SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Zvláštne: Orbán podporuje Erdogana a v čase jeho sýrskej avantúry sa s ním stretol v Baku

Maďarsko-turecké vzťahy, zdá sa, nemajú poškvrnu a na budúci mesiac sa v Budapešti uskutoční aj spoločný vládny summit.

Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku.Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku. (Zdroj: TASR/AP)

Budapešť/Baku – Prevaha ekonomických záujmov, vladárske ego a inklinácia ku krajinám s – mierne povedané – iliberálnym režimom? To všetko zrejme u Viktora Orbána prevažuje nad triezvym hodnotením situácie v Sýrii a dokonca aj nad ochranou menšinových práv, pre Maďarov v Karpatskej kotline zrejme inou ako pre Kurdov v Anatólii.

A tak sme svedkami, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Baku vyjadril vďaku maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že podporuje Turecko a zastáva sa ho na medzinárodnej scéne.

SkryťVypnúť reklamu

O aký summit to tam išlo? Orbán s Erdoganom sa stretli počas regionálnej konferencie krajín s turkickou identitou. Trochu kurióznym sa pritom môže zdať aj fakt, že Maďari a Maďarsko nijakou turkickou identitou nedisponujú, lebo je to národ z ugrofínskej skupiny.

Také detaily však Viktora Orbána nezaujímajú. V Budapešti už otvorili aj zastupiteľskú kanceláriu Turkickej rady, za čo sa prezident Erdogan svojmu stredoeurópskemu priateľovi takisto poďakoval.

Dodajme, že ďalšími členmi uvedeného združenia sú Azerbajdžan, Kazachstan a Kirgizsko. Pripomeňme, že ide o krajiny s moslimským obyvateľstvom, ktoré inak v Maďarsku príliš nevítajú.

Na pondelkovom stretnutí premiér Orbán tiež zdôraznil, že sa s veľkým očakávaním pripravuje na maďarsko-turecký vládny summit, ktorý sa bude konať 7. novembra v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Tureckí vojaci medzitým prúdia do Sýrie a Erdogan ohlasuje ďalšie vojnové zámery a útoky proti tamojším kurdským milíciám.

V reakcii na Orbánove postoje opozičná maďarská Demokratická koalícia, ktorá s ním v nedeľu opäť ťažko prehrala boj o voličov (čo nevytrhla ani budapeštianska kaviareň), vydala v utorok protestné vyhlásenie.

Vcelku v súlade s realitou vo vyhlásení poukazuje na to, že Viktor Orbán otvorene podporuje „krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí“.

Je to však ťažké, keďže Orbán zasa nesie zodpovednosť za prosperitu ľudí v Maďarsku a väčšina z nich stále verí, že ju doručí lepšie ako spomínaná mier a demokraciu milujúca opozícia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu