SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zvláštne: Orbán podporuje Erdogana a v čase jeho sýrskej avantúry sa s ním stretol v Baku

Maďarsko-turecké vzťahy, zdá sa, nemajú poškvrnu a na budúci mesiac sa v Budapešti uskutoční aj spoločný vládny summit.

Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku.Viktor Orbán (vpravo) a turecký prezident Erdogan (druhý sprava) na summite v Baku. (Zdroj: TASR/AP)

Budapešť/Baku – Prevaha ekonomických záujmov, vladárske ego a inklinácia ku krajinám s – mierne povedané – iliberálnym režimom? To všetko zrejme u Viktora Orbána prevažuje nad triezvym hodnotením situácie v Sýrii a dokonca aj nad ochranou menšinových práv, pre Maďarov v Karpatskej kotline zrejme inou ako pre Kurdov v Anatólii.

A tak sme svedkami, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na summite v Baku vyjadril vďaku maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že podporuje Turecko a zastáva sa ho na medzinárodnej scéne.

Skryť Vypnúť reklamu

O aký summit to tam išlo? Orbán s Erdoganom sa stretli počas regionálnej konferencie krajín s turkickou identitou. Trochu kurióznym sa pritom môže zdať aj fakt, že Maďari a Maďarsko nijakou turkickou identitou nedisponujú, lebo je to národ z ugrofínskej skupiny.

Také detaily však Viktora Orbána nezaujímajú. V Budapešti už otvorili aj zastupiteľskú kanceláriu Turkickej rady, za čo sa prezident Erdogan svojmu stredoeurópskemu priateľovi takisto poďakoval.

Dodajme, že ďalšími členmi uvedeného združenia sú Azerbajdžan, Kazachstan a Kirgizsko. Pripomeňme, že ide o krajiny s moslimským obyvateľstvom, ktoré inak v Maďarsku príliš nevítajú.

Na pondelkovom stretnutí premiér Orbán tiež zdôraznil, že sa s veľkým očakávaním pripravuje na maďarsko-turecký vládny summit, ktorý sa bude konať 7. novembra v Budapešti.

Skryť Vypnúť reklamu

Tureckí vojaci medzitým prúdia do Sýrie a Erdogan ohlasuje ďalšie vojnové zámery a útoky proti tamojším kurdským milíciám.

V reakcii na Orbánove postoje opozičná maďarská Demokratická koalícia, ktorá s ním v nedeľu opäť ťažko prehrala boj o voličov (čo nevytrhla ani budapeštianska kaviareň), vydala v utorok protestné vyhlásenie.

Vcelku v súlade s realitou vo vyhlásení poukazuje na to, že Viktor Orbán otvorene podporuje „krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí“.

Je to však ťažké, keďže Orbán zasa nesie zodpovednosť za prosperitu ľudí v Maďarsku a väčšina z nich stále verí, že ju doručí lepšie ako spomínaná mier a demokraciu milujúca opozícia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 1940 nakazených a 16 úmrtí

Je to 15,56 % z 6 545 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 2,05 % z 44 769 antigénnych testov za včerajší deň.

Zahraničie

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.