SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Britská schizofrénia: Poslali do Bruselu tri listy, EÚ odmietla odpovedať

"Prečo nás nenechajú odísť?" pýta sa na čierno vyfarbená titulná strana Sunday Express.

Britský premiér Boris Johnson v parlamente.Britský premiér Boris Johnson v parlamente. (Zdroj: TASR/AP)

Európska únia v nedeľu odmietla reagovať na sobotňajší protichodné výzvy Británie k odkladu brexitu. Počká na to, až budú britskí poslanci hlasovať o najnovšej dohode, uzatvorenej medzi EÚ a britským premiérom Borisom Johnsonom. Dohodu potom dostane na schválenie europarlament.

Veľvyslanci členských krajín EÚ sa zhodli, že sa bude EÚ prípadným odkladom brexitu zaoberať až po hlasovaní britského parlamentu, ktoré sa očakáva budúci týždeň.

Dopoludňajšie schôdzka veľvyslancov s únijným vyjednávačom Michelom Barnierom bola veľmi krátka - diplomati sa dohodli počas asi 15 minút. K Johnsonovom sobotňajšom listom vôbec neprihliadalo.

SkryťVypnúť reklamu

"Robíme, ako by sa v sobotu nič nestalo a pokračujeme v prípravách tak, ako vyplýva z rozhodnutia summitu," povedal ČTK po rokovaní zdroj oboznámený s jeho výsledkami.

Veľvyslanci sa zhodli, že zo záverov summitu nevyplýva nutnosť vyčkávať, ako dopadne schvaľovanie dohody v Británii. Teraz je podľa nich na europarlamente, kedy a či vôbec dohodu potvrdí. Plenárne zasadnutie v Štrasburgu začína v pondelok.

Johnsonovi sa v sobotu v dolnej komore parlamentu nepodarilo presadiť dohodu o brexite. Zákonodarcovia chcú mať najprv obsah dohody prevedený do britského práva a riadne schválený.

Londýn v sobotu v noci odoslal EÚ tri listy. Jeden žiada o trojmesačný odklad brexitu, ako nariadil parlament. Tento list Johnson odoslal, ale nepodpísal.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne poslal ešte jeden, v ktorom odklad neodporúča. Tretí list od britského veľvyslanca pri EÚ zdôrazňuje, že prvý list je stanoviskom parlamentu, nie vlády.

"Drahý Donald"

Znenie prvého dvojodstavcového listu je doslova prevzaté z parlamentom v septembri odhlasovaného zákona, ktorý nariadil jeho odoslanie. Na konci je uvedená Johnsonova premiérska funkcia, pod ktorou ale chýba podpis. Právnici Downing Street to označujú za legálne, napísal denník Daily Mail.

Tiež druhý osobný a dlhší Johnsonov list je adresovaný predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Začína oslovením "Drahý Donald". Johnson v liste ľutuje, že európski politici musia venovať ďalší čas otázke, ktorá sa zdala byť doriešená minulý týždeň, keď Londýn a Brusel dosiahli novú brexitovú dohodu.

SkryťVypnúť reklamu

Johnson v liste vyjadril nádej, že túto dohodu nakoniec britský parlament predsa len schváli a že sa všetko stihne do 31. októbra, kedy má Británia EÚ opustiť.

"Ďalší odklad (brexitu) by poškodil záujmy Británie aj jej partnerov z EÚ," napísal. "Musíme tento proces ukončiť, aby sme sa mohli posunúť do ďalšej fázy a vybudovať náš nový vzťah," dodal.

Tretí krátky list odoslal britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow. Jeho adresátom je generálny tajomník Európskej rady Jeppe TRANHOLM-Mikkelsen. Barrow upozorňuje, že prvý list bol odoslaný, pretože to vyžaduje parlament. Dopĺňa, že vláda bude pokračovať v snahe schváliť brexitovou dohodu.

"Premiér sa chová ako rozmaznaný chlapec"


Objasniť situáciu sa pokúsil aj Johnsonov de facto námestník Michael Gove, ktorý má na starosť prípravy na brexit. Agentúra Reuters citovala jeho slová, že Británia z EÚ odíde k 31. októbru. Prvý list bol podľa neho odoslaný len preto, že to vyžaduje parlament, ktorý však nemôže zmeniť premiérov postoj.

SkryťVypnúť reklamu

Gove tiež uviedol, že lídri EÚ najskôr nebudú chcieť brexit naďalej preťahovať. Zrejme sa preto domnieva, že niektorá z členských krajín odmietne znovu odložiť termín brexitu. V tejto súvislosti sa špekuluje hlavne o Francúzsku.

Šéf britskej diplomacie Dominic Raab verí, že vláda má v Dolnej snemovni dostatočnú podporu, aby dohoda obstála v ďalšom hlasovaní.

"(Johnson) tú dohodu má. Vyzerá to, že máme potrebná čísla v Dolnej snemovni. Prečo to parlament neschválil? To nás čaká budúci týždeň," uviedol Raab.

Šéf protiunijnej Strany pre brexit Nigel Farage by radšej videl krátky odklad brexitu spolu s novými voľbami. Súčasnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ totiž považuje za zlú. Farage je aj poslancom Európskeho parlamentu.

Nepodpísanie listu žiadajúceho o odklad kritizoval opozičný labourista John McDonnell.

SkryťVypnúť reklamu

"Tým, že ho nepodpísal, sa chová trochu ako rozmaznaný chlapec. Parlament dospel k rozhodnutiu, mal by sa ním teda riadiť," uviedol na adresu Johnsona.

"Vzdorné listy proti rozvracačom brexitu"


Nedeľné vydania britskej tlače na titulných stranách komentujú sobotňajší rýchly vývoj. Johnson najskôr v dolnej komore britského parlamentu nepresadil brexitovú dohodu a večer potom odoslal do Bruselu spomínané dva dopijsy. Zatiaľ čo časť tlače udalosti opisuje ako ponižujúcu porážku Johnsona, časť ho za listy chváli a z chaosu viní Dolnú snemovňu.

"Boris proti rozvracačom brexitu bojuje tromi vzdorným listami Európskej únii," zhŕňa udalosti sobotňajšej noci denník The Sunday Times, podľa ktorého Johnson "vo svojej bitke za brexit otvoril nový front".

SkryťVypnúť reklamu

Premiérove rozhodnutie žiadosť nepodpísať označuje denník za nekompromisný.

Podľa nedeľníka The Sunday Telegraph Johnson žiadosť poslal len preto, že ho k tomu viaže zákon. "Je to list parlamentu, nie môj," cituje Johnsonov text nedeľník, ktorý premiérovo rozhodnutie žiadosť nepodpísať víta.

"Poslanci našli ďalší spôsob, ako predĺžiť agónii našej krajiny a znovu odložiť vlastný návrat do reality," komentuje hlasovanie v Dolnej snemovni.

Ako o "ponižujúce porážke" premiéra Johnsona v Dolnej snemovni píše o hlasovaní nedeľník The Observer, podľa ktorého z premiérových plánov na odchod zostal len chaos. Titulnú stranu dopĺňa fotografia sobotňajších demonštrácií zástancov členstva Británie v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Snemovňa bláznov"


Podobne situáciu vníma aj Daily Mirror, ktorý premiérov sobotňajší boj zhrnul slovom "ponížený". O hlasovaní denník referuje ako o Johnsonovej porážke, listy označil za "protichodné".

Ostatná tlač sa vzhľadom k uzávierke skôr než na nočnú žiadosť sústredila na hlasovanie v dolnej komore. Denník Daily Mail ju označuje za "snemovňu bláznov". Hlási, že "národ kvíli nad tou márnosťou" kvôli zákonu schválenému v septembri, ktorý vláde ukladá nutnosť list žiadajúci EÚ o trojmesačný odklad brexitu odoslať.

"Prečo nás nenechajú odísť?" pýta sa na čierno vyfarbená titulná strana Sunday Express.

Otázka je smerovaná britským poslancom, ktorí podľa denníka zablokovali "Borisovu prevratnú dohodu o brexite".

SkryťVypnúť reklamu

Divoký brexit je stále najväčším strašiakom


Teraz sa napäto očakáva reakcia EÚ, ktorej lídri sa budú musieť čoskoro vyjadriť k novej situácii. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v telefonickom rozhovore s Johnsonom dal jasne najavo, že ďalší odklad brexitu nie je v nikoho záujme. Nie je zatiaľ jasné, či je to predzvesť zamietavej odpovede únie.

Britské médiá naopak špekulujú, že EÚ odklad prijme, pretože o živelný brexit nestojí o nič viac než väčšina britských politikov. Odhodlanie Johnsona nevyjednávať o ďalšom odklade ale naznačuje, že možno očakáva, že niekto z členov EÚ - napríklad práve Francúzsko - využije právo veta a nový termín brexitu zamietne.

Johnson po sobotňajšom hlasovaní povedal, že budúci týždeň bude pokračovať v snahe presadiť schválenie svoje dohody. Parlament postavený pred hotovú vec by už zrejme len ťažko mal odvahu novú dohodu odmietnuť. Hlasovať by mohol už v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu