SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Smer si zvýšenie minimálnej mzdy pochvaľuje, SaS hovorí o strate súdnosti

Ivan Štefanec z KDH si myslí, že po jej navýšení budeme v niektorých sektoroch svedkami prepúšťania. Tomáš Meravý zo strany Za ľudí sa obáva, že nastavenie jej výpočtu s dvojročným odstupom môže spôsobiť, že minimálna mzda bude dobiehať priemernú. Remeta z PS/Spolu upozorňuje, že zvýšenie minimálnej mzdy by mali sprevádzať komplexnejšie zmeny v daniach a odvodoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: archív SME)

BRATISLAVA - Streda bola podľa Fica z pohľadu sociálnej demokracie dominantným dňom, keďže parlament schválil novelu zákona o minimálnej mzde, či novelu zákona o náhradnom výživnom.

"S potešením a mierou satisfakcie konštatujem, že za tento zákon hlasovala ústavná väčšina," povedal k schváleniu novely zákona o minimálnej mzde.

Podľa tejto novely bude od roku 2021 minimálna mzda na Slovensku dosahovať najmenej 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

"Odteraz budeme minimálnu mzdu vypočítavať tak, že bude predstavovať 60 percent z priemerného zárobku v národnom hospodárstve," povedal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladá, že vďaka tejto novele zákona minimálna mzda v roku 2021 stúpne z budúcoročných 580 eur na 640 až 650 eur.

Štefanec: Nesystémové riešenie

Europoslanca Ivana Štefanca (KDH) neprekvapilo, že zákon bol prijatý ústavnou väčšinou.

"Čoskoro sú voľby a každá politická strana chce získavať body. Mrzí ma, že je to na úkor systémových riešení, ktoré treba prijať a ktoré by boli aj v prospech aj tých najmenej zarábajúcich," povedal Konzervatívnemu webu.

Myslí si, že minimálna mzda by sa mala odvíjať od priemernej mzdy tak, aby bol jej výpočet nezávislý od politických rozhodnutí. Súčasný spôsob výpočtu - 60 percent z priemernej mzdy - však považuje za chybný a podľa neho ho bude potrebné nahradiť spravodlivejším mechanizmom.

"Mal by byť zavedený automatický mechanizmus, ktorý bude oddelený od politických rozhodnutí a naviazaný na produktivitu. Minimálnej mzde by sa parlament nemal vôbec venovať," tvrdí Štefanec.

SkryťVypnúť reklamu

Koncept minimálnej mzdy podľa ěuroposlanca bráni v menej rozvinutých regiónoch vzniku nových pracovných miest a v tých rozvinutejších je zasa zbytočný.

"Môže sa stať, že po jej navýšení budeme v niektorých sektoroch svedkami prepúšťania," prognózuje Ivan Štefanec.

SaS: Strata súdnosti, ľuďom znížia úväzky alebo rovno prídu o prácu

Opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) oceňuje iba to, že sa vláda konečne prikláňa k jej návrhu určiť pre minimálnu mzdu vzorec a a naviazať jej výšku na objektivizované ekonomické parametre.

"Ak má však byť percento stanovené neprimerane vysoko, tak minimálna mzda aj naďalej ostane čisto politickou kategóriou," informoval Konzervatívny web hovorca SaS Róbert Buček.

Strana SaS za ekonomicky udržateľnú považuje minimálnu mzdu na úrovni do 50 percent priemernej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

"Zvýšenie minimálnej mzdy na 60 percent priemernej mzdy považujeme za stratu súdnosti, lebo bude pre nízko zarábajúcich zamestnancov znamenať zníženie oficiálnych úväzkov, ich prechod na čiernu prácu alebo rovno stratu zamestnania. Najväčšie problémy s takto stanovenou minimálnou mzdu budú mať podniky v ekonomicky slabších regiónoch," vysvetľuje SaS.

Meravý: Mechanizmus výpočtu je nastavený problematicky

Podľa názoru ekonóma Tomáša Meravého, ktorý je v strane Za ľudí odborníkom na verejné financie, by minimálna mzda mala byť stanovená v pomere k mediánovej mzde a na niečo nižšej úrovni, napr. 50-60%.

"Taktiež by sme pravdepodobne navrhli naviazať ju na prognózovaný rast miezd a nie na vývoj spred 2 rokov, čo by bolo presnejšie," vysvetľuje Konzervatívnemu webu ideálnu predstavu nastavenia výpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že 60 percent je privysoko, čo môže predstavovať bariéru pre zamestnávanie nízko kvalifkovaných pracovníkov, obzvlášť v chudobných regiónoch.

"Mechanizmus je nastavený problematicky - hoci ide o 60% priemeru spred dvoch rokov, pri spomaľovaní rastu miezd by minimálna mzda priemernú mzdu dobiehala," myslí si Meravý.

Ak ekonomika výrazne spomalí, nezamestnanosť môže podľa neho narásť a vysoká minimálna mzda môže brániť jej opätovnému poklesu.

"Úplne najoptimálnejšie by bolo, keby boli minimálne mzdy stanovené sektorovo na základe kolektívnych zmlúv, ako je to napríklad v Rakúsku alebo Švédsku, ale to nie je na Slovensku vzhľadom na chýbajúcu tradíciu kolektívneho vyjednávania reálne."

Podľa Meravého by minimálna mzda mala byť odpolitizovaná, ale ako ukázalo aj hlasovanie v parlamente, nie je.

SkryťVypnúť reklamu

"Populizmus je dnes široko rozšírený aj v opozícii," okomentoval Tomáš Meravý prijatie zákona ústavnou väčšinou.

Remeta: Chce to komplexnejšie zmeny v daniach a odvodoch

Hlasovanie neprekvapilo ani Jána Remetu, ekonomického experta koalície PS/Spolu. S cieľom odpolitizovania zvyšovania minimálnej mzdy sa preto koalícia zhodla na potrebe jej automatického zvyšovania, čo deklarovala aj vo svojom programe Bod zlomu.

"Súčasne s jej zvyšovaním presadzujeme aj zastavenie rastúceho tichého zdanenia daňovníkov a daňovníčok s nižšími a strednými príjmami, na čo aktuálny návrh nijako nereflektuje," povedal Konzervatívnemu webu.

Hlavým cieľom zavedenia automatu by podľa neho malo byť odpolitizovanie zvyšovania minimálnej mzdy a zabránenie nárastu tichého zdanenia, z ktorého profituje štát.

SkryťVypnúť reklamu

"Jej skokovité zvýšenie, aj keď cez automat, bez riešenia problému tichého zdanenia v čase tesne pred voľbami, tento atribút určite nespĺňa a je jasnou snahou o vytĺkanie politického kapitálu.

Keďže koalícia PS/SPOLU podporuje udržateľné zvyšovanie miezd a životnej úrovne obyvateľov, cieľ postupne smerovať k 60 % bol aj naším plánom, no za predpokladu komplexnejších zmien v daniach a odvodoch.

Ich cieľom je znížiť potenciálny negatívny vplyv na ekonomiku, konkurencieschopnosť a eliminovať nárast tichého zdanenia, aby zo zvýšenia MM benefitoval najmä pracujúci, nie štát."

Veľkosť dopadu prijatého zákona na zamestnanosť je podľa neho ťažko predvídať, ale viacero zmien, ktoré zvyšujú náklady práce v čase ochladzovania ekonomiky môžu spôsobiť problém časti slovenských zamestnávateľov.

SkryťVypnúť reklamu

"Skúsenosti z iných krajín pri razantnom zvyšovaní minimálnej mzdy ukazujú, že najviac ohrozenými sú najmä nízkokvalifikovaní, či absolventi bez praxe alebo dlhodobo nezamestnaní, ktorým rastie bariéra stať sa zamestnateľnými v budúcnosti. Uvedené tak môže výraznejšie prehĺbiť rozdiely v znevýhodnených regiónoch oproti zvyšku Slovenska," vysvetľuje expert PS/Spolu.

Ideálne riešenie vidí Remeta v naviazaní minimálnej mzdy na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, pričom automat by sa neaplikoval počas výraznejšej ekonomickej krízy a do diskusie na tripartite by sa zapájal aj panel expertov (obdobne ako v UK), na odpočítateľnej položke pri zdravotných odvodoch vo výške minimálnej mzdy, ktorú by si v znevýhodnených regiónoch mohli uplatniť aj zamestnávatelia, čím by sa znížil potenciálny negatívny dopad v najviac ohrozených regiónoch a na vyššej nezdaniteľnej časti na daňovníka (ktorej výška by závisela od ďalšieho ekonomického vývoja a úspešnosti boja proti daňovým únikom).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prognózy vystúpi priemerná mzda tohto roku na sumu 1088 eur

V roku 2021 by minimálna mzda mala tvoriť aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019, čím by mohli najnižšie zárobky na Slovensku vzrásť z budúcoročných 580 eur až na 653 eur.

Podľa septembrovej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií by totiž priemerná hrubá mzda na Slovensku za tento rok mohla dosiahnuť 1 088 eur.

Výšku priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019 zverejní Štatistický úrad SR začiatkom marca budúceho roka.Pri stanovovaní sumy minimálnej mzdy na rok 2021 a ďalšie roky bude mať prednosť dohoda zamestnávateľov a odborárov.

Ak sa na sume minimálnej mzdy na rok 2021 spoločne dohodnú zamestnávatelia a odborári do 15. júla budúceho roka alebo dohoda o najnižších hrubých zárobkoch nastane spoločne s predstaviteľmi vlády na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR do 31. augusta budúceho roka, dohodnutá výška minimálnej mzdy bude záväzná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu