SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Sto rokov väzenia alebo Katalánsko je Hongkongom Európy

Liberalizmus s pendrekmi je naozaj nepredajný tovar. Keď už ste tí dobrí Európania, nechceli by ste konať aspoň trochu po európsky?

Zhromaždenie počas národného dňa.Zhromaždenie počas národného dňa. (Zdroj: TASR/AP)

Vo veľkom procese v Madride dostali katalánski politici dohromady sto rokov väzenia. Ich odsúdenie vyvolalo v Katalánsku nepokoje, tvrdo potlačované políciou, píše Marian kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

Žaloba vinila politikov zo vzbury, podvracania štátu (sedición, ak má niekto lepší preklad, ozvite sa) a zneužitia verejných financií pri organizovaní samotného referenda, ktoré bolo podľa súdov nelegálne.

Španielsky najvyšší súd však vo svojom rozsudku prvú skutkovú podstatu odmietol, pretože podľa neho nebolo nijako preukázané, že by obžalovaní vyzývali k násiliu. Táto skutočnosť "orezala" udelené tresty zhruba na polovicu, pretože za vzburu by podľa španielskeho trestného práva hrozilo 20-25 rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudky medzi 9 a 13 rokmi sú aj tak na európske pomery dosť drastické, zvlášť ak vezmeme do úvahy, že veľa západných krajín vôbec nenásilné "podvracanie štátu" ako trestný čin nemá. (Stĺpček Leonida Beršického v Bloombergu - až na nevyhnutné kopnutie do Poliakov a Maďarov vcelku vecný.)

To je paragraf typický skôr pre totalitný štátmi a v Československu sme sa ho tiež hneď v roku 1990 promptne zbavili. Zostalo nám len rozvracanie republiky, ktoré znie podobne, ale je násilné; teda to, čo ani na súde v Madride Kataláncom "neprišili".

Na lavici obžalovaných chýbala osoba najvyššia, bývalý katalánsky premiér Carlos Puigdemont, ktorý celý pokus o vyhlásenie nezávislosti riadil a následne zo Španielska utiekol.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne sa nachádza v Belgicku, ktorého orgány riešia otázku, či ho do Španielska vydať alebo nie.

Susedné Nemecko ho svojho času vydať odmietlo, pretože považovalo obvinenia z násilnej vzbury za nepreukázané a španielske úrady do Nemecka iné zdôvodnenie pre zatknutie Puigdemonta neposlali.

Podľa španielskeho trestného práva nie je možné viesť proces v neprítomnosti obžalovaného, ​​takže Puigdemont zatiaľ nič "nevyfasoval".

Klasické odvolanie je v tomto prípade nemožné, ale je skoro isté, že odsúdení a ich obhajcovia sa pokúsia napadnúť rozsudok ešte na Ústavnom súde, čo môže a nemusí dopadnúť v ich prospech.

Španielsky právny poriadok pozná tiež inštitút milosti, ktorú udeľuje kráľ na návrh ministra spravodlivosti. To by podliehalo porade celej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže však súčasná španielska vláda nezískala dôveru a v novembri sa budú konať predčasné voľby (tento rok už druhé), je pravdepodobnosť, že by ešte schválila udelenie milosti v tak politicky pálčivom prípade, porovnateľná s pravdepodobnosťou snehovej fujavice v pekle.

Už sa, pravda, raz stalo, že odchádzajúca vláda na poslednú chvíľu omilostila kontroverzného jedinca - bola to Zapaterova vláda roku 2011 a požehnaným trestancom bol vrchný bankár Banky Santander Alfredo Sáenz Abad. (Jeho milosť bola neskôr čiastočne zrušená rozsudkom Najvyššieho súdu.)

Vtedy, v roku 2011, však bolo pred voľbami zrejmé, že socialisti ich prehrajú na celej čiare - a tiež prehrali, pomerom 45 - 29 voči ľudovcom. Tentoraz si robia nádeje, že by opäť mohli vyhrať, teda budú opatrní.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil ma jeden čitateľ, že odsúdení by svoje tresty vykonávali v Katalánsku a že by ich mohla predčasne na podmienku prepustiť miestna regionálna vláda, napríklad už po roku či dvoch.

Už predtým by najskôr mohli požívať aj výhody typu "prepúšťanie domov na víkendy", čo je predsa len ďaleko lepšie, než štandardné väznice s ostrahou. Takže to "natvrdo" v nadpise článku sa pravdepodobne nenaplní.

Avšak súčasťou takýchto trestov je aj mnohoročný zákaz výkonu verejných funkcií, ktorý miestna vláda zrušiť nemôže. U vrcholných politikov je to celkom zásadná prekážka pracovného života. Tento druh postihu pôvodne zamýšľaná proti korupcii, ktorá je v Španielsku veľkým problémom; teraz je teda užívaná inak.

Odkaz na článok katalánskych novín o podobnej situácii - napísané v španielčine.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsudok vyvolal v Katalánsku pouličné protesty, davy dosiahli státisícových rozmerov, fotky a videá sú len ťažko uveriteľné.

Načítavam video...

Súčasne došlo k rôznym akciám občianskej neposlušnosti, ako napríklad k zablokovaniu barcelonského letiska, bol vyhlásený generálny štrajk, na niektorých miestach vznikli barikády, polícia zareagovala veľmi tvrdo.

Katalánske separatistické hnutie sa všeobecne pýši svojou nenásilnosťou (na rozdiel od baskického), ale tentoraz začalo pribúdať aj násilie zo strany demonštrujúcich.

Keď som vyberal titulok pre tento článok, hovoril som si, či to s tou formuláciou "Hongkong Európy" nepreháňam, ale niektoré tie videá sú naozaj celkom drsné.

Čína to stále ešte nie je, ale k tejto medzi by sa snáď západné štáty nemali ani približovať.

SkryťVypnúť reklamu

(Mimochodom, keď už turecký reportér Ali Özkök, ktorý sa špecializuje na blízkovýchodné konflikty, kritizuje správanie španielskej polície, je to celkom vysoká latka.)

Zatiaľ sa situácia nijako neukľudňuje, skôr naopak, pretože násilnejšie indivíduá, ktoré sa v takom dave vždy vyskytnú, podobné eskalácie milujú a berú ich ako stimul vyčíňať ešte viac. A tých policajtov nie je toľko, aby dokázali zastrašiť odhadom pol milióna štrajkujúcich.

Aj niektoré detaily sú znepokojujúce. Použitie gumových projektilov (vo väčšine Európy zakázaných) viedlo u jedného protestujúceho k strate oka.

A súd nariadil uzatvorenie webových stránok a účtov na sociálnych sieťach organizácie Tsunami Democratic, ktoré slúžili na koordináciu protestov.

Zdôvodnenie? Vyšetrovanie terorizmu, ktorého detaily sú utajované.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, vymazať Tsunami Democratic z internetu sa zatiaľ nepodarilo, na to je Španielsko moc malý pán. Teraz hosťujú na GitHub, čo je pôvodne čisto technický server, kde programátori z rôznych kútov zdieľajú svoj open-source kód; dnes patrí Microsoftu, ale práve tamojšia programátorská komunita patrí k tým najsvobodomyslnejším. Ani Twitter zatiaľ neposlúchol.

Čo k tomuto šialenstvu dodať?

Niektoré štáty majú problém zvládať svoje vnútorné problémy, ktoré pritom nie sú nijako unikátne. Separatistických hnutí je po Európe asi dvadsať, niektoré z nich významné (škótske, flámske, juhotirolské).

Brexit samotný je jedna veľká separatistická akcia, navyše trpko rozdeľujúca národ až na úroveň rodín.

Ale aj také záležitosti vie väčšina krajín zvládať bez toho, aby horeli ulice, tiekla krv a väznice sa plnili podvracačmi štátu. Proste sa trochu kecá v parlamente a na sociálnych sieťach lietajú nálepky, ale nič horšie.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný stav v Katalánsku je len výsledkom dlhej série chybných rozhodnutí - snahy potlačiť separatistické tendencie silou.

Pritom vôbec nie je jasné, či by v prípadnom referende o odtrhnutie väčšina miestnych hlasovala za. Ľahko by to mohlo skončiť ako v Škótsku pomerom 45-55, pretože v regióne žije dosť ľudí, ktorí sa za Kataláncov ani nepovažujú, alebo ľudí narodených v zmiešaných rodinách.

Nezávislosť podporujú skôr bohatšie vrstvy a etnickí Katalánci, ktorých zase nie je toľko. (Niečo som o tom písal tu, nájdite si súslovie "katalánska otázka", tam začínajú čísla a grafy.)

Ale Španielsko, pozostatok veľkého impéria, má natoľko "zhužvenú" ústavu, že uskutočniť takéto referendum je prakticky nemožné - musel by s ním súhlasiť celý zvyšok Španielska.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vzhľadom k tomu, že Katalánsko je jedným z ekonomicky najsilnejších regiónov a jeho dane pomáhajú udržať v prevádzke regióny iné, zvyšok Španielska jednoducho neurobí. Toto by sa dalo riešiť jedine zmenou ústavy.

Takže situácia - v absencii reálneho práva na politické sebaurčenie - nutne časom zdegenerovala k občianskej neposlušnosti na strane jednej a pendrekovým orgiám na strane druhej.

To je chyba celého systému, to sa nedá zažehliť poukazovaním na to, čo je technicky vzaté legálne a čo nie. Kdejaké svinstvo v histórii bolo legálne.

Prial by som si, aby v Bruseli merali trochu rovným metrom a za tieto akcie kritizovali Španielsko aspoň rovnako, ako Poľsko a Maďarsko, ale radšej viac.

Pretože cez všetky chyby, ktoré strany ako PiS alebo Fidesz majú, zatiaľ svoje krajiny do takých ťažkých kríz nedoviedli.

SkryťVypnúť reklamu

Obávam sa však, že sa tak nestane. Španielski politici sú totiž tzv. dobrí Európania. A medzi veľmi tvrdých odporcov katalánskej nezávislosti patrí Ciudadanos, liberálna (hah) strana, ktorá sedí v Európskom parlamente vo frakcii Renew Europe s hnutím Emmanuela Macrona (a tiež Andreja Babiša či s Progresívnym Slovenskom).

Ach áno, Macron, ďalší pendrekový kráľ. Liberalizmus s takými výsledkami je naozaj nepredajný tovar.

Keď už ste tí dobrí Európania, nechceli by ste konať aspoň trochu po európsky?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu