala do parlamentu populistická pravicová strana a príchod pol milióna ilegálnych migrantov do Talianska vyniesol kedysi okrajovú Ligu Mattea Salviniho na vrchol talianskeho politického establishmentu.

A to tento zoznam neobsahuje Brexit, britské rozhodnutie odísť z EÚ úplne. Nemecký novinár Jochen Bittner vlani v denníku The New York Times napísal:

"Na konci roka 2015 začala kampaň Leave (Odíďme) v Británii vyvesovaním plagátov, na ktorých boli fotografie exodu utečencov zo Sýrie a ďalších krajín cez Balkán, a ozdobili ju nápismi ako" Breaking Point "(Bod zlomu) a" Take Back Control "( chceme späť kontrolu).

Politika otvorených dverí Angely Merkelovej otvorila oči miliónom znepokojených Britov a Európanov. Nie náhodou začala podpora Brexitu zrazu rásť. "

SkryťVypnúť reklamu

Mohla by Európa namiesto neustáleho fňukanie o "populizme" a "nacionalizme" prehodnotiť svoje rozhodnutia?

Európa po páde Berlínskeho múru v roku 1989 sľúbila, že sa stavbe ďalších múrov vyhne. Ale nové múry sa dvíhajú jeden za druhým, aby riešili súčasnú situáciu, ktorá nemá obdoby.

V španielskych exklávách Ceute a Melille je 15 metrov vysoká bariéra, potom máme maďarský plot postavený vládou Viktora Orbána, ďalšia bariéra je v Calais vo Francúzsku, Rakúsko plánuje plot na hraniciach s Talianskom, Slovinsko chce postaviť bariéru na hraniciach s Chorvátskom a Severné Macedónsko na hraniciach s Gréckom.

Či už sa to niekomu páči alebo nie, zdá sa, že Európa vníma tieto veľké migračné toky ako existenciálnu a kultúrnu hrozbu. Nie je to len tlak ilegálnej migrácie, existuje tiež značná záťaž spôsobená legálnou migráciou. V roku 2017 požiadalo vo Francúzsku o azyl viac ako 100 000 ľudí a to bolo vtedy "historicky bezprecedentné" číslo. V roku 2018 bolo takýchto žiadostí podaných viac ako 123 000. V Nemecku požiadalo v roku 2018 o azyl 200 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Táto masová imigrácia mení štruktúru obyvateľstva Európy. V Antverpách, druhom najväčšom meste v Belgicku a hlavnom meste Flámska, je na základných školách polovica detí moslimská.

V bruselskom regióne môžeme získať predstavu o populačnej zmene, keď sa pozrieme na podiel žiakov a študentov na hodinách náboženstva na základných a stredných školách. 15,6% ich navštevuje výučbu katolíckeho náboženstva, 4,3% navštevuje výučbu protestantského a pravoslávneho kresťanstva, 0,2% navštevuje hodiny judaizmu a 51,4% navštevuje výučbu islamu. (Pre úplnosť: sekulárnu "etiku" navštevuje 12,8% žiakov a študentov.)

Je vám už teraz jasnejšie, aká bude budúcnosť hlavného mesta Európskej únie? Nemali by sme byť preto prekvapení, že migrácia je najväčším zdrojom obáv belgického obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Marseille, druhé najväčšie mesto vo Francúzsku, je už z 25% moslimské. Rotterdam, druhé najväčšie mesto v Holandsku, je moslimské približne z 20%. V druhom najväčšom britskom meste Birminghame žije 27% moslimov. Odhaduje sa, že za jednu generáciu bude celá jedna tretina obyvateľov Viedne moslimská.

"Švédsko je v situácii, v ktorej sa nikdy neocitla žiadna moderná krajina na Západe," poznamenal Christopher Caldwell.

Podľa výskumného centra Pew Research Center môže žiť vo Švédsku do roku 2050 až 30% moslimov, alebo 21% moslimov v nepravdepodobnom prípade, že by sa tok imigrantov úplne zastavil. Dnes 30% švédskych detí matky narodené v zahraničí.

Obyvateľstvo Leicesteru vo Veľkej Británii tvorí v súčasnosti 20% moslimov a v Lutone je z 200 000 obyvateľov 50 000 moslimov.

SkryťVypnúť reklamu

Prírastok obyvateľstva vo Francúzsku medzi rokmi 2011 a 2016 vznikol vo veľkých mestských aglomeráciách. Podľa štúdie francúzskeho Národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie sú najväčšími ťahúňmi metropolitné oblasti Lyonu, Toulouse, Bordeaux a Paríža.

V štyristotisícovom Lyone žije približne 150 000 moslimov. Podľa jedného článku dostáva 18% novorodencov vo Francúzsku moslimské meno. Počas 60. rokov minulého storočia to bolo 1%.

