SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Európska únia a Británia dosiahli dohodu o brexite

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier hovorí, že dohoda odstraňuje doterajšiu neistotu. Predseda labouristov Corbyn však vyzval svojich poslancov, aby dohodu v britskom parlamente nepodporili a nesúhlasia s ňou ani severoírski poslanci, ktorí sú pre Johnsona kľúčoví.

Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Európska únia a Británia dosiahli dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie, ktorá ešte potrebuje ratifikáciu zo strany Európskeho parlamentu a britského parlamentu.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.

"Kde je vôľa, tam je dohoda - máme ju!" uviedol Juncker.

Podľa neho ide o "spravodlivú a vyváženú dohodu pre EÚ a Spojené kráľovstvo" a odporučil Európskej rade, aby ju podporila.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodu sa podarilo dosiahnuť vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov štátov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní.

"Máme skvelú novú dohodu, ktorá vracia kontrolu," napísal britský premiér Boris Johnson na Twitteri a vyzval poslancov parlamentu v Londýne, aby ju v sobotu na mimoriadnom zasadnutí schválili.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však oznámila, že stále s dohodou o tzv. brexite nesúhlasí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Barnier: Dohoda odstraňuje doterajšiu neistotu

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier na pôde Európskej komisie pripomenul, že "brexit je škola trpezlivosti", zároveň však dodal, že sa vyplatilo byť trpezlivý, lebo EÚ čaká na list s právnym návrhom, ktorý má vo štvrtok zaslať britská vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahom tohto listu, ako aj deklaráciou o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou, sa budú vo štvrtok večer zaoberať premiéri a prezidenti členských krajín na prebiehajúcom summite EÚ.

Dohoda, dosiahnutá medzi vyjednávačmi z oboch strán, znamená aj zavedenie prechodného obdobia na zmierneniu "šoku z brexitu", ktoré bolo stanovené do konca decembra 2020. Na základe dohody však toto 14-mesačné obdobie môže byť predĺžené o jeden alebo dva roky.

"Tento list znamená právnu istotu a dobrú správu pre občanov EÚ a Spojeného kráľovstva, ktorých záujmy boli vždy našou prioritou a prioritou Európskeho parlamentu. Ich práva sú zaručené," opísal situáciu Barnier s odkazom na dokument, ktorý Londýn pošle do Bruselu.

Zároveň sú podľa jeho slov zaručené aj finančné záväzky Británie voči rozpočtu EÚ a záruky zostali zachované aj čo sa týka ochrany zemepisných názvov európskych výrobkov, duševného vlastníctva či ochrany osobných údajov.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prvky, ktoré boli súčasťou prvej dohody z novembra 2018. Zmeny v dohode o brexite sa týkajú predovšetkým režimu na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom, pričom Londýn predstavil pevné záväzky zachovať mier a stabilitu na írskom ostrove v zmysle Veľkopiatkovej dohody.

Barnier spresnil, že snaha vyjednávacích tímov bola zamedziť zavedeniu "tvrdej" hranice a zachovať integritu jednotného trhu na írskom ostrove, hoci Londýn trval na zotrvaní Severného Írska v britskom colnom režime.

Obe strany riešili aj otázku pohybu tovarov a režimu dane z pridanej hodnoty (DPH) a podľa jeho slov sa podarilo dosiahnuť prijateľný kompromisný výsledok, pričom do tohto procesu budú priamo zaangažovaní aj volení predstavitelia provincie Severné Írsko.

SkryťVypnúť reklamu

"Dospeli sme k dohode, ktorá umožní získať politickú podporu Európskej rady a parlamentov a položí základ pre budúce partnerstvo medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom," vysvetlil Barnier pred novinármi.

Upozornil, že britský premiér Boris Johnson v rámci budúcich vzťahov s Európanmi preferuje nadviazanie dohody o voľnom obchode. Podľa Barniera by takáto ekonomická dohoda mala byť bez bariér, bez ciel a tarifov, čo je v záujme podnikateľskej sféry z oboch strán Lamanšského prielivu.

Zároveň však Únia bude trvať na zachovaní svojich noriem v oblasti životného prostredia či ochrany spotrebiteľov.

Zdôraznil tiež, že riadený brexit je vždy lepší ako "tvrdý" brexit, a dodal, že EÚ je pripravená začať po 1. novembri čo najrýchlejšie pracovať s Londýnom na podobe budúcich vzájomných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

"Dosiahli sme spravodlivú a rozumnú dohodu. Tú teraz zhodnotia lídri na summite EÚ a potom Európsky parlament, ktorý má v tejto veci posledné slovo," upozornil Barnier.

Britský parlament má o revidovanej dohode o brexite hlasovať nadchádzajúcu sobotu.

Sassoli: Čakáme na Westminster

Schválenie brexitu s dohodou je podľa predsedu Európskeho parlamentu Davida-Mariu Sassoliho v europarlamente pripravené.

„Vždy sme dúfali, že dosiahneme dohodu. Preto sme radi, že sa tak stalo. V posledných týždňoch sme mali veľa stretnutí so zástupcami Veľkej Británie, kde sme sa postupne posúvali bližšie k dohode. Brexit je rozhodnutie britského ľudu a parlamentu a musíme ho rešpektovať.

Samozrejme naša dohoda musí byť ratifikovaná oboma parlamentmi. Európskym zajtra a britským v sobotu. V europarlamente sme na hlasovanie plne pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

Europarlament je pripravený uskutočniť brexit so všetkými náležitosťami dohody podľa plánu 31. októbra. Ak by britský parlament s dohodou nesúhlasil, museli by sme rokovať ďalej, ale my máme dohodu pripravenú na stole. Čakáme len na Westminster," povedal vo štvrtok v Bruseli David-Maria Sassoli.

Corbyn vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že dohoda "krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť". Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je "otázkou budúceho týždňa", informovala televízia Sky News.

Dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.

S dohodou aj naďalej nesúhlasí Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ako už predtým uviedla vo svojom stanovisku. Podľa vyhlásenia strany na Facebooku by v súčasnom stave nemohla podporiť to, čo sa navrhuje v "colných záležitostiach". DUP upozornila aj na mnoho nejasností v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty.

Pellegrini víta dosiahnutie dohody

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) víta dosiahnutie kompromisu vo veci odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ), tzv. brexitu. Dohoda podľa neho vytvára vhodné podmienky na posilňovanie strategických vzťahov EÚ a Británie. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Ostáva len veriť, že dohodu podporí aj britský parlament," dodal premiér.

Britská libra posilnila

Po správach, že sa Veľká Británia a Európska únia (EÚ) dohodli o brexite, britská libra prudko posilnila.

Libra sa po správe predávala s plusom vyše 1 % po 1,297 USD a jej kurz sa dostal najvyššie od mája. Voči euru libra posilnila na 0,8576 GBP/EUR.

Naopak, spustil sa výpredaj dlhopisov britskej vlády považovaných za bezpečný prístav a výnosy 10-ročných dlhopisov stúpli na 0,76 %.

Vo štvrtok ráno najprv libra padla voči doláru až o 0,6 % na 1,2748 USD/GBP a voči euru o 0,5 % na 0,8681 GBP/EUR. Dôvodom bola správa, že severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) oznámila, že nepodporí dohodu, ktorú navrhuje vláda premiéra Borisa Johnsona a Európska únia (EÚ).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu