SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zvláštne: Orbán podporuje Erdogana a v čase jeho sýrskej avantúry sa s ním stretol v Baku

Maďarsko-turecké vzťahy, zdá sa, nemajú poškvrnu a na budúci mesiac sa v Budapešti uskutoční aj spoločný vládny summit.

Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku.Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku. (Zdroj: TASR/AP)

Budapešť/Baku – Prevaha ekonomických záujmov, vladárske ego a inklinácia ku krajinám s – mierne povedané – iliberálnym režimom? To všetko zrejme u Viktora Orbána prevažuje nad triezvym hodnotením situácie v Sýrii a dokonca aj nad ochranou menšinových práv, pre Maďarov v Karpatskej kotline zrejme inou ako pre Kurdov v Anatólii.

A tak sme svedkami, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Baku vyjadril vďaku maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že podporuje Turecko a zastáva sa ho na medzinárodnej scéne.

Skryť Vypnúť reklamu

O aký summit to tam išlo? Orbán s Erdoganom sa stretli počas regionálnej konferencie krajín s turkickou identitou. Trochu kurióznym sa pritom môže zdať aj fakt, že Maďari a Maďarsko nijakou turkickou identitou nedisponujú, lebo je to národ z ugrofínskej skupiny.

Také detaily však Viktora Orbána nezaujímajú. V Budapešti už otvorili aj zastupiteľskú kanceláriu Turkickej rady, za čo sa prezident Erdogan svojmu stredoeurópskemu priateľovi takisto poďakoval.

Dodajme, že ďalšími členmi uvedeného združenia sú Azerbajdžan, Kazachstan a Kirgizsko. Pripomeňme, že ide o krajiny s moslimským obyvateľstvom, ktoré inak v Maďarsku príliš nevítajú.

Na pondelkovom stretnutí premiér Orbán tiež zdôraznil, že sa s veľkým očakávaním pripravuje na maďarsko-turecký vládny summit, ktorý sa bude konať 7. novembra v Budapešti.

Skryť Vypnúť reklamu

Tureckí vojaci medzitým prúdia do Sýrie a Erdogan ohlasuje ďalšie vojnové zámery a útoky proti tamojším kurdským milíciám.

V reakcii na Orbánove postoje opozičná maďarská Demokratická koalícia, ktorá s ním v nedeľu opäť ťažko prehrala boj o voličov (čo nevytrhla ani budapeštianska kaviareň), vydala v utorok protestné vyhlásenie.

Vcelku v súlade s realitou vo vyhlásení poukazuje na to, že Viktor Orbán otvorene podporuje „krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí“.

Je to však ťažké, keďže Orbán zasa nesie zodpovednosť za prosperitu ľudí v Maďarsku a väčšina z nich stále verí, že ju doručí lepšie ako spomínaná mier a demokraciu milujúca opozícia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

8 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

9 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

13 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

16 h