SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Chcela sa utopiť, voda ju však neprijala

Anna pochopila význam života s Bohom, radosť z jeho prítomnosti. Je neskonale vďačná, že ju vytrhol z pazúrov pekla a smrti a vtiahol späť do života.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Aký krehký je ľudský život. V okamihu sa môže zmeniť. Niekedy zlými rozhodnutiami nás samých, inokedy ľuďmi, do ktorých sme vložili dôveru. Ale práve títo pošliapali v nás všetku ľudskú dôstojnosť, naše sny a my sme uverili pokrivenému zrkadlu, ktoré nám nastavili.

Anna sa narodila vo veriacej rodine, prešla aj vodným krstom. Nevedela však, čo je to skutočnosť žiť vo viere Ježiša Krista. Sama seba brala ako čistú, bezhriešnu, necítila potrebu chodiť do zhromaždenia. Verila, že dokáže žiť dobrý život aj bez božieho slova a bez zhromaždenia. Mala prísnych rodičov, nedovolili jej chodiť von s rovesníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

A práve to tajomstvo zakázaného v nej vzbudzovalo túžbu skúsiť život vonku. Okúsiť zakázané, v nej rástlo v silnú túžbu. Preto, keď dostala prvú výplatu, zašla s priateľkami do baru. A práve tu sa stretla prvýkrát so svojim budúcim manželom. Napriek snahe rodičov, ktorí mali o jej budúcom živote a manželovi úplne inú predstavu, sa rozhodla žiť po svojom.

No Annine predstavy o šťastnom manželstve trvali len okamih. Začalo peklo. Jeho strojcom bol jej manžel. Ako bývalý boxerista a alkoholik si svoje zlé nálady a neúspechy vypĺňal na mladej manželke. Neskôr sa dozvedela, že v jeho rodine sa vyskytujú veľmi zlé veci, ako vyvolávanie mŕtvych, okultizmus.

Bitky, vyhrážky boli u nich na dennom poriadku. V jeho očiach bola zlou a nehodnou ženou. Anna tento jeho pohľad prijala.

SkryťVypnúť reklamu

„Chcela som si zvyknúť, chcela som ho mať rada napriek jeho povahe," hovorí Anna.

Pracovala určitý čas aj pri triedení a balení mäsa. Tu sa začala aj ona venovať vešteniu z kariet a kávy. Išlo jej to, ľudia ju začali vyhľadávať. Vychovávala svoje tri deti. Snažila sa zo všetkých síl. No nestačilo to.

Vydýchla si, keď si manžel našiel prácu na montáži a domov sa vracal na víkend. Deti mali 12, 13, a 14 rokov, dostali byt v Seredi, kde si Anna našla aj novú prácu a nové priateľky. Tie videli, v akom zúboženom stave chodí do práce a chceli ju rozptýliť. Tak začala prijímať ich pozvania do nočných barov a na pohárik. No stala sa závislou.

Milovala šampanské a barovú atmosféru.

To jej dovoľovalo zabudnúť na peklo doma s manželom. Na bitky a krv, modriny, na krik a jeho vulgarizmy voči nej. Na jeho posadnutosť ňou. Na jeho hadie oči, ktorých sa tak bála. Závislosť na alkohole rástla a Anna preto stratila svoje zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

V jej srdci utkvela predstava o smrti. Veď spolu s ňou pominie aj jej trápenie. Chcela koniec. Už nevládala ďalej. Nemala silu žiť. A tak zašla do lekárne a nakúpila si lieky na spanie, zapila vínom a šla k Dunaju. Tam sa chcela utopiť. Zašla ďalej od brehu a ponorila sa. Bola polnoc a jej sa zdalo, že ju voda nechce. V mysli mala stále:

„Prečo ešte žijem, ako to, že ma voda nezobrala?" A naozaj, neutopila sa.

Okolo tretej hodiny v noci ju nejaký rybár ťahal na svoj čln a zachránil ju. Premočenú, podchladenú, ale živú.

„Moje srdce bolo strašne zatvrdnuté, nevedela som ani plakať," vraví Anna. „Vnímala som seba ako veľmi zlú ženu."

Jedného dňa ju manžel zbil tak silno, že všade bola u nich krv, nábytok rozhádzaný, Anna nevládna a krvavá. Tak ju našli zhrození rodičia, ktorí neváhali a zobrali ju k sebe domov. Začala spolu s deťmi žiť u nich na dedine. Manžel síce chodil a prosil, ale ona sa už nevrátila. Trvalo dlho, kým sa zotavila. Telesne aj duševne.

SkryťVypnúť reklamu

„Dostala som sa opäť na zhromaždenie božieho ľudu."

To, čo vtedy cítila, bola nesmierna láska, ktorá ju zrazu obklopila. Tá láska vychádzala zo sŕdc ľudí. A jej srdce zmäklo. Mohla opäť plakať.

Celý čas tam preplakala. Bola smutná, lebo bola obviňovaná zo svojich hriechov. Ale nabrala odvahu a vyznala ich pred Pánom. Jasne počula, ako v jej vnútri ožili božie slová: Ak sú vaše hriechy ako šarlát, budú obielené ako sneh, ak sú červené ako purpur, budú ako vlna (biele).

Nenávidela 7. august, lebo povedala áno manželovi. Ale po dvadsiatich rokoch tento deň Boh premenil na ten najšťastnejší, lebo povedala svoje áno Ježišovi. Povedala mu, že chce žiť iba pre neho.

Trvalo dlho, kým ju Boh liečil a rozviazal všetky putá. Padli putá otroctva, veštenia, strachu, alkoholu. Putá sebaklamu. Ona bola slobodná. Tak, ako nikdy predtým. Zažívala božiu lásku na svojom živote. A túto lásku sa snažila dávať aj iným. Deťom, rodičom, známym.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca dokázala odpustiť manželovi a on opúšťal tento svet zmierený s Bohom.

Dnes žije Anna stále v domčeku na dedine a je známa tým, že pomáha iným. Hovorí o Bohu, venuje im svoj čas a otvára náruč plnú lásky. Snaží sa svedčiť aj tým, ktorí žijú v rovnakej poviazanosti, ako kedysi ona.

Anna pochopila význam života s Bohom, radosť z jeho prítomnosti. Je neskonale vďačná, že ju vytrhol z pazúrov pekla a smrti a vtiahol späť do života. Z jej životnej púšte sa stala oáza, naplnená božím slovom, Jeho prítomnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu