SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Pozor na Grékov, keď prinášajú dlhopisy

Ale vlastne nielen na Grékov...

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

Novinka vo finančnom svete: Grécko začalo vydávať krátkodobé dlhopisy s negatívnym úročením. Zatiaľ nie príliš záporným, -0,02 percenta, ale aj tak je to správa, ktorá by mala človeka zaraziť.

Veď ide o krajinu, ktorá historicky zbankrotovala už niekoľkokrát a posledná epizóda hroziacej platobnej neschopnosti je ešte v živej pamäti.

Grécke dlhy stále predstavujú viac ako 150 percent hrubého domáceho produktu a krajina by musela veľmi solídne rast po niekoľko desaťročí.

Ako to, že jej nové záväzky teraz nenesú žiadnu rizikovú prémiu?

Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa úrokov týka, dostali sme sa tento rok na jeseň pevne do teritória šialenstva. Záporné úroky boli kedysi považované za nemožnosť, teraz sa nimi vyznačujú aj záväzky problémových štátov a dokonca aj problémových firiem.

Koncom augusta predstavoval objem dlhopisov so záporným úročením celosvetovo sedemnásť biliónov dolárov; dnes to bude viac.

Čo to vôbec presne znamená? Sú investori tak pesimistickí, že nevidia vôbec žiadnu nádej na zisk a radšej "idú" po istej, ale relatívne malej strate? Alebo viedli zásahy veľkých centrálnych bánk do základných úrokových sadzieb k takej destabilizácii trhov, že všetka logika prestala platiť?

Dlhopisy vydávané dobre spravovanými krajinami platili dlho za solídne útočisko pred neistotou finančných trhov.

Ak sa však dnes krajiny ako Portugalsko, Taliansko a Grécko - pamätáte si ešte na nelichotivú skratku PIGS? - začínajú dostávať do toho istého teritória, je to znamenie rovnakého problému, aký už pred desiatimi rokmi spôsobil zásadné problémy: povrchný lesk príslušnosti k eurozóne prekryl nepríliš vábnu realitu hospodárenia južných štátov Európy.

Pritom neďaleké Turecko je považované za naprostý investičný odpad.

Uvidíme, aké budú tentoraz následky.

Marian kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.