Najextrémnejší scenár predpovedá nárast podielu moslimov v európskych krajinách do roku 2050 na tieto hodnoty: Francúzsko (18%), Veľká Británia (17,2%), Holandsko (15,2%), Belgicko (18,2%), Taliansko (14 , 1%), Nemecko (19,7%), Rakúsko (19,9%), Nórsko (17%). (Poznámka prekladateľov Heleny Kolínskej a Libora Popovského: v ČR 1,2%.)

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2050 je tesne za horizontom. Čo môžeme očakávať za dve alebo tri generácie - keď historik Bernard Lewis povedal, že Európa bude "najneskôr do konca tohto storočia" islamská?

Európske myslenie bohužiaľ odmieta čeliť realite, ako by táto výzva bola príliš náročná na to, aby bola riešená.

"Keď pozorujem tento nezastaviteľný vývoj, tak mi to pripomína čajový večierok na palube Titanicu," píše prominentný francúzsky filozof Alain Finkielkraut.

"To, že budeme zatvárať oči a uši pred blížiacou sa tragédiou, neznamená, že sa nestane. Aká bude tvár Francúzska za päťdesiat rokov? Ako budú vyzerať mestá Mulhouse, Roubaix, Nantes, Angers, Toulouse, Tarascon, Marseille a celý department Seine- Saint-Denis? "

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa zmení obyvateľstvo, zmení sa aj kultúra. Spisovateľ Éric Zemmour zdôrazňuje, že "po prekročení určitého počtu kvantita diktuje kvalitu."

Z hľadiska demografie a kultúry je európske kresťanstvo vo voľnom páde, zatiaľ čo islam robí v Európe obrovské pokroky. Nie je to len otázka migrácie a pôrodnosti, je to aj otázka jeho vplyvu.

"V septembri 2002 som sa zúčastnil stretnutia kultúrnych centier popredných členských štátov Európskej únie v Bruseli," napísal nemecko-sýrsky intelektuál a emeritný profesor medzinárodných vzťahov na Univerzite v Göttingene Bassam Tibi.

"Konferencia sa volala 'Islam en Europe' (Islam v Európe) a jej podtitul znel 'penser l'Europe' (Premýšľame o Európe). Na tejto konferencii ma znepokojilo, keď som počul, ako Tárik Ramadán hovorí o Európe ako o 'dar al-Shahada ', tj. dome šahády (islamského vyznania). Poslucháči boli trochu znepokojení, ale vôbec nepochopili, že islamské myslenie dnes vníma Európu ... ako súčasť domu islamu. Ak Európa už nie je vnímaná ako' dar al-Harb '( dom vojny), ale je vnímaná ako súčasť islamského domu mieru, potom to nie je známka umiernenosti, ako niektorí mylne predpokladajú - je to konštatovanie úspešne pokračujúcej islamizácie Európy..."

SkryťVypnúť reklamu

Dobrou správou je, že nič z toho ešte nie je stopercentne isté. Európania sa stále ešte môžu sami rozhodnúť, koľko migrantov ich spoločnosti potrebujú.

Môžu predísť chaosu a zaviesť opatrenia, ktoré dávajú zmysel.

Európania ešte stále môžu znovu objaviť hodnoty svojho humanistického dedičstva. Mohli by znovu začať zakladať rodiny a plodiť deti a mohli by vyvolať hĺbkový a efektívny integračný program pre imigrantov, ktorí už v Európe sú.

Nič z toho sa však nedeje. Tieto kroky sú pritom absolútne nevyhnutné pre to, aby sa zabránilo nevratnej transformácii európskeho kontinentu a jeho rozpadu.

Je skutočne dôležité prognózy Pierra Manenti počúvať a odmietnuť súčasnú módu výčitiek svedomia a sebebičovania. Zdá sa, že Európa trpí skepticizmom ohľadom svojej budúcnosti, ako by úpadok Západu bol oprávneným trestom a vykúpením z hriechov napáchaných v minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, stalo sa skutočne veľa hrozných chýb, ale sú snáď chyby európskych krajín horšie ako chyby iných krajín, ako napríklad Iránu, Číny, Severnej Kórey, Ruska, Mauretánia, Kuby, Nigéria, Venezuely alebo Sudáne?

Dôležitejšie je, že sa západné krajiny na rozdiel od mnohých iných krajín pokúšajú svoje chyby aspoň napraviť. Najdôležitejšie je nápravu svojich chýb neprehnať a nedopadnúť ešte horšie.

"Pre mňa je dnes," poznamenáva Finkielkraut, "absolútne najdôležitejšou vecou európska civilizácia."

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu