SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
ZAHRANIČIE

Zvláštne: Orbán podporuje Erdogana a v čase jeho sýrskej avantúry sa s ním stretol v Baku

Maďarsko-turecké vzťahy, zdá sa, nemajú poškvrnu a na budúci mesiac sa v Budapešti uskutoční aj spoločný vládny summit.

Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku.Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku.(Zdroj: TASR/AP)

Budapešť/Baku – Prevaha ekonomických záujmov, vladárske ego a inklinácia ku krajinám s – mierne povedané – iliberálnym režimom? To všetko zrejme u Viktora Orbána prevažuje nad triezvym hodnotením situácie v Sýrii a dokonca aj nad ochranou menšinových práv, pre Maďarov v Karpatskej kotline zrejme inou ako pre Kurdov v Anatólii.

A tak sme svedkami, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Baku vyjadril vďaku maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že podporuje Turecko a zastáva sa ho na medzinárodnej scéne.

Článok pokračuje pod video reklamou

O aký summit to tam išlo? Orbán s Erdoganom sa stretli počas regionálnej konferencie krajín s turkickou identitou. Trochu kurióznym sa pritom môže zdať aj fakt, že Maďari a Maďarsko nijakou turkickou identitou nedisponujú, lebo je to národ z ugrofínskej skupiny.

Také detaily však Viktora Orbána nezaujímajú. V Budapešti už otvorili aj zastupiteľskú kanceláriu Turkickej rady, za čo sa prezident Erdogan svojmu stredoeurópskemu priateľovi takisto poďakoval.

Dodajme, že ďalšími členmi uvedeného združenia sú Azerbajdžan, Kazachstan a Kirgizsko. Pripomeňme, že ide o krajiny s moslimským obyvateľstvom, ktoré inak v Maďarsku príliš nevítajú.

Na pondelkovom stretnutí premiér Orbán tiež zdôraznil, že sa s veľkým očakávaním pripravuje na maďarsko-turecký vládny summit, ktorý sa bude konať 7. novembra v Budapešti.

Tureckí vojaci medzitým prúdia do Sýrie a Erdogan ohlasuje ďalšie vojnové zámery a útoky proti tamojším kurdským milíciám.

V reakcii na Orbánove postoje opozičná maďarská Demokratická koalícia, ktorá s ním v nedeľu opäť ťažko prehrala boj o voličov (čo nevytrhla ani budapeštianska kaviareň), vydala v utorok protestné vyhlásenie.

Vcelku v súlade s realitou vo vyhlásení poukazuje na to, že Viktor Orbán otvorene podporuje „krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí“.

Je to však ťažké, keďže Orbán zasa nesie zodpovednosť za prosperitu ľudí v Maďarsku a väčšina z nich stále verí, že ju doručí lepšie ako spomínaná mier a demokraciu milujúca opozícia.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Názory

Kvóty migrantov budú znovu na stole - koľkýkrát už?

Nemci sa svojej myšlienky prerozdeľovať ľudí ako zemiaky len tak nevzdajú.

Horst Seehofer.
Slovensko

Prezidentka udelila milosť mužovi,ktorý spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu

Pri nehode nedošlo k ťažkej ujme na zdraví ani k stratám na živote, alkohol odsúdený muž nepožil. Muž je živiteľom rodiny a pracuje ako vodič - kuriér. Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením.

Prezidentka Čaputová.
November ´89

Slovenská ekonomika od revolúcie dobieha západ, časy Tatranského tigra sú však už preč

Najväčšej dynamike počas posledných tridsiatich rokov sa slovenské hospodárstvo tešilo po roku 2000 až do hospodárskej krízy v roku 2009, kedy zaznamenalo aj dvojciferný rast.

Bratislavský závod automobilky Volkswagen.
Kresťanstvo

Pápež navštívi japonské mestá Hirošima a Nagasaki

"František prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu.

Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku.