SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ z Turecka výrazne stúpol, v ostatných častiach Stredozemného mora klesol

Napriek rastúcemu počtu v posledných mesiacoch bol celkový počet na všetkých európskych migračných trasách za prvé tri štvrťroky 2019 o 19% nižší ako vlani, zhruba 88 200.

Člen tímu Frontex zasahuje pri vylodení lode s utečencami na gréckom ostrove Lesbos.Člen tímu Frontex zasahuje pri vylodení lode s utečencami na gréckom ostrove Lesbos. (Zdroj: SITA/AP)

ATÉNY - Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.

Podľa vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra AP, bolo počas septembra zaznamenaných viac ako 11 500 pokusov o vstup do EÚ cez východnú časť Stredozemného mora, čo predstavuje oproti augustu nárast o 16 percent.

Celkovo Frontex eviduje za prvých deväť mesiacov tohto roka takmer 50 600 takýchto prípadov, čo je o 22 percent viac než za rovnaké obdobie roka 2018.

Skryť Vypnúť reklamu

Dve pätiny z nich tvorili Afganci, pričom dve tretiny zo všetkých ilegálnych migrantov, ktorí sa v septembri pokúsili prekročiť hranice EÚ, prišli z východu.

Ako pripomenula AP, grécke ostrovy vo východnej časti Egejského mora sa snažia zvládnuť najnovší prudký nárast počtu migrantov a žiadateľov o azyl.

V lete vrcholila vlna utečencov a migrantov, ktorí do Európy prichádzali z Turecka. Na gréckych ostrovoch Lesbos a Samos, ktoré sú najbližšie k Turecku a na ktorých sa nachádzajú najväčšie tábory, tak došlo ku krízovej situácii.

Do konca roku 2020 by mali z gréckych ostrovov poslať do Turecka 10 000 migrantov, ktorí nezískajú právo usadiť sa v Grécku. Naopak, 20 000 migrantov, ktorí budú smieť zostať, ubytujú vo všetkých regiónoch Grécka.

V ostatných častiach Stredozemného mora počet migrantov klesol asi na polovicu

Napriek rastúcemu počtu v posledných mesiacoch bol celkový počet na všetkých európskych migračných trasách za prvé tri štvrťroky 2019 o 19% nižší ako vlani, zhruba 88 200.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet nelegálnych migrantov prechádzajúcich cez západné Stredozemie po mori v septembri vzrástol o 12% z predchádzajúceho mesiaca na približne 2 400. Celkový počet za obdobie január až september bol 17 800, čo je približne polovica z rovnakého obdobia minulého roka.

Najväčšie zastúpenie na tejto trase predstavovali ľudia zo subsaharskej Afriky.

Migrantov prechádzajúcich stredným Stredomorím bolo v septembri 2280, čo je o 16% viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Celkovo ich za prvých deväť mesiacov prišlo 9 700, čo je menej ako polovica za rovnaké obdobie minulého roka. Najčastejšie zastúpenými národnosťami na tejto trase boli Tunisania a Sudánci.

Naopak, na trase cez západný Balkán odhalili za prvých deväť mesiacov 7300 nelegálnych migrantov, čo je o 80 percent viac. Viac ako polovicu z nich tvorili obyvatelia Afganistanu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.
Slovensko

Rezort financií zatiaľ neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov

Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, odborníci odporúčajú komunikovať s finančnou inštitúciou.

Ilustračné foto