SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Podľa Sulíka je silný dôvod na to, aby hlavní aktéri kauzy Gorila sedeli vo väzbe

Podľa Fica kauza poukazuje na to, čo sa dialo za Dzruindovej vlády. Strany PS, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok protest pred Haščákovým domom.

Richard Sulík.Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Je silný dôvod na to, aby hlavní aktéri kauzy Gorila sedeli vo vyšetrovacej väzbe, pokiaľ je v údajnej nahrávke z kauzy to, čo už v skorších prepisoch.

Vyhlásil to líder opozičnej SaS Richard Sulík s tým, že nezávislý a spravodlivý súd by mal rozhodnúť, čo s týmito aktérmi následne urobí.

Sulík tvrdí, že najbližšie dni ukážu, či nahrávka je, alebo nie je pravdivá. "Mám silné podozrenie, že to pravdivé je," skonštatoval.

Priznal však, že nahrávku ešte nepočul a nevie presne, čo v nej je. Následne na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že to, čoho sme svedkami v kauze Gorila, je niečo bezprecedentné a ukazuje sa ako úzko bola previazaná mafia s politikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavní aktéri budú podľa Sulíka zrejme mariť vyšetrovanie, ovplyvňovať svedkov a budú sa snažiť uniknúť pred spravodlivosťou.

"Preto si myslím, že vo všetkých oprávnených prípadoch by mala byť okamžite nariadená vyšetrovacia väzba," povedal líder SaS.

Orgány činné v trestnom konaní vyzval, aby konali. "Ide o to, aby spravodlivosť na Slovensku nestratila posledné zvyšky dôvery," podotkol Sulík.

Fico: Kauza poukazuje na to, čo sa dialo za Dzruindovej vlády

Hrá sa tu jedno obludné divadlo, opozičné a mediálne. Vyhlásil to líder Smeru-SD Robert Fico v reakcii na zverejnenie údajnej nahrávky z kauzy Gorila.

Pripomenul, že kauza poukazuje na to, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Fico skonštatoval, že ak by bola aj pravda, čo je v údajnej nahrávke či v prepisoch, nič ho nedostáva do polohy neetického či nelegálneho správania sa.

SkryťVypnúť reklamu

"Odmietame za stranu Smer-SD takto prekrývať pravdu a takto prekrývať obrovské ekonomické zločiny, ktoré boli napáchané v rokoch 2002 až 2006," doplnil tiež predseda Smeru-SD.

Údajná nahrávka Gorily je podľa Fica o privatizácii strategických podnikov či kupovaní poslancov.

"Aby sa v prospech finančnej skupiny Penta uskutočnila zdravotnícka reforma," povedal Fico s tým, že nikto nemôže vyčítať jeho vláde, že by sa správala k Pente ústretovo. Podľa jeho slov napríklad zakázali zisk zdravotným poisťovniam.

"Ak máte chuť rozprávať sa o Gorile, poďme sa rozprávať o tom, čo robili pravicoví politici v rokoch 2002 a 2006, v období, keď bol Smer-SD výlučne opozičnou stranou," skonštatoval Fico.

Matovič: Fico sa priznal, že načierno financoval kampaň svojej strany

Predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico sa priznal, že načierno financoval kampaň svojej politickej strany. V súvislosti s údajnou nahrávkou kauzy Gorila to v stredu vyhlásil líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Fico sa podľa neho na nahrávke sám priznal.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič zároveň dodal, že je to naozaj kauza druhej vlády Mikuláša Dzurindu, najväčší podiel na tom mala SDKÚ s Miroslavom Beblavým, súčasným lídrom mimoparlamentnej strany Spolu-OD.

"V kľúčovej časti sa priznáva k tomu, že legalizoval príjmy z trestnej činnosti," povedal Matovič v súvislosti s Ficom a nahrávkou.

Podľa Matoviča mala stáť kampaň Smeru-SD 284 miliónov korún, pričom oficiálne priznali len desať a pol milióna. Poznamenal, že líder Smeru-SD by sa mal postaviť pred vyšetrovateľa.

"Je to explicitný dôkaz, že Fico načierno financoval kampaň strany Smer-SD," dodal.

Matovič zároveň kritizoval stredajšie vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Ten povedal, že Fico môže pokojne spávať, pretože nič nepotvrdzuje, že by páchal trestnú činnosť. Matovič dodal, že by mal do volieb očistiť kandidátku strany, rovnako by to ale podľa jeho slov mali urobiť aj ostatné strany, ktorých členovia vtedy v kauze figurovali.

SkryťVypnúť reklamu

Podotkol tiež, že Gorila je kauza druhej Dzurindovej vlády a sú v nej "namočené" všetky politické strany, najmä SDKÚ.

V tejto súvislosti spomenul lídra mimoparlamentnej strany Spolu-OD a nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého. Ten podľa Matoviča "hrubým a nemorálnym spôsobom" zavádza verejnosť. Tvrdí, že pre Gorilu nebojoval proti Anne Bubeníkovej pred voľbami, kedy by to ohrozilo jeho miesto na kandidátke SDKÚ, ale až po voľbách.

Matovič zdôraznil, že každý, kto je v kauze spomenutý, by nemal byť ďalej v politike, rovnako ako ľudia, ktorí vtedy o kauze vedeli a mlčali.

Rovnako kritizoval spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Ten by podľa jeho slov mal prísť o svoj majetok rovnako ako iní podvodníci.

Prezidentka: Gorila je synonymom politickej korupcie celej generácie

Kauza Gorila, ktorej nahrávka bola v stredu zverejnená, je synonymom politickej korupcie celej jednej politickej generácie, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

"V najbližších dňoch sa preto stretnem s ministerkou vnútra, policajným prezidentom a vedením generálnej prokuratúry a budem im klásť otázky o dôvodoch dnešného stavu. Budem žiadať, aby prijali opatrenia, ktoré bez akýchkoľvek pochybností potvrdia, že všetkým zodpovedným činiteľom ide len a len o očistu justície, o vyšetrenie káuz a potrestanie vinníkov," hovorí Čaputová.

V najbližších dňoch sa chce prezidentka stretnúť s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), policajným prezidentom Milanom Lučanským a vedením generálnej prokuratúry a bude im klásť otázky o dôvodoch dnešného stavu, keď sa kauzy vyšetrujú až po ich medializácii.

Prezidentka uviedla, že tak urobí preto, že je verejnosť presýtená informáciami o zneužívaní moci a naliehavo potrebuje vedieť, aké kroky robí polícia, prokuratúra a súdy.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová taktiež pripomenula rozhovor Dobroslava Trnku a Mariana K. a prepisy z Threemy, ktoré majú naznačovať bezprecedentné zneužitie justície.

"Viacerí z aktérov týchto prípadov pritom stále zotrvávajú vo svojich funkciách, ktoré predpokladajú nespochybniteľnú osobnú integritu a presvedčenie slúžiť spravodlivosti," uviedla prezidentka.

Protest pred domom Haščáka

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok protest pred domom Jaroslava Haščáka z kauzy Gorila.

Predsedovia strán Michal Truban, Miroslav Beblavý a Alojz Hlina to vyhlásili v stredu na tlačovom brífingu pred parlamentom.

Truban označil nahrávku Gorila za jeden z najdôležitejších dôkazov korupčného paktu v novodobej histórii Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

"Vlády sa menia, politici prichádzajú a odchádzajú a Haščákov majetok rastie," komentoval kauzu Beblavý.

Myslí si, že je potrebné riešiť hlavne príčiny. Avizoval prípravu zákonov, ktoré majú obmedziť moc finančných skupín v zdravotníctve, ale aj v médiách.

Predložiť by ich chcel v skrátenom legislatívnom konaní.

Hlina hovorí, že teraz je správna chvíľa, aby si Slováci zobrali krajinu späť a vrátili sa k odkazu novembra '89. "Urobili sme strašne veľa chýb, ale nerezignujme," vyzval.

