SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Profesionálni vojaci si finančne prilepšia

Parlament dnes schválil novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od Ministerstva obrany SR.

Minister obrany Peter Gajdoš.Minister obrany Peter Gajdoš. (Zdroj: FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA - Profesionálni vojaci si finančne prilepšia. Parlament dnes schválil novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od Ministerstva obrany SR.

Plat profesionálnych vojakov bude po novom zložený z viacerých častí, a to z takzvanej hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Profesionáli si tiež finančne prilepšia v rámci hodnostného platu o jedno percento ročne za každý rok výkonu štátnej služby.

Podľa rezortu obrany je v súčasnosti systém odmeňovania nedostatočný. Ministerstvo si, okrem iného, od novely sľubuje, že sa zvýši atraktivita vojenského povolania. V súčasnosti podľa tabuľkových počtov totiž chýba v armáde niekoľko tisíc profesionálov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo obrany SR má peniaze na zmeny zabezpečené v rámci limitov súčasného rozpočtu a tiež plánov na nasledujúce roky.

„Cieľom návrhu zákona je úprava systému odmeňovania spojená so zvýšením platových náležitostí profesionálnych vojakov, reflektujúcich náročnosť vojenského povolania v nadväznosti na vykonávanú funkciu a vytvárajúcich predpoklady ich konkurencieschopnosti na trhu práce.

Je predpoklad, že prispejú k eliminácii prehlbovania negatívnych trendov v Ozbrojených silách SR z posledných rokov, a to predovšetkým k zastaveniu poklesu záujmu mladých ľudí o štátnu službu profesionálneho vojaka, rozhodujúcim spôsobom povedú k zvýšeniu atraktivity, spoločenskej prestíže a konkurencieschopnosti vojenského povolania na trhu práce," uvádza materiál.

Minister obrany Peter Gajdoš na brífingu v Národnej rade po schválení novely povedal, že vojenské povolanie bude vďaka zmenám opäť konkurencieschopným na trhu práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že akákoľvek modernizácia ozbrojených síl neznamená nič, ak nebude mať kvalitne vycvičený a pripravený personál. V súčasnosti podľa tabuľkových počtov chýba v armáde niekoľko tisíc profesionálov.

Podľa rezortu obrany je zlepšenie finančných podmienok priamo spojené s výkonom štátnej služby.

„Potreba investícií do vojenského personálu je priamo úmerná plneniu úloh, ktoré profesionálnym vojakom vyplývajú zo zákona," doplnilo ministerstvo v dokumentoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Video z Talladega, kde dav volá Fuck Joe Biden a reportérka to podáva ako Let's go Brandon, je pre mnohých stelesnením toho, ako liberálne médiá ohýbajú pravdu.


idnes.cz 10m
Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 2 h
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 6 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu