SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Detaily brexitu: Colnou hranicou bude Írske more, voľný pohyb osôb zachovajú do decembra 2020

Colné kontroly sa budú uskutočňovať v severoírskych prístavoch a letiskách. Vykonávať ich budú britskí colníci, no ich európski kolegovia budú môcť byť prítomní tiež.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Nová dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EK), na ktorej konečnej podobe sa dohodli vyjednávacie tímy oboch strán tesne pred začiatkom štvrtkového summitu EÚ v Bruseli, zavádza nové pravidlá v oblasti colnej politiky medzi budúcou samostatnou Britániou a zvyškom EÚ.

Vo veľkej väčšine ostatných bodov ponecháva v platnosti formulácie, na ktorých sa dohodla s európskymi predstaviteľmi ešte vláda predchádzajúcej britskej premiérky Theresy Mayovej.

Ako uvádza britská BBC, podľa novej dohody opustí colnú úniu s ostatnými krajinami EÚ celé Spojené kráľovstvo vrátane Severného Írska.

Skryť Vypnúť reklamu

To je hlavný rozdiel oproti predchádzajúcej dohode, ktorú opakovane odmietli britskí poslanci, a ktorá rátala s tým, že ak sa na pomyselných hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavia - v colnej či inej oblasti - neprekonateľné problémy, môže sa Severné Írsko dočasne riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v Spojenom kráľovstve.

Ani podľa novej dohody na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, nevznikne riadna hranica. Bude naďalej hranicou len v teórii, a tou „reálnou" hranicou, na ktorej sa budú okrem iného vyberať clá, bude podľa dohody Írske more.

Technicky to bude riešené tak, že colné kontroly sa budú uskutočňovať v prístavoch a letiskách v Severnom Írsku. Tovary tam navyše budú podliehať dvojakému režimu - tie, pri ktorých nie je pochybnosť, že sú určené len na severoírsky trh -, a nedostanú sa ďalej do Írska, colnému režimu nebudú podliehať. Clo sa bude platiť len za tovary, pri ktorých „existuje riziko", že ich cieľovou stanicou je Írsko.

Toto rozdelenie tovarov na dva druhy je zatiaľ formulované len veľmi všeobecne a nie je jasné, ktoré tovary budú patriť do ktorej kategórie. Ich presné rozčlenenie bude mať na starosti komisia zložená z britských aj európskych odborníkov.

Bežným cestujúcim v severoírskych prístavoch a letiskách podľa BBC nebudú kontrolovať batožinu a colná povinnosť sa nebude týkať ani fyzických osôb, ktoré si medzi sebou posielajú bežné zásielky.

Colné kontroly budú bežne vykonávať predstavitelia britskej colnej správy, no ich európski kolegovia budú mať právo byť pri kontrolách prítomní tiež. Podľa BBC je dokonca pravdepodobné, že rozhodnutia európskych colníkov by mali byť nadradené rozhodnutiam tých britských, ak tieto budú v rozpore. Táto pasáž dohody však zatiaľ nie je úplne jasná ani odborníkom v britských médiách.

Keďže tieto opatrenia sa bytostne týkajú Severného Írska, bude o nich môcť rozhodovať aj severoírsky parlament.

Skryť Vypnúť reklamu

Na rozdiel od európskych a britských poslancov, ktorí musia dohodu schváliť vopred, aby vôbec bola platná, sa však ich severoírski kolegovia dostanú k slovu až po štyroch rokoch od brexitu.

Ak sa po týchto štyroch rokoch vyslovia proti, po ďalších dvoch rokoch táto dohoda stratí platnosť a bude treba dovtedy vymyslieť novú.

Dohoda zavádza okrem toho aj súbor „prechodných opatrení", ktoré budú upravovať režim medzi Veľkou Britániou a zvyškom Európskej únie a ktoré budú platiť do konca roka 2020.

Ich súčasťou je napríklad to, že v tomto časovom rámci bude naďalej umožnený voľný pohyb osôb medzi Britániou a zvyšnými členskými krajinami EÚ. Toto obdobie bude možné aj predĺžiť, ale už len maximálne o ďalšie dva roky, teda do konca roka 2022.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 21m
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 17 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 17 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu