SME
Štvrtok, 4. jún, 2020 | Meniny má LenkaKrížovkyKrížovky
ANALÝZA

Dopadne Dánsko rovnako ako Švédsko?

Vzhľadom k blízkosti oboch krajín, otvoreným hraniciam a zjavnému voľnému pohybu zločincov cez hranice - nehovoriac o vlastnej dánskej kriminalite - sa zdá, že v Dánsku chýba len málo k tomu, aby sa bezpečnostná situácia vymkla kontrole a dostala sa na úroveň Švédska.

Dánska polícia vyšetruje miesto činu.Dánska polícia vyšetruje miesto činu. (Zdroj: TASR/AP)

Dánsko zažilo od februára tohoto roku 10 bombových útokov. Posledný sa udial 27. augusta v bytovom komplexe Gersager v meste Greve, blízko Kodane. Nikto nebol zranený, ale budova bola vážne poškodená, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Švédske mesto Malmö tento rok zažilo 19 bombových útokov. Redakčný komentár dánskeho denníka Berlingske Tidende z 16. augusta 2019 podotýka:

"Nikto nechce, aby u nás bola rovnaká situácia ako vo Švédsku, kde strieľanie a bombové útoky dosiahli extrémne vysokej úrovne. Okrem konfliktov medzi gangmi došlo v posledných rokoch tiež k bombovým útokom na policajné stanice, súdne budovy, jednu radnici a na Švédsku daňovú agentúru v Malmö. "

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Redakčný komentár vyšiel po tom, čo sa 6. augusta stal cieľom bombového útoku Dánsky daňový úrad v Kodani. Pri útoku bola vážne poškodená fasáda budovy a jedna osoba bola zranená. Z útoku boli obvinení dvaja švédski občania.

"Mená páchateľov obvinených z útoku naznačujú, že nie sú etnickými Švédmi, ale ich motívy zatiaľ nie sú známe," napísal denník Berlingske Tidende.

O niekoľko dní neskôr, 10. augusta, došlo v Kodani k ďalšiemu bombovému útoku, tentoraz na policajnej stanici v Nørrebro.

Krátko po bombových útokoch na Dánsky daňový úrad a policajnej stanici v Kodani usporiadala dánska premiérka Mette Frederiksen tlačovú konferenciu.

Vláda, povedala, považuje tieto bombové incidenty za "útoky na naše úrady, a teda aj na našu spoločnosť."

Skryť Vypnúť reklamu

A dodala, že vláda plánuje posilniť ochranu hranice so Švédskom.

"Stojí pred nami výzva. Nesmie byť možné len tak pricestovať zo Švédska do Dánska a uprostred Kodane odpáliť bombu."

Zdôraznila, že hranica so Švédskom "má plnú pozornosť dánskej vlády. Ochrana tejto hranice sa musí posilniť."

Kým motívy bombových útokov v Dánsku sú nejasné, švédsky novinár Joakim Palmkvist, ktorý sleduje vývoj zločinnosti vo Švédsku, povedal televíznej stanici TV2 Nyheder, že bombové útoky vo Švédsku aj v Dánsku majú určité zhodné znaky.

Vo Švédsku sú cieľom bombových útokov často bytové komplexy, podniky a reštaurácie a niekoľkokrát sa cieľom týchto útokov stala aj polícia. Nedávno bola napadnutá dokonca aj radnica v Landskrone, ktorú zasiahol veľký výbuch.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Joakima Palmkvista je švédska polícia presvedčená, že tieto bombové útoky majú väčšinou dva motívy: vydieranie, keď zločinci od svojich obetí násilím vymáhajú peniaze alebo služby, alebo pomstu polícii za stíhanie zločincov.

Švédsko neexportuje do Dánska len bombové útoky. Cez hranice sa zo Švédska do Dánska šíri tiež špecifická kriminalita gangov - strieľanie a vraždy.

V júli 2019 boli v Štokholme zatknutí traja Švédi podozriví z vraždy dvoch Švédov v dánskom meste Herlev, kde bol 25. júna zastrelený vodca švédskeho gangu a jeden jeho kamarát.

Smrť oboch mužov bola údajne súčasťou konfliktu dvoch švédskych gangov - "Dödspatrullen" ( "Hliadka smrti") a "Shottaz".

Hoci táto dramatická eskalácie kriminality má pôvod vo Švédsku, Dánsko má dosť vlastných problémov s trestnou činnosťou, páchanou najmä migrantmi. Ako v apríli uviedol denník Berlingske Tidende:

Skryť Vypnúť reklamu

"Údaje (zo správy nazvanej 'Imigranti v Dánsku v roku 2018' spracované dánskou štatistickou agentúrou Danmarks Statistik) ukazujú, že trestná činnosť bola v roku 2017 medzi mužskými imigrantmi o 60% vyššia a u mužských potomkov imigrantov z krajín mimo západný civilizačný okruh bola vyššia dokonca o 234% oproti celkovej mužskej dánskej populácii. "

Pokiaľ ide o národnosť zločincov medzi migrantmi, denník Berlingske Tidende uviedol:

"Na prvom mieste sú Libanonci, ktorých mužskí potomkovia páchajú zločiny takmer štyrikrát viac než priemerní muži, keď porovnáme údaje prepočítané podľa veku. V tesnom závese za nimi sú mužskí potomkovia Somálčanov, Maročanov a Sýrčanov.

Index násilia potomkov migrantov z krajín mimo západnej civilizačné okruh je 351, čo znamená, že páchajú násilie 3,5-krát častejšie než populácia všeobecne. Potomkovia migrantov z Libanonu majú pri prepočte podľa veku index násilia 668."

Skryť Vypnúť reklamu

25. augusta 2019 bola za bieleho dňa v Ribersborgu, pokojnej a relatívne bohatej štvrti Malmö, zastrelená 31 ročná žena Karolina Hakim.

Vražda vyvolala šok v celom Švédsku, okrem iného aj preto, že žena držala v náručí svoje novonarodené dieťa. Muž, ktorý túto ženu sprevádzal, údajne otec jej dieťaťa, je vo švédskych médiách spomínaný v súvislosti s veľkou lúpežou v Dánsku v roku 2008, za čo bol odsúdený na osem rokov väzenia.

Len o dva dni neskôr bola v jednom byte v Štokholme zastrelená 18-ročná žena.

Dánsko má k epidémii zločinu, ktorá v súčasnosti trápi Švédsko, stále relatívne ďaleko. Vzhľadom k blízkosti oboch krajín, otvoreným hraniciam a zjavnému voľnému pohybu zločincov cez hranice - nehovoriac o vlastnej dánskej kriminalite - sa však zdá, že v Dánsku chýba len málo k tomu, aby sa bezpečnostná situácia vymkla kontrole a dostala sa na úroveň Švédska.

Skryť Vypnúť reklamu

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Väčšina Európanov nie je spokojná s opatreniami EÚ prijatými počas pandémie

Opatrenia, ktoré prijala Únia v súvislosti s pandémiou, hodnotí pozitívne 48 percent Slovákov. Voči jej konaniu sú najviac kritickí Taliani a Španieli.

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.
Slovensko

Na veci viery nesmieme siahať politickými rukami, myslí si Marcinková

"Dlhodobo sa venujem sociálnej oblasti a mám obavy z toho, čo by zákaz nedeľného predaja spravil s nezamestnanosťou," hovorí poslankyňa strany Za ľudí.

Vladimíra Marcinková.
Zahraničie

Prokuratúra vzniesla obvinenia voči 4 policajtom, ktorí zatýkali Floyda

Prokuratúra sprísnila obvinenia voči policajtovi, ktorý pri zatýkaní kľačal niekoľko minút na krku Georgea Floyda. Obžalovali ho z vraždy druhého stupňa.

Bývalý policajt Derek Chauvin.
Európska únia

Komisia chce z rozpočtu únie na r. 2020 získať ďalších 11,5 miliardy eur na obnovu

Európska komisia navrhla vyčleniť 585 miliónov eur pre sýrskych utečencov, väčšina by po schválení šla do Turecka.

Ilustračné foto.