SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Schválený zákon o financovaní cirkví víta aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania

Väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi však doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov, upozorňuje ECAV.

Ivan Eľko.Ivan Eľko. (Zdroj: (SY))

BRATISLAVA - Schválenie zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry SR poslancami parlamentu víta aj predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Potvrdila to tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

ECAV pripomenula, že zákon o financovaní cirkví a náboženských spoločností vznikal niekoľko rokov.

"Jeho znenie je výsledkom zložitých rokovaní medzi kompetentnými predstaviteľmi štátnych orgánov a cirkví a náboženských spoločností. Tie vyslovili spoločnú zhodu nad jeho znením," píše sa v stanovisku, pod ktorým je podpísaný generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko a generálny dozorca Ján Brozman.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zároveň však chceme zdôrazniť to, čo je členom našej cirkvi dôverne známe, ale čo zaniká vo verejnej diskusii o zákone: finančné prostriedky, ktoré cirkvi, a tak i Evanjelická cirkev na základe zákona dostanú, budú stále iba časťou, dôležitou, ale predsa len časťou celkových finančných nákladov, ktoré potrebujeme na zabezpečenie stavu a prevádzky svojej infraštruktúry a na realizáciu programov s ľuďmi," uvádza sa v stanovisku.

Ako sa ďalej píše, "väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov".

ECAV uviedla, že si cení záväzok štátu prispievať na chod cirkví podľa parametrov novoprijatého zákona.

Schválenie zákona o financovaní cirkví víta aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský či vedenie gréckokatolíckej cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví má zohľadniť aj počet veriacich. Vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladať má však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

13m
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

3 h
Ilustračná fotografia.

Spolu vyšetrili vyše 135-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

6 h
Vizualizácia roveru Perseverance, ktorý na Marse pristane budúci rok, ak pôjde všetko podľa plánu.

Prístroj robotického vozidla Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík na inej planéte.

6 h