SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Britskí poslanci v utorok neschválili plán prerokúvania brexitovej dohody

Britské médiá predpovedajú, že utorňajší neúspech vlády bude pravdepodobne znamenať definitívny koniec varianty odchodu z únie bez ďalšieho odkladu.

Premiér Boris Johnson pred poslancamiPremiér Boris Johnson pred poslancami (Zdroj: SITA/AP)

Poslanci britskej Dolnej snemovne v utorok neschválili vládou navrhovaný harmonogram prerokúvaní vykonávacieho zákona k brexitovej dohode.

Návrh vykonávacieho zákona prešiel, ďalšia fáza legislatívneho procesu sa však podľa očakávania zadrhla.

Podľa Johnsona by Británia mala opustiť EÚ na konci tohto mesiaca. Povedal, že vláda teraz pozastaví schvaľovanie vykonávacieho zákona k brexitovej dohode.

Poslanci majú výhrady k tomu, že im vláda Borisa Johnsona na schvaľovanie vyhradila len tri dni.

Vláda návrh zákona, ktorý zavádza do britského práva opatrenia z dohody o brexitu prerokované v Európskej únii minulý týždeň, zverejnila v pondelok večer.

SkryťVypnúť reklamu

Chcela, aby ho poslanci definitívne schválili už vo štvrtok, pretože cieľom Johnsona je vyviesť Britániu z Európskej únie 31. októbra, teda za deväť dní.

Dokument má pritom 115 strán a ďalších 126 strán vysvetľujúcich poznámok.

Johnson už počas utorkového pojednávania oznámil, že v prípade odmietnutia plánu vykonávací zákon stiahne a bude miesto jeho presadzovania usilovať o predčasné parlamentné voľby.

Návrh vykonávacieho zákona prešiel prvou skúškou v dolnej komore britského parlamentu, keď ho po druhom čítaní podporilo 329 zákonodarcov, zatiaľ čo proti bolo len 299.

Ďalšia fáza legislatívneho procesu sa však podľa očakávania zadrhla. Britské médiá úvodné víťazstvo vlády očakávala, obávala sa však, že sa úskalím stane kontroverzný harmonogram ďalšieho prerokúvania ratifikačného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Prijatie tohto opatrenia, ktoré by previedlo dohodnuté podmienky odchodu do britského práva, bolo nutné pre uskutočnenie britského odchodu z Európskej únie na základe "rozvodovej" dohody. Vláda ho parlamentu predložila aj napriek tomu, že sa jej v uplynulých dňoch dvakrát nepodarilo vyvolať hlasovanie o dohode samotnej.

Poslanci utