SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Červeno-zelená koalícia schválila zmrazenie nájomného v Berlíne

Legendárny ekonóm Milton Friedman opakovane upozorňoval, že regulácia nájomného je okrem bombardovania najúčinnejším spôsobom zničenia mesta.

Dnešný Berlín - veľa ľudí, málo bytov.Dnešný Berlín - veľa ľudí, málo bytov. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Nájomné v Berlíne, ktoré v poslednom období výrazne rástlo, je zmrazené na päť rokov. Dohodli sa na tom členovia koaličného výboru tzv. Rot-Rot-Grün (SPD-Die Linke-Zelení) po zhruba šesť hodín trvajúcom rokovaní v piatok 18. októbra.

Zákon má zmraziť nájomné približne pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Zákon má platiť od začiatku roka 2020 so spätnou účinnosťou k 18. júnu 2019.

Výbor sa okrem zmrazenia výšky nájomného dohodol aj na rôznych ďalších opatreniach. Zákon ešte musia schváliť obidve snemovne parlamentu a berlínsky model môže byť zaujímavý aj pre ďalšie nemecké veľkomestá.

Skryť Vypnúť reklamu

Výbor zamietol jeden z pôvodných návrhov, podľa ktorého bolo možné znížiť nájomné v prípadoch, keď nájomník zaplatí za byt viac než 30 % čistého príjmu. To by totiž znamenalo plošné zasahovanie do existujúcich nájomných zmlúv.

Dôvodom pre zmrazenie nájomného je napätá situácia na bytovom trhu v hlavnom meste Nemecka. V niektorých štvrtiach totiž bežne zarábajúci ľudia prakticky nemajú šancu získať byt.

Podľa údajov ministerstva stavebníctva sa nájomné v roku 2018 pre voľne dostupné byty v posledných 10 rokoch zdvojnásobilo v priemere na 11,09 eura za štvorcový meter.

Rast nájomného v Berlíne je pritom väčší než kdekoľvek inde v Nemecku, čo vyvoláva v Berlíne búrlivé diskusie. Jedna občianska iniciatíva dokonca požaduje vyvlastnenie veľkých bytových koncernov.

Skryť Vypnúť reklamu

Regulácia nájomného rovná sa bombardovanie

Vysoké ceny však nie sú dôsledkom pôsobenia voľného trhu, ale nezmyselných vládnych zásahov do hospodárskej politiky, tvrdí Hana Lipovská v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

Najmä v severských štátoch je prudký rast cien ťahaný zápornými úrokovými sadzbami, ktorými centrálne banky na čele s ECB kriví trh už desať rokov.

Zdražovanie bytov vo veľkých nemeckých mestách potom zrýchlila tiež migračná kríza. Počas dvoch rokov do Nemecka prišlo 1,1 miliónov migrantov, ktorí hľadali bývanie predovšetkým vo veľkých mestách a o obmedzenú ponuku bytov súperili s mladými Nemcami.

Lipovská upozorňuje, že vo vlastnom byte žije takmer 80% Čechov a 90% Slovákov oproti iba 51% Nemcov a 55% Rakúšanov. Pre krajiny západnej Európy sú preto ešte dôležitejšie ako samotné kúpne ceny bytov ceny prenájmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ najprogresívnejšia v riešení bytovej otázky je nová nemecká iniciatíva "Mieter * innenprotest Deutsche Wohnen" (hviezdička v názve v súlade s rodovo korektným pravopisom zaisťuje bezpohlavnost slova "nájomník" - pozn. HL) s heslom "Bývanie nie je finančný produkt, ale ľudské právo".

Iniciatíva spoločne s berlínskou postkomunistickou vládnou stranou Die Linke a s váhavou podporou koaličných Zelených usiluje o vyvlastňovanie súkromných bytov vo vlastníctve akciovej spoločnosti Deutsche Wohnen na základe referenda.

Oproti tomu berlínsky starosta, zvolený za socialistickú SPD, zvažuje iba spätné odkúpenie niekdajších mestských bytov, ktoré boli berlínsku radnicou sprivatizované v roku 2004.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa prieskumov dnes podporuje vyvlastnenie 44% berlínskych respondentov, iba 39% respondentov je proti.

Nemci napokon o vyvlastňovaní majetku bez náhrady hlasovali už v roku 1926 - aj vtedy za referendom stáli nemeckí komunisti (spolu so socialistami), pre bolo 96% hlasujúcich. (Referendum však bolo neplatné, pretože sa ho zúčastnilo iba 36,3% oprávnených voličov.)

Menej radikálny prístup ľavičiarov nepožaduje vyvlastňovanie bytov, ale aspoň reguláciu ceny prenájmu alebo výstavbu sociálneho bývania.

Dôsledky zastropovania cien nájmov ekonómovia dobre poznajú. Ako opakovane spomínal Milton Friedman, regulácia nájomného je okrem bombardovania najúčinnejším spôsobom zničenia mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.