SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
EURÓPSKA ÚNIA

Po útoku v ubytovni pre azylantov zomrela druhá obeť

Rakúsky 32-ročný sociálny pracovník zomrel niekoľko dní po tom, čo pri útoku v ubytovni pre azylantov v spolkovej krajine Horné Rakúsko utrpel vážne bodné zranenia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - Rakúsky 32-ročný sociálny pracovník zomrel niekoľko dní po tom, čo pri útoku v ubytovni pre azylantov v spolkovej krajine Horné Rakúsko utrpel vážne bodné zranenia. V piatok o tom informovala tamojšia polícia.

Podľa tlačovej agentúry AP polícia dodala, že 33-ročného afganského žiadateľa o azyl teraz vyšetrujú pre podozrenie z dvoch vrážd.

Podozrivý muž, ktorého meno úrady nezverejnili, v pondelok 14. októbra zaútočil nožom na sociálneho pracovníka pri hádke o zamestnanie. Došlo k nej v ubytovni pre azylantov v obci Wullowitz pri hranici s Českom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Niekoľko uchádzačov o azyl prišlo sociálnemu pracovníkovi na pomoc a dvaja pri tom utrpeli vážne zranenia.

Podozrivý útočník sa po úteku z miesta činu dostal k 300 metrov vzdialenej usadlosti, kde údajne zavraždil 63-ročného farmára a ukradol jeho auto; po niekoľkohodinovom pátraní ho však polícia našla a zatkla v neďalekom meste Linz.

Úrady ešte oznámili, že podozrivý prišiel do Rakúska v roku 2015 a onedlho sa majú zaoberať jeho odvolaním proti zamietnutiu žiadosti o azyl.

Ubytovňu uzavrú

Ubytovňa pre žiadateľov o azyl uzavrú do konca týždňa, píše server idnes.cz.

V rozhovore s denníkom Der Standard to povedal hornorakúsky minister životného prostredia a integrácie Rudi Anschober.

"Ubytovňa pre žiadateľov o azyl musí byť okamžite uzatvorená," povedal po incidente Hubert Koller, ktorý je starostom Leopoldschlag, pod ktorý Wullowitz patrí.

Koller dodal, že zariadenie, ktoré tam od roku 2015 prevádzkuje Červený kríž, už v mieste nie je udržateľné.

Anschober následne oznámil, že uzavretie bude rýchle. "Ubytovňu ešte tento týždeň vyprázdnime," povedal Anschober.

V ubytovni, ktorá bola zriadená v niekdajšej budove colnice, žije aktuálne dvadsiatka utečencov. Tých teraz čaká presťahovanie.

Der Standard napísal, že v dedine, kde žije 73 obyvateľov, mnohí ľudia verili v úspešnú integráciu, ale teraz sú sklamaní.

Agresívne sa správal už predtým

Tridsaťtriročný Afganec, ktorý v ubytovni v minulosti žil, prišiel v pondelok do obce na schôdzku, na ktorej so svojím opatrovateľom hovoril o pracovných vyhliadkach. Rokovanie však prerástlo v hádku, pri ktorej podľa polície Afganec úradníka napadol.

Der Standard s odvolaním sa na svedkov napísal, že sa mu pokúsil podrezať hrdlo, ale ostatní žiadatelia o azyl Afgancov odtrhli. Nakoniec sa im však vytrhol a zamestnanca ubytovne bodol do hrude, čím mu spôsobil veľmi vážne zranenie. Pri incidente boli ľahko zranení ešte tri ďalšie ľudia.

Afganec následne na bicykli odišiel ku statku miestneho poľnohospodára, ktoré podľa polície zabil a v jeho aute odišiel. V tomto aute ho tiež polícia v pondelok v noci pri Linzu zadržala.

Rakúske médiá informovali, že Afganec, ktorý do Rakúska prišiel v roku 2015 a ktorého azylová žiadosť bola vlani zamietnutá, sa dostal niekoľkokrát kvôli agresivite do hľadáčika polície. Prokuratúra cudzinca označila za silne veriaceho moslima, ktorý však nevykazoval známky radikalizácie.

Tento rok v máji napadol svoju ženu, preto bol na dva týždne vykázaný zo spoločnej domácnosti. V minulosti sa tiež pobil v Linzi s jedným účastníkov kurzu potom, čo sa zvrtla ich rozprava na tému alkohol.

Tento rok v júli potom nezvládol neúspech u skúšky v autoškole, niekoľko minút následne agresívne a za zvuku pískajúcich pneumatík jazdil cvičným autom po skúšobnej ploche.

Rakúske médiá sa okrem jeho osudu venujú tiež pomerom v ubytovni.

"Podľa polície, ktorá tu stále uskutočňovala kontroly, sa žiadne incidenty nediali. Susedia to však vidia inak. My z obce sme sa snažili žiadateľa o azyl, ktorí tu boli, integrovať," uviedol starosta Koller s tým, že im ponúkli prácu.

Der Standard potom citoval istého obyvateľov obce Wullowitz, ktorý sa sťažoval na správanie migrantov. "Bitky tam boli pravidelne. Nič sa však nedialo. A starosta to neustále ignoroval," dodal.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

November ´89

Námestia boli znovu plné. Spomínalo sa i vyzývalo

Spomienkové podujatia sa konali na viacerých miestach Slovenska.

Oslavy Novembra 89 na Námestí slobody, ktoré zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko.
November ´89

Danko: Pred 30 rokmi sme porazili komunizmus, spoločne zdoláme aj súčasné výzvy

"Dnes mám pocit, že sa nám snažia vsugerovať, že len to, čo prichádza zo západu je správne. Ja som však presvedčený, že najlepšia ideológia je zdravý rozum a čisté srdce,“ povedal.

Andrej Danko.
November ´89

Ciele novembra ’89 sa podľa Popoviča v mnohom nenaplnili

Spoločenská diskusia, v ktorej je možné nastoliť témy, pomenovať príčiny a nachádzať riešenia, je potrebná pre zdravý vývoj spoločnosti. Za 30 rokov od Nežnej revolúcie však takmer vymizla, tvrdí jeden z lídrov študentského hnutia.

Anton Popovič.
November ´89

Predstavitelia krajín V4 si uctili obete režimu pri Bráne slobody

"My si len želajme, aby ľudia nezostali apatickí, aby kedykoľvek tak ako po vybojovanej slobode názoru a slova mohli kedykoľvek na uliciach prejaviť svoj názor. Ale želajme si, aby to bolo vždy pokojnou a mierovou cestou," povedal Pellegrini.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz, manželka predsedu vlády Česka Monika Babišová, predseda vlády ČR Andrej Babiš, predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán a manželka predsedu vlády Maďarska Anikó Lévai.