SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Čaputová pozvala na návštevu SR člena japonskej cisárskej rodiny

Prezidentka rokovala s premiérom Abem, zajtra sa zúčastní intronizácie japonského cisára Naruhita.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: TASR)

TOKIO - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pozvala v pondelok člena japonskej cisárskej rodiny na návštevu Slovenska pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických vzťahov.

Stalo sa tak počas stretnutia s japonským premiérom Šinzóom Abem v paláci Akasaka v Tokiu.

Čaputová je na návšteve Japonska pri príležitosti intronizácie cisára Naruhita, ktorá sa uskutoční v utorok 22. októbra.

Čaputová a Abe rokovali o bilaterálnych vzťahoch, ekonomickej spolupráci medzi Slovenskom a Japonskom a o výzvach a inováciách v oblasti ochrany životného prostredia. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

SkryťVypnúť reklamu

Japonsko bolo prvou ázijskou krajinou, ktorá s bývalou Československou republikou v roku 1920 nadviazala diplomatické vzťahy.

"S Čínskou republikou Československo nadviazalo diplomatické vzťahy až v roku 1930, India bola medzi vojnami súčasťou britského impéria. Podobne boli kolonizované takmer všetky súčasné suverénne štáty. Plnohodnotne diplomatické styky s výmenou veľvyslancov sa nenadviazali ani s Thajským kráľovstvom. Viac suverénnych štátov v Ázii medzi svetovými vojnami nebolo. Možno teda potvrdiť, že Japonsko bolo prvou ázijskou krajinou, ktorá diplomaticky uznala Československo," uviedol hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Šéf japonského kabinetu bol v apríli na historicky prvej návšteve Slovenska. Spolu s premiérom Petrom Pellegrinim rokovali o investíciách, vzájomných zmluvách, ale taktiež aj o takmer 100 rokov trvajúcich diplomatických vzťahoch.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pôsobí viac ako 60 japonských spoločností, ktoré zamestnávajú približne 13 000 ľudí. V Japonsku investuje slovenská firma Eset.

Japonsko v roku 2020 organizuje olympijské a paraolympijské hry. V roku 2025 zase Japonsko organizuje svetovú výstavu World Expo. Slovensko by malo mať svojich zástupcov na oboch podujatiach.

Intronizácia je vyvrcholením nástupu cisára na trón

Intronizácia japonského cisára Naruhita, ktorá sa uskutoční v utorok, sa bude konať v Tokiu druhýkrát. Napriek tomu, že predchádzajúci cisári sídlili v Tokiu, slávnostné ceremónie sa konali v Kjóte.

Uviedol to japonský profesor Hideaki Kimura, ktorý pôsobí na tokijskej Univerzite Waseda. Okrem toho, že hovorí po slovensky, venuje sa aj prekladu slovenských kníh.

Intronizácia je podľa neho významnou udalosťou, ktorá je vyvrcholením nástupu cisára na trón.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri tejto príležitosti previezli cisársky trón z Cisárskeho paláca z Kjóta a po slávnosti ho tam odvezú naspäť. Všetky cisárske symboly sú uložené v Kjóte, a preto Kjóťania stále hovoria o tomto meste ako o hlavnom, ako o cisárovom sídle," konštatoval.

Aj keď Japonsko má cisára, ktorý predstavuje veľký symbol, krajina sa neoznačuje za cisárstvo.

"Je to trochu nezrozumiteľné. Má názov iba 'Japonsko'. Ale cisár a cisársky dvor je nedotknuteľný. V povojnovej ústave nie je stanovená hlava štátu - cisár. Nemá politické právomoci tak ako v Británii. Ale tiež otvára rokovanie parlamentu ako v Anglicku. Je to nevysvetliteľné. Má to korene ešte v povojnových dohodách," vysvetlil Kimura.

Ako ďalej uviedol, minulý víkend sa konal "nácvik" intronizačného sprievodu. Médiá priniesli zábery z trasy a odporúčali miesta, odkiaľ sa dajú urobiť najkrajšie zábery cisárskeho páru v otvorenom aute. V novinách bola zverejnená aj mapa s trasou sprievodu.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to veľká udalosť, ktorá sa vyskytuje len raz za veľmi dlhý čas a chystá sa na ňu množstvo ľudí z celej krajiny. Aj študenti na univerzite ju sledujú so záujmom. Akcia je sprevádzaná prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Už teraz je v meste viac policajtov než obyčajne," dodal Kimura.

Medzičasom však médiá priniesli informáciu, že Japonsko plánuje tento veľký slávnostný sprievod odložiť. Mal sa konať 22. októbra po oficiálnej intronizácii nového japonského cisára.

Úrady sa sprievod rozhodli odložiť po tom, čo Japonsko nedávno zasiahol ničivý tajfún Hagibis, ktorý si vyžiadal takmer 80 obetí na životoch. Sprievod mal byť súčasťou viacerých podujatí sprevádzajúcich oficiálne uvedenie cisára Naruhita na chryzantémový trón. Ostatné podujatia, ako sú náboženské rituály spojené s intronizáciou či cisársky banket, by sa mali uskutočniť podľa plánu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá etapa intronizácie japonského cisára Naruhita sa konala už v máji. Japonsko ňou vstúpilo do novej éry Reiwa (nádherná harmónia). Tá sa začala po abdikácii jeho otca a predchodcu cisára Akihita. Jeho éra bola známa ako Heisei (všadeprítomný mier).

"Každá nová éra znamená pre japonskú spoločnosť akýsi reštart. Znamená novú nádej. Možno aj to už japonská spoločnosť potrebuje," uviedol profesor Kimura.

"Japonci do tej novej vkladajú veľké nádeje, pretože éra Heisei bola poznačená mnohými živelnými pohromami - silnými zemetraseniami, teroristickým útokom chemickou látkou sarin v tokijskom metre, haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima, ale tiež ekonomickou stagnáciou. Bolo to aj obdobie bez vojny, možno jediné v histórii Japonska," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Cisár Akihito bol v tejto najstaršej monarchii sveta za viac než 200 rokov prvým cisárom, ktorý odstúpil. Jeho syn a nástupca Naruhito je v poradí 126. japonským cisárom. Formálne "zdedí" cisárske symboly - starodávny meč, klenoty a zrkadlo, ktoré údajne nikdy neopúšťajú palác.

Podľa tradície bohyňa slnka Amaterasu pôvodne venovala tieto dary svojmu vnukovi Džimmuovi, keď zostúpil v roku 660 pred n. l. na zem. Džimmu sa stal zakladateľom japonskej cisárskej dynastie a prvým cisárom.

Japonský cisár nemá korunu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu