SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Schválený zákon o financovaní cirkví víta aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania

Väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi však doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov, upozorňuje ECAV.

Ivan Eľko.Ivan Eľko. (Zdroj: (SY))

BRATISLAVA - Schválenie zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry SR poslancami parlamentu víta aj predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Potvrdila to tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

ECAV pripomenula, že zákon o financovaní cirkví a náboženských spoločností vznikal niekoľko rokov.

"Jeho znenie je výsledkom zložitých rokovaní medzi kompetentnými predstaviteľmi štátnych orgánov a cirkví a náboženských spoločností. Tie vyslovili spoločnú zhodu nad jeho znením," píše sa v stanovisku, pod ktorým je podpísaný generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko a generálny dozorca Ján Brozman.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zároveň však chceme zdôrazniť to, čo je členom našej cirkvi dôverne známe, ale čo zaniká vo verejnej diskusii o zákone: finančné prostriedky, ktoré cirkvi, a tak i Evanjelická cirkev na základe zákona dostanú, budú stále iba časťou, dôležitou, ale predsa len časťou celkových finančných nákladov, ktoré potrebujeme na zabezpečenie stavu a prevádzky svojej infraštruktúry a na realizáciu programov s ľuďmi," uvádza sa v stanovisku.

Ako sa ďalej píše, "väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov".

ECAV uviedla, že si cení záväzok štátu prispievať na chod cirkví podľa parametrov novoprijatého zákona.

Schválenie zákona o financovaní cirkví víta aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský či vedenie gréckokatolíckej cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví má zohľadniť aj počet veriacich. Vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladať má však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu