SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Schválený zákon o financovaní cirkví víta aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania

Väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi však doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov, upozorňuje ECAV.

Ivan Eľko.Ivan Eľko. (Zdroj: (SY))

BRATISLAVA - Schválenie zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry SR poslancami parlamentu víta aj predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Potvrdila to tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

ECAV pripomenula, že zákon o financovaní cirkví a náboženských spoločností vznikal niekoľko rokov.

"Jeho znenie je výsledkom zložitých rokovaní medzi kompetentnými predstaviteľmi štátnych orgánov a cirkví a náboženských spoločností. Tie vyslovili spoločnú zhodu nad jeho znením," píše sa v stanovisku, pod ktorým je podpísaný generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko a generálny dozorca Ján Brozman.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zároveň však chceme zdôrazniť to, čo je členom našej cirkvi dôverne známe, ale čo zaniká vo verejnej diskusii o zákone: finančné prostriedky, ktoré cirkvi, a tak i Evanjelická cirkev na základe zákona dostanú, budú stále iba časťou, dôležitou, ale predsa len časťou celkových finančných nákladov, ktoré potrebujeme na zabezpečenie stavu a prevádzky svojej infraštruktúry a na realizáciu programov s ľuďmi," uvádza sa v stanovisku.

Ako sa ďalej píše, "väčšina finančných prostriedkov na chod cirkvi doposiaľ pochádzala a i naďalej bude pochádzať z peňaženiek jej členov".

ECAV uviedla, že si cení záväzok štátu prispievať na chod cirkví podľa parametrov novoprijatého zákona.

Schválenie zákona o financovaní cirkví víta aj predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský či vedenie gréckokatolíckej cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví má zohľadniť aj počet veriacich. Vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladať má však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.