Premiér je pripravený konať okamžite

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bude pýtať ministrov, predsedníčky Súdnej rady SR Lenky Praženkovej i generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, či treba meniť legislatívu vzhľadom na aktuálnu situáciu. Je pripravený konať okamžite. Zopakoval tak svoje stanovisko, že ak prokuratúre a súdnictvu chýbajú zákonné nástroje na efektívne očistenie sa, vláda je pripravená pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sú nejaké návrhy, ktoré môžu zlepšiť túto situáciu, požiadam príslušných rezortných kolegov, ktorých sa dotyčné zákony týkajú, aby sa týmito zmenami zaoberali a potom ma aj prišli informovať, či ich považujú za správne a my ich môžeme vo vláde schváliť aj v zrýchlenom legislatívnom konaní," reagoval premiér na lídra mimoparlamentnej strany Spolu-OD Miroslava Beblavého.

Ten avizoval prípravu zákonov, ktoré majú obmedziť moc finančných skupín v zdravotníctve, ale aj v médiách. Premiér doplnil, že Beblavý sa nemá hrať na spasiteľa, nakoľko kauza Gorila je súčasťou jeho života.

"Mňa dnes zaujíma, či predsedníčka Súdnej rady žiada odo mňa, aby sme zmenili zákon tak, aby mohla skôr dočasne pozbaviť funkcie nejakú sudkyňu, či generálny prokurátor povie, že potrebuje zmeniť zákon tak, aby čo najskôr mohol pozastaviť činnosť nejakému prokurátorovi, keď jemu samému nedochádza, že by tak mal urobiť, už len zo zdravého rozumu a z nejakej morálky. To sú veci, ktoré sú dnes akútne," povedal aj na margo zverejnenej nahrávky rozhovoru medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

SkryťVypnúť reklamu

Danko bude o tom hovoriť na koaličnej rade

Predseda Národnej rady SR a koaličnej Slovenskej národnej strany Andrej Danko odsudzuje Gorilu a žiada jej okamžité vyšetrenie. Ako zdôraznil na dnešnom brífingu, kauza Gorila nemá so SNS nič spoločné. O tejto téme bude hovoriť na Koaličnej rade s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.

Ersék: Treba to vyšetriť

Kauzu Gorila treba vyšetriť a treba zavrieť tých, ktorí sú v prípade nejakým spôsobom trestnoprávne zodpovední. Povedal to minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v reakcii na údajnú nahrávku z kauzy Gorila.

Ľudia podľa Érseka čakajú na vyšetrenie prípadu. "Ale nie je to jednoduchý proces. Ja som za to, aby zákon platil pre každého rovnako. Nech polícia vyšetrí, kto je trestnoprávne stíhateľný," uviedol Érsek.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálna prokuratúra nedisponuje nahrávkou, nevie sa preto vyjadriť

Úrad špeciálnej prokuratúry nedisponuje údajnou nahrávkou Gorily, ktorá bola zaslaná redakciám, preto sa k nej nemôže relevantne vyjadriť. Informovala o tom hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

"V trestnej veci 'Gorila' koná vyšetrovací tím, ktorý sa vysporiada so všetkými relevantnými skutočnosťami potrebnými na objasnenie trestnej veci," doplnila Tökölyová.

Súbor obsahuje 39 hodín záznamu

Redakcia spravodajstva TV JOJ, ale aj ďalšie redakcie, dostali prístup k audiosúboru, ktorý je nazvaný Gorila. Údajne ide o takmer 39 hodín zvukového záznamu rozhovorov v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Penta autenticitu nahrávky spochybňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Denník N. v pondelok zverejnil nahrávku rozhovoru medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, počas ktorého Marian K. Trnku varoval, že ho zabijú. Dôvodom údajne bolo, že sa Trnka pokúsil vydierať spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorila, teda jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje. Trnka pravosť nahrávky spochybnil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu