SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Úspech Johnsonovej brexitovej dohody je nepravdepodobný, predpovedá analytik

Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora Usherwooda znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Návrh dohody britského premiéra Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie má len veľmi malú šancu uspieť v sobotňajšom hlasovaní britského parlamentu.

Uviedol to zástupca riaditeľa britského think-tanku "The UK in a Changing Europe" a profesor politológie Simon Usherwood.

Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.

"Johnson by preto musel nájsť dostatočný počet hlasov od rebelov z opozičnej Labouristickej strany," povedal Usherwood.

SkryťVypnúť reklamu

Verejne by sa tak vyhranili voči svojmu vodcovi Jeremymu Corbynovi, podľa ktorého je tento návrh ešte horší ako dohoda bývalej premiérky Theresy Mayovej - a najlepším riešením je vyhlásenie druhého referenda.

Podľa Usherwooda je však takáto možnosť skôr nepravdepodobná: "Podpora dohody, ktorá by Johnsonovi silno nahrala v kampani, je (pre opozíciu) nešťastným rozhodnutím vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť parlamentných volieb."

Johnsonov návrh dohody o brexite sa zásadne líši od vyrokovanej dohody Theresy Mayovej najmä v otázke tzv. írskej poistky, ktorá má zamedziť obnoveniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

Tú premiér zrušil a nahradil návrhom colnej hranice v Írskom mori. Toto more oddeľuje ostrovy Írsko a Veľká Británia.

SkryťVypnúť reklamu

"To, samozrejme, predstavuje problém pre firmy zo Severného Írska, najmä tie, ktoré dovážajú tovar a poľnohospodárske produkty do Anglicka, Škótska a Walesu," povedal profesor ekonómie a politológie na londýnskej univerzite King's College Jonathan Portes.

Podľa neho práve preto severoírski unionisti odmietajú návrh podporiť.

Potrebuje presvedčiť 35 poslancov

V predvečer hlasovania nevyzeralo pre Johnsona rozloženie síl v dolnej komore nijako dobre: 286 poslancov uvádzalo svoj zámer hlasovať pre, 297 proti a 56 zostávalo nerozhodnutých, píše server idnes.cz.

Koaličná Severoírska unionistická strana (DUP) opakovane tvrdila, že rovnako ako dohodu bývalej premiérky Theresa Mayovia odmietne aj tú Johnsonovu.

"Hovorím vám s absolútnou istotou, že dohodu nepodporíme," povedal hovorca strany pre záležitosti brexitu Sammy Wilson.

SkryťVypnúť reklamu

Johnson sa tak musí obzerať po spojencoch z iných strán.

Podporu mu prisľúbilo sedem poslancov z radov opozičných labouristov a dvanásť nezaradených. Naopak 21 členov konzervatívcov, ktorých pred niekoľkými týždňami Johnson z vlastnej strany sám vyradil pre "neposlušnosť", zostáva nerozhodnutých. Rovnako ako dvadsiatka labouristov.

Všetci ostatní labouristi budú hlasovať proti.

"Táto dohoda je ešte horšia ako tá, ktorú vyjednala Theresa Mayová. Zmizli z nej záruky ohľadom ochrany práv zamestnancov a spotrebiteľov a záruky ohľadne ochrany životného prostredia," povedal tieňový minister financií za labouristov John McDonnell.

Vedľa nich potom zdvihnú ruku proti dohode všetky opozičné strany. Johnson potrebuje podľa predbežných odhadov presvedčiť približne 35 poslancov, aby jeho návrh väčšinou jedného hlasu tesne prešiel.

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa nebude hlasovať vôbec

Naskytuje sa však aj možnosť, že parlament v sobotu hlasovať vôbec nebude. Po piatkovom úspešnom prijatí tzv. Letwinovho dodatku podľa profesora Usherwooda naberá táto situácia na pravdepodobnosti.

Znamenalo by to, že Británia by musela požiadať EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020. Rovnaký scenár by nastal, ak by poslanci návrh dohody odmietli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu