SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Červeno-zelená koalícia schválila zmrazenie nájomného v Berlíne

Legendárny ekonóm Milton Friedman opakovane upozorňoval, že regulácia nájomného je okrem bombardovania najúčinnejším spôsobom zničenia mesta.

Dnešný Berlín - veľa ľudí, málo bytov.Dnešný Berlín - veľa ľudí, málo bytov. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Nájomné v Berlíne, ktoré v poslednom období výrazne rástlo, je zmrazené na päť rokov. Dohodli sa na tom členovia koaličného výboru tzv. Rot-Rot-Grün (SPD-Die Linke-Zelení) po zhruba šesť hodín trvajúcom rokovaní v piatok 18. októbra.

Zákon má zmraziť nájomné približne pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Zákon má platiť od začiatku roka 2020 so spätnou účinnosťou k 18. júnu 2019.

Výbor sa okrem zmrazenia výšky nájomného dohodol aj na rôznych ďalších opatreniach. Zákon ešte musia schváliť obidve snemovne parlamentu a berlínsky model môže byť zaujímavý aj pre ďalšie nemecké veľkomestá.

SkryťVypnúť reklamu

Výbor zamietol jeden z pôvodných návrhov, podľa ktorého bolo možné znížiť nájomné v prípadoch, keď nájomník zaplatí za byt viac než 30 % čistého príjmu. To by totiž znamenalo plošné zasahovanie do existujúcich nájomných zmlúv.

Dôvodom pre zmrazenie nájomného je napätá situácia na bytovom trhu v hlavnom meste Nemecka. V niektorých štvrtiach totiž bežne zarábajúci ľudia prakticky nemajú šancu získať byt.

Podľa údajov ministerstva stavebníctva sa nájomné v roku 2018 pre voľne dostupné byty v posledných 10 rokoch zdvojnásobilo v priemere na 11,09 eura za štvorcový meter.

Rast nájomného v Berlíne je pritom väčší než kdekoľvek inde v Nemecku, čo vyvoláva v Berlíne búrlivé diskusie. Jedna občianska iniciatíva dokonca požaduje vyvlastnenie veľkých bytových koncernov.

SkryťVypnúť reklamu

Regulácia nájomného rovná sa bombardovanie

Vysoké ceny však nie sú dôsledkom pôsobenia voľného trhu, ale nezmyselných vládnych zásahov do hospodárskej politiky, tvrdí Hana Lipovská v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

Najmä v severských štátoch je prudký rast cien ťahaný zápornými úrokovými sadzbami, ktorými centrálne banky na čele s ECB kriví trh už desať rokov.

Zdražovanie bytov vo veľkých nemeckých mestách potom zrýchlila tiež migračná kríza. Počas dvoch rokov do Nemecka prišlo 1,1 miliónov migrantov, ktorí hľadali bývanie predovšetkým vo veľkých mestách a o obmedzenú ponuku bytov súperili s mladými Nemcami.

Lipovská upozorňuje, že vo vlastnom byte žije takmer 80% Čechov a 90% Slovákov oproti iba 51% Nemcov a 55% Rakúšanov. Pre krajiny západnej Európy sú preto ešte dôležitejšie ako samotné kúpne ceny bytov ceny prenájmu.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ najprogresívnejšia v riešení bytovej otázky je nová nemecká iniciatíva "Mieter * innenprotest Deutsche Wohnen" (hviezdička v názve v súlade s rodovo korektným pravopisom zaisťuje bezpohlavnost slova "nájomník" - pozn. HL) s heslom "Bývanie nie je finančný produkt, ale ľudské právo".

Iniciatíva spoločne s berlínskou postkomunistickou vládnou stranou Die Linke a s váhavou podporou koaličných Zelených usiluje o vyvlastňovanie súkromných bytov vo vlastníctve akciovej spoločnosti Deutsche Wohnen na základe referenda.

Oproti tomu berlínsky starosta, zvolený za socialistickú SPD, zvažuje iba spätné odkúpenie niekdajších mestských bytov, ktoré boli berlínsku radnicou sprivatizované v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumov dnes podporuje vyvlastnenie 44% berlínskych respondentov, iba 39% respondentov je proti.

Nemci napokon o vyvlastňovaní majetku bez náhrady hlasovali už v roku 1926 - aj vtedy za referendom stáli nemeckí komunisti (spolu so socialistami), pre bolo 96% hlasujúcich. (Referendum však bolo neplatné, pretože sa ho zúčastnilo iba 36,3% oprávnených voličov.)

Menej radikálny prístup ľavičiarov nepožaduje vyvlastňovanie bytov, ale aspoň reguláciu ceny prenájmu alebo výstavbu sociálneho bývania.

Dôsledky zastropovania cien nájmov ekonómovia dobre poznajú. Ako opakovane spomínal Milton Friedman, regulácia nájomného je okrem bombardovania najúčinnejším spôsobom zničenia mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu