SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Profesionálni vojaci si finančne prilepšia

Parlament dnes schválil novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od Ministerstva obrany SR.

Minister obrany Peter Gajdoš.Minister obrany Peter Gajdoš. (Zdroj: FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA - Profesionálni vojaci si finančne prilepšia. Parlament dnes schválil novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od Ministerstva obrany SR.

Plat profesionálnych vojakov bude po novom zložený z viacerých častí, a to z takzvanej hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Profesionáli si tiež finančne prilepšia v rámci hodnostného platu o jedno percento ročne za každý rok výkonu štátnej služby.

Podľa rezortu obrany je v súčasnosti systém odmeňovania nedostatočný. Ministerstvo si, okrem iného, od novely sľubuje, že sa zvýši atraktivita vojenského povolania. V súčasnosti podľa tabuľkových počtov totiž chýba v armáde niekoľko tisíc profesionálov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo obrany SR má peniaze na zmeny zabezpečené v rámci limitov súčasného rozpočtu a tiež plánov na nasledujúce roky.

„Cieľom návrhu zákona je úprava systému odmeňovania spojená so zvýšením platových náležitostí profesionálnych vojakov, reflektujúcich náročnosť vojenského povolania v nadväznosti na vykonávanú funkciu a vytvárajúcich predpoklady ich konkurencieschopnosti na trhu práce.

Je predpoklad, že prispejú k eliminácii prehlbovania negatívnych trendov v Ozbrojených silách SR z posledných rokov, a to predovšetkým k zastaveniu poklesu záujmu mladých ľudí o štátnu službu profesionálneho vojaka, rozhodujúcim spôsobom povedú k zvýšeniu atraktivity, spoločenskej prestíže a konkurencieschopnosti vojenského povolania na trhu práce," uvádza materiál.

Minister obrany Peter Gajdoš na brífingu v Národnej rade po schválení novely povedal, že vojenské povolanie bude vďaka zmenám opäť konkurencieschopným na trhu práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že akákoľvek modernizácia ozbrojených síl neznamená nič, ak nebude mať kvalitne vycvičený a pripravený personál. V súčasnosti podľa tabuľkových počtov chýba v armáde niekoľko tisíc profesionálov.

Podľa rezortu obrany je zlepšenie finančných podmienok priamo spojené s výkonom štátnej služby.

„Potreba investícií do vojenského personálu je priamo úmerná plneniu úloh, ktoré profesionálnym vojakom vyplývajú zo zákona," doplnilo ministerstvo v dokumentoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Naď: Na víkend máme zabezpečených okolo 72 percent tímov

Korčok poďakoval Maďarsku za vyslanie 200 zdravotníkov, ktorí pomôžu na juhu Slovenska. Spresnili, koľko zdravotníkov majú nachystaných na víkend.

Testovanie na Hornádskej ulici počas prvej vlny koronavírusu.
Európska únia

Francúzsku hrozí viac útokov na jeho území, tvrdí minister vnútra Darmanin

Islamizmus je podľa Darmanina "formou fašizmu v 21. storočí".

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a minister vnútra Gérald Darmanin.
Slovensko

Bude prebiehať kontrola, či ľudia dodržiavajú zákaz vychádzania a nenavštevujú cintoríny?

Odpovede na otázky, ktoré vás trápia v súvislosti s celoplošným testovaním.

Ilustračné foto.