SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Pozor na Grékov, keď prinášajú dlhopisy

Ale vlastne nielen na Grékov...

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Novinka vo finančnom svete: Grécko začalo vydávať krátkodobé dlhopisy s negatívnym úročením. Zatiaľ nie príliš záporným, -0,02 percenta, ale aj tak je to správa, ktorá by mala človeka zaraziť.

Veď ide o krajinu, ktorá historicky zbankrotovala už niekoľkokrát a posledná epizóda hroziacej platobnej neschopnosti je ešte v živej pamäti.

Grécke dlhy stále predstavujú viac ako 150 percent hrubého domáceho produktu a krajina by musela veľmi solídne rast po niekoľko desaťročí.

Ako to, že jej nové záväzky teraz nenesú žiadnu rizikovú prémiu?

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa úrokov týka, dostali sme sa tento rok na jeseň pevne do teritória šialenstva. Záporné úroky boli kedysi považované za nemožnosť, teraz sa nimi vyznačujú aj záväzky problémových štátov a dokonca aj problémových firiem.

Koncom augusta predstavoval objem dlhopisov so záporným úročením celosvetovo sedemnásť biliónov dolárov; dnes to bude viac.

Čo to vôbec presne znamená? Sú investori tak pesimistickí, že nevidia vôbec žiadnu nádej na zisk a radšej "idú" po istej, ale relatívne malej strate? Alebo viedli zásahy veľkých centrálnych bánk do základných úrokových sadzieb k takej destabilizácii trhov, že všetka logika prestala platiť?

Dlhopisy vydávané dobre spravovanými krajinami platili dlho za solídne útočisko pred neistotou finančných trhov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa však dnes krajiny ako Portugalsko, Taliansko a Grécko - pamätáte si ešte na nelichotivú skratku PIGS? - začínajú dostávať do toho istého teritória, je to znamenie rovnakého problému, aký už pred desiatimi rokmi spôsobil zásadné problémy: povrchný lesk príslušnosti k eurozóne prekryl nepríliš vábnu realitu hospodárenia južných štátov Európy.

Pritom neďaleké Turecko je považované za naprostý investičný odpad.

Uvidíme, aké budú tentoraz následky.

Marian kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu