SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ z Turecka výrazne stúpol, v ostatných častiach Stredozemného mora klesol

Napriek rastúcemu počtu v posledných mesiacoch bol celkový počet na všetkých európskych migračných trasách za prvé tri štvrťroky 2019 o 19% nižší ako vlani, zhruba 88 200.

Člen tímu Frontex zasahuje pri vylodení lode s utečencami na gréckom ostrove Lesbos.Člen tímu Frontex zasahuje pri vylodení lode s utečencami na gréckom ostrove Lesbos. (Zdroj: SITA/AP)

ATÉNY - Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.

Podľa vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra AP, bolo počas septembra zaznamenaných viac ako 11 500 pokusov o vstup do EÚ cez východnú časť Stredozemného mora, čo predstavuje oproti augustu nárast o 16 percent.

Celkovo Frontex eviduje za prvých deväť mesiacov tohto roka takmer 50 600 takýchto prípadov, čo je o 22 percent viac než za rovnaké obdobie roka 2018.

Skryť Vypnúť reklamu

Dve pätiny z nich tvorili Afganci, pričom dve tretiny zo všetkých ilegálnych migrantov, ktorí sa v septembri pokúsili prekročiť hranice EÚ, prišli z východu.

Ako pripomenula AP, grécke ostrovy vo východnej časti Egejského mora sa snažia zvládnuť najnovší prudký nárast počtu migrantov a žiadateľov o azyl.

V lete vrcholila vlna utečencov a migrantov, ktorí do Európy prichádzali z Turecka. Na gréckych ostrovoch Lesbos a Samos, ktoré sú najbližšie k Turecku a na ktorých sa nachádzajú najväčšie tábory, tak došlo ku krízovej situácii.

Do konca roku 2020 by mali z gréckych ostrovov poslať do Turecka 10 000 migrantov, ktorí nezískajú právo usadiť sa v Grécku. Naopak, 20 000 migrantov, ktorí budú smieť zostať, ubytujú vo všetkých regiónoch Grécka.

V ostatných častiach Stredozemného mora počet migrantov klesol asi na polovicu

Napriek rastúcemu počtu v posledných mesiacoch bol celkový počet na všetkých európskych migračných trasách za prvé tri štvrťroky 2019 o 19% nižší ako vlani, zhruba 88 200.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet nelegálnych migrantov prechádzajúcich cez západné Stredozemie po mori v septembri vzrástol o 12% z predchádzajúceho mesiaca na približne 2 400. Celkový počet za obdobie január až september bol 17 800, čo je približne polovica z rovnakého obdobia minulého roka.

Najväčšie zastúpenie na tejto trase predstavovali ľudia zo subsaharskej Afriky.

Migrantov prechádzajúcich stredným Stredomorím bolo v septembri 2280, čo je o 16% viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Celkovo ich za prvých deväť mesiacov prišlo 9 700, čo je menej ako polovica za rovnaké obdobie minulého roka. Najčastejšie zastúpenými národnosťami na tejto trase boli Tunisania a Sudánci.

Naopak, na trase cez západný Balkán odhalili za prvých deväť mesiacov 7300 nelegálnych migrantov, čo je o 80 percent viac. Viac ako polovicu z nich tvorili obyvatelia Afganistanu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

6 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

7 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

11 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

14 h