SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Václav Klaus: V dnešnom svete sa súkromné vlastníctvo sa stáva bezcenným, lebo so svojím majetkom nemôžete robiť, čo by ste chceli

Znárodňovanie vzniká mnohými spôsobmi, nielen posunom vlastníckych vzťahov. Vzniká, keď regulácia všetkého možného aj nemožného začne byť dominantou.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: klaus.cz)

Pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia Nežnej revolúcie vyspovedala Ivana Pečinková z Lidových novín českého exprezidenta Václava Klausa.

Rozhovor uverejnili na svojom webe Lidové noviny aj web Inštitútu Václava Klausa. Z jeho obsahu sme pre vás vybrali niektoré pasáže.

Čomu sa najviac venujete v súčasnosti?

- Mám pred sebou obrovské množstvo prejavov k téme 30. výročie. Vystupovať budem v rôznych krajinách a na rôznych miestach u nás. Takže makám. Proste babišovsky makám. Píšem jeden text za druhým.

SkryťVypnúť reklamu

O čom budú?

- K rovnakej téme sa málokedy dá povedať niečo úplne iné. Už na začiatku leta, keď som dostával hromady pozvánok, pričom človek ich musí 80 percent odmietnuť, som si hovoril, že nemôžem písať len takéto individuálne prejavy z toho, čo ma vždy napadne. Že by to chcelo niečo zásadnejšieho.

Takže leto som prežil písaním knižky, neveľkej, ale myslím, že hutnej. Jej názov jasne vystihuje moje myslenie a úvahy. Volá sa Tridsať rokov cesty k slobode. Ale aj späť.

Úvodná dekáda bola obrovským úspechom, obrovským krokom vpred a zásadnou zmenou našich životov. Potom sa ten prínos začal utlmovať a zvrátilo sa to úplne opačne.

Teraz som k 30. výročiu hovoril v Nemecku. A povedal som tam, že keby som si nakreslil graf a na vertikálnu os dal slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku a suverenitu krajiny a na druhú os čas, vyjde mi z toho, že sme sa pohybovali po obrátenom písmene U.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že to do istej doby bol jasný pohyb dopredu a potom od určitej doby späť, nie je pochýb. Prieť sa môžeme o to, ako ďaleko už sme v tej zostupnej fáze. Takto to bohužiaľ vidím.

V Hamburgu ste pred niekoľkými dňami hovoril o tom, že je potrebné rozlíšiť, či išlo pred 30 rokmi o víťazstvo nad komunizmom, alebo iba o jeho rozloženie. Čo prevažuje?

- Skôr som si hral so slovom Sieg, ako víťazstvo nad komunizmom, versus pád komunizmu, teda Fall. A použil som slovo Auflösen, teda rozpustenie či zrútenie. To je podstata môjho uvažovania. Tu kdekto chce byť víťazom nad komunizmom, pripisovať si nehynúce zásluhy. Myslím, že to tak jednoducho nebolo.

Komunizmus naozaj padol, zrútil sa. Domnievam sa, že táto moja téza je potvrdená históriou. Už bol tak slabý, že nebol schopný sa brániť. Nepoužil žiadnu zo svojich mocenských inštitúcií. Žiadna polícia, žiadna armáda, žiadne Ľudové milície. Bol to dôkaz tej slabosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to ovplyvňuje dnešnú dobu?

- Dnešnú dobu komunizmus neovplyvňuje. Ja dnes vidím úplne iné izmy, ktoré ničia môj život, život mojich detí a mojich vnúčat.

Tými sú zločinný genderismus, všetky tie gay parades, multikulturalizmus, ktorý chce odstrániť európsku civilizáciu a kultúru lákaním maxima migrantov.

Environmentalizmus, klimatický alarmizmus, transnacionalizmus, ktorý žiada opustenie národných štátov. To sú tie štyri izmy, ktoré sú najviac na povrchu a ako prvý ma napadnú.

Nemyslím, že sa priamo zrodili z komunizmu. Marx chcel zrušiť štát, samozrejme. Ale že by sme si práve tieto heslá dali 17. novembra do vienka, to určite nie. Chceli sme slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku, suverénny štát. Tie izmy k nám boli importované. Nie z Východu, ale zo Západu.

SkryťVypnúť reklamu

Kam teda podľa vás smerujeme?

- Včera som hovoril so štyrmi z piatich veľkých vnúčat, dve sú ešte maličké. A oni popisujú, že o týchto veciach prebieha na hodinách občianskej výchovy, či ako sa ten predmet dnes volá, permanentná debata.

Indoktrinácia našich detí, našej mladej generácie, je porovnateľná s indoktrináciou raného komunizmu. A je drsnejšia, než bola indoktrinácia v neskorom komunizme.

V osemdesiatych rokoch už nikto nič také nerobil. Aj učitelia, ktorí mali deti indoktrinovať, už tomu sami neverili. A preto to nevynucovali a nehovorili to nijako silno.

Títo noví fanatici, ktorí nie sú učiteľmi, ale politickými aktivistami, ktorým režim povoľuje vstup do škôl, hoci štandardným politikom to zakazuje, to je jedna z najsmutnejších vecí, ktorých sme sa dožili.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku sa rieši možný zákaz vnútroštátnych letov. Ďalšou témou je aj v iných krajinách zdaňovanie leteckého paliva. Pre jedných je to racionálne opatrenie, pre druhých ideológia. A pre vás?

- Mám hrôzu z toho, že všetko, čo sa zdá byť sci-fi, skutočne bude. To niektorí ľudia stále nedomýšľajú a hĺbku a silu týchto názorov strašným spôsobom podceňujú.

Cieľom transformácie deväťdesiatych rokov bolo zbaviť sa diktátu politiky nad ekonomikou. Toto tam, prosím vás, snáď dajte tučne. To bol základný cieľ - nechať ekonomike autonómnej vývoj.

Podriadenosť ekonomiky politike bola hlavným charakteristickým rysom komunistickej spoločnosti a ekonomiky. Centrálne plánovanie, štátne vlastníctvo a tak ďalej, to boli len dôsledky diktátu politiky ekonomike.

SkryťVypnúť reklamu

V procese zbaviť ekonomiku diktátu politiky sme urobili v tých deväťdesiatych rokoch obrovský krok vpred. A teraz sa nám to zúfalým spôsobom vracia.

To, čo je dnes diktované ekonomike, čo má robiť, ako má lietať, či má používať tie, či ony materiály, to je návrat k neslobodnému ekonomickému systému.

A ľudia si stále myslia, že tu máme nejaký trh a súkromné ​​vlastníctvo. Pretože zoštátňovanie a znárodňovania ešte nenastali.

Ale to nie je pravda. Znárodňovania vzniká mnohými spôsobmi, nielen posunom vlastníckych vzťahov. Vzniká, keď regulácia všetkého možného aj nemožného začne byť dominantou.

Vlastníctvo je pre vás úplne bezcenné, keď so svojím majetkom nemôžete robiť, čo by ste chceli. Takže to vlastne súkromné ​​vlastníctvo nie je. A to je náš dnešný svet.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa o zelenom alebo trvalo udržateľnom bankovníctve. Významným kritériom pre rozhodovanie, či požičať, alebo nie, má byť vzťah projektu k životnému prostrediu. Rizikovosť sa dostáva na druhú koľaj. Čo si o tom myslíte?

- To je jedna z rovín, kde sa to bude odohrávať. A že sa bankovníctva podlízavo podvoľuje týmto princípom, je naozaj niečo neuveriteľné. A ak mám povedať, že sme niečo neočakávali, tak napríklad toto. Neočakával som tento totálny zvrat vzťahu ekonomika a politika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu