SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Dopadne Dánsko rovnako ako Švédsko?

Vzhľadom k blízkosti oboch krajín, otvoreným hraniciam a zjavnému voľnému pohybu zločincov cez hranice - nehovoriac o vlastnej dánskej kriminalite - sa zdá, že v Dánsku chýba len málo k tomu, aby sa bezpečnostná situácia vymkla kontrole a dostala sa na úroveň Švédska.

Dánska polícia vyšetruje miesto činu.Dánska polícia vyšetruje miesto činu. (Zdroj: TASR/AP)

Dánsko zažilo od februára tohoto roku 10 bombových útokov. Posledný sa udial 27. augusta v bytovom komplexe Gersager v meste Greve, blízko Kodane. Nikto nebol zranený, ale budova bola vážne poškodená, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Švédske mesto Malmö tento rok zažilo 19 bombových útokov. Redakčný komentár dánskeho denníka Berlingske Tidende z 16. augusta 2019 podotýka:

"Nikto nechce, aby u nás bola rovnaká situácia ako vo Švédsku, kde strieľanie a bombové útoky dosiahli extrémne vysokej úrovne. Okrem konfliktov medzi gangmi došlo v posledných rokoch tiež k bombovým útokom na policajné stanice, súdne budovy, jednu radnici a na Švédsku daňovú agentúru v Malmö. "

SkryťVypnúť reklamu

Redakčný komentár vyšiel po tom, čo sa 6. augusta stal cieľom bombového útoku Dánsky daňový úrad v Kodani. Pri útoku bola vážne poškodená fasáda budovy a jedna osoba bola zranená. Z útoku boli obvinení dvaja švédski občania.

"Mená páchateľov obvinených z útoku naznačujú, že nie sú etnickými Švédmi, ale ich motívy zatiaľ nie sú známe," napísal denník Berlingske Tidende.

O niekoľko dní neskôr, 10. augusta, došlo v Kodani k ďalšiemu bombovému útoku, tentoraz na policajnej stanici v Nørrebro.

Krátko po bombových útokoch na Dánsky daňový úrad a policajnej stanici v Kodani usporiadala dánska premiérka Mette Frederiksen tlačovú konferenciu.

Vláda, povedala, považuje tieto bombové incidenty za "útoky na naše úrady, a teda aj na našu spoločnosť."

SkryťVypnúť reklamu

A dodala, že vláda plánuje posilniť ochranu hranice so Švédskom.

"Stojí pred nami výzva. Nesmie byť možné len tak pricestovať zo Švédska do Dánska a uprostred Kodane odpáliť bombu."

Zdôraznila, že hranica so Švédskom "má plnú pozornosť dánskej vlády. Ochrana tejto hranice sa musí posilniť."

Kým motívy bombových útokov v Dánsku sú nejasné, švédsky novinár Joakim Palmkvist, ktorý sleduje vývoj zločinnosti vo Švédsku, povedal televíznej stanici TV2 Nyheder, že bombové útoky vo Švédsku aj v Dánsku majú určité zhodné znaky.

Vo Švédsku sú cieľom bombových útokov často bytové komplexy, podniky a reštaurácie a niekoľkokrát sa cieľom týchto útokov stala aj polícia. Nedávno bola napadnutá dokonca aj radnica v Landskrone, ktorú zasiahol veľký výbuch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Joakima Palmkvista je švédska polícia presvedčená, že tieto bombové útoky majú väčšinou dva motívy: vydieranie, keď zločinci od svojich obetí násilím vymáhajú peniaze alebo služby, alebo pomstu polícii za stíhanie zločincov.

Švédsko neexportuje do Dánska len bombové útoky. Cez hranice sa zo Švédska do Dánska šíri tiež špecifická kriminalita gangov - strieľanie a vraždy.

V júli 2019 boli v Štokholme zatknutí traja Švédi podozriví z vraždy dvoch Švédov v dánskom meste Herlev, kde bol 25. júna zastrelený vodca švédskeho gangu a jeden jeho kamarát.

Smrť oboch mužov bola údajne súčasťou konfliktu dvoch švédskych gangov - "Dödspatrullen" ( "Hliadka smrti") a "Shottaz".

Hoci táto dramatická eskalácie kriminality má pôvod vo Švédsku, Dánsko má dosť vlastných problémov s trestnou činnosťou, páchanou najmä migrantmi. Ako v apríli uviedol denník Berlingske Tidende:

SkryťVypnúť reklamu

"Údaje (zo správy nazvanej 'Imigranti v Dánsku v roku 2018' spracované dánskou štatistickou agentúrou Danmarks Statistik) ukazujú, že trestná činnosť bola v roku 2017 medzi mužskými imigrantmi o 60% vyššia a u mužských potomkov imigrantov z krajín mimo západný civilizačný okruh bola vyššia dokonca o 234% oproti celkovej mužskej dánskej populácii. "

Pokiaľ ide o národnosť zločincov medzi migrantmi, denník Berlingske Tidende uviedol:

"Na prvom mieste sú Libanonci, ktorých mužskí potomkovia páchajú zločiny takmer štyrikrát viac než priemerní muži, keď porovnáme údaje prepočítané podľa veku. V tesnom závese za nimi sú mužskí potomkovia Somálčanov, Maročanov a Sýrčanov.

Index násilia potomkov migrantov z krajín mimo západnej civilizačné okruh je 351, čo znamená, že páchajú násilie 3,5-krát častejšie než populácia všeobecne. Potomkovia migrantov z Libanonu majú pri prepočte podľa veku index násilia 668."

SkryťVypnúť reklamu

25. augusta 2019 bola za bieleho dňa v Ribersborgu, pokojnej a relatívne bohatej štvrti Malmö, zastrelená 31 ročná žena Karolina Hakim.

Vražda vyvolala šok v celom Švédsku, okrem iného aj preto, že žena držala v náručí svoje novonarodené dieťa. Muž, ktorý túto ženu sprevádzal, údajne otec jej dieťaťa, je vo švédskych médiách spomínaný v súvislosti s veľkou lúpežou v Dánsku v roku 2008, za čo bol odsúdený na osem rokov väzenia.

Len o dva dni neskôr bola v jednom byte v Štokholme zastrelená 18-ročná žena.

Dánsko má k epidémii zločinu, ktorá v súčasnosti trápi Švédsko, stále relatívne ďaleko. Vzhľadom k blízkosti oboch krajín, otvoreným hraniciam a zjavnému voľnému pohybu zločincov cez hranice - nehovoriac o vlastnej dánskej kriminalite - sa však zdá, že v Dánsku chýba len málo k tomu, aby sa bezpečnostná situácia vymkla kontrole a dostala sa na úroveň Švédska.

SkryťVypnúť reklamu

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu