SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Pápež vyhlásil päť nových svätých vrátane kardinála Newmana

Na slávnosti sa zúčastnil aj princ Charles, ktorý o Newmanovi napísal aj článok pre L'Osservatore Romano.

Portréty piatich nových svätcov vyvesené počas svätorečenia vo Vatikáne 13. októbra 2019.Portréty piatich nových svätcov vyvesené počas svätorečenia vo Vatikáne 13. októbra 2019. (Zdroj: TASR)

Vatikán – Pápež František vyhlásil za svätého kardinála z 19. storočia Johna Henryho Newmana, anglikánskeho teológa a popredného viktoriánskeho intelektuála, ktorý konvertoval na katolicizmus.

Na slávnostnej svätej omši v nedeľu vo Vatikáne spolu s ním svätorečil aj štyri ženy – rehoľné sestry z Talianska, Indie a Brazílie a laičku zo Švajčiarska.

Pri príležitosti slávnostného obradu sa na Námestí sv. Petra zhromaždilo okolo 50 000 veriacich z celého sveta. Na omšu vyslalo svojich oficiálnych zástupcov sedem krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Britskú delegáciu viedol následník trónu princ Charles, ktorého matka kráľovná Alžbeta II. je hlavou anglikánskej cirkvi.

Teológ a básnik J. H. Newman (1801 – 1890) sa stal vplyvnou zjednocujúcou osobnosťou v anglikánskej i katolíckej cirkvi, uviedla agentúra AP.

Vyzdvihujú ho za to, že sa riadil svojím presvedčením aj za cenu osobných útrap. Keď v roku 1845 prestúpil ku katolíkom, prišiel o priateľov, prácu i rodinné kontakty. Veril však, že pravdu, ktorú hľadá, môže nájsť len v katolíckej viere.

Princ Charles v príspevku o kardinálovi Newmanovi pre vatikánsky denník L'Osservatore Romano ocenil prínos tejto osobnosti k prekonávaniu nezhôd.

Podľa Charlesa je Newmanov príklad odvahy a úprimnosti potrebný v dnešnom svete, v období poznačenom spormi a netoleranciou, pretože „dokázal zastávať (svoje názory) bez obviňovania, nesúhlasiť bez neúcty a predovšetkým vidieť rozpory ako miesta stretnutia, nie vylúčenia“.

SkryťVypnúť reklamu

Pápež vyhlásil za sväté Talianku Giuseppinu Vanniniovú (1859 – 1911), zakladateľku rádu Dcér sv. Kamila, Mariam Thresiu Chiramel Mankidiyanovú (1876 – 1926) z indickej Kéraly, zakladateľku Kongregácie sestier Svätej rodiny a Brazílčanku Dulce Lopes Pontesovú, rehoľníčku z Kongregácie misijných sestier Nepoškvrneného počatia Matky Božej.

Ďalšou novou svätou je švajčiarska krajčírka Marguerite Baysová (1815 – 1879), laička z Tretieho rádu sv. Františka z Assisi.

Informovali o tom spravodajský portál Vatican News a agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu