SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Poslanci Dolnej snemovne schválili mimoriadne sobotné zasadnutie. Schvália aj dohodu?

Dohodu o brexite chvália Juncker, Johnson aj von der Leyenová. Musia ju však schváliť britský aj európsky parlament.

Britský premiér Boris Johnson a predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker.Britský premiér Boris Johnson a predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu vo štvrtok tesným počtom hlasom schválili návrh, aby sa v sobotu 19. októbra konalo mimoriadne zasadnutie parlamentu, na ktorom budú diskutovať o novej revidovanej dohode o brexite. Tú vo štvrtok dosiahol premiér Boris Johnson s Bruselom.

Bude to prvýkrát za posledných 37 rokov a celkovo piatykrát od predvečera druhej svetovej vojny, keď britský parlament zasadne v sobotu, píše agentúra AFP.

Za mimoriadne zasadnutie hlasovalo 287 poslancov Dolnej snemovne, proti nemu sa ich vyslovilo 275.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodu sa podarilo dosiahnuť vo štvrtok vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov členských štátov Únie, ktorý sa začína popoludní. Súčasťou novej dohody už nie je tzv. írska poistka, ktorá bola jedným z hlavných dôvodov neschválenia predchádzajúcej verzie dohody v britskom parlamente.

Dohodu musia ešte ratifikovať Európsky aj britský parlament.

Dohoda o brexite je spravodlivá a vyvážená, tvrdí Juncker

Dohoda o brexite je spravodlivá a vyvážená. Zároveň znamená, že nie je potrebné žiadne ďalšie odkladanie brexitu.

Uviedol to vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii s britským premiérom Borisom Johnsonom predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Britský premiér dodal, že dohoda reprezentuje veľmi dobré podmienky pre Spojené kráľovstvo aj pre Európsku úniu.

„Dohoda je dôkaz nášho záväzku nájsť riešenia. Poskytuje istotu, keď brexit vytvára neistotu. Chráni práva našich občanov a chráni mier a stabilitu na Írskom ostrove. Na ostrove Írsko nebude hranica. Jednotný trh bude chránený. Táto dohoda nie je o nás, ide o ľudí a mier," uviedol vo štvrtok Juncker.

Predseda Európskej komisie dodal, že sa teší na pokračovania v rozhovoroch s Johnsonom, pretože rokovania o budúcich vzťahoch začne EÚ okamžite po schválení dohody.

SkryťVypnúť reklamu

„Naše rozpravy začneme bezodkladne 1. novembra. Dnes večer spolu s Michelom Barnierom (hlavným vyjednávačom Európskej únie pre Spojené kráľovstvo, pozn. redakcie) vysvetlím dohodu dvadsiatim siedmim hlavám štátov alebo predsedom vlád," dodal Juncker.

Podľa Junckera je samozrejme na oboch parlamentoch (EÚ aj Spojeného kráľovstva), aby mali posledné slovo.

„Dohodu musí schváliť nielen Westminster, ale aj Európsky parlament. Z dohody som spokojný, ale z brexitu som smutný," zakončil Juncker.

Johnson: Dobré podmienky

Dohoda podľa britského premiéra Borisa Johnsona reprezentuje veľmi dobré podmienky.

„Dohoda reflektuje prácu, ktorú sme spolu posledné mesiace vykonali. Rieši otázku Írska a Severného Írska. Z EÚ definitívne odídeme 31. októbra. Dohoda pomáha vzájomnému obchodu a tomu, ako chceme ďalej pokračovať. Verím, že naše spoločné rokovania budú pokračovať. Brexit bude bez ďalšieho odkladania. Som rád, že sme sa dostali do tohto bodu. Dohoda buduje ďalšie spoločné smerovanie EÚ a UK. EÚ budeme naďalej brať ako našich priateľov a susedov," uviedol vo štvrtok v Bruseli britský premiér Boris Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

Von der Leyenová víta dohodu, z odchodu je sklamaná

Budúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová k téme brexitu uviedla, že na jednej strane je veľmi rada, že dohoda vznikla, na druhej strane je sklamaná, že Spojené kráľovstvo odchádza z EÚ.

„Dohoda je rozumná a drží mier medzi Írskom a Severným Írskom. Je dôležitá pre ľudí, pre ekonomiku, ale aj ako začiatok našich budúcich vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. Treba len dúfať, že našu dohodu schváli britský parlament a naše vzťahy budú v budúcnosti priateľské," uzavrela von der Leyenová.

Lajčák: Najlepšie možné riešenie

Dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie je dobrá správa. V tejto chvíli je to najlepšie možné riešenie. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Najhoršie zo všetkých riešení by bol brexit bez dohody. Dohoda, ako je vyrokovaná, neprekračuje žiadne červené čiary, neohrozuje integritu vnútorného trhu EÚ. Ešte musí prejsť schválením v britskom parlamente, čo vyzerá napäto. Prajeme si, aby dohoda bola schválená. Myslíme si, že je to v tejto chvíli najlepšie možné riešenie," povedal Lajčák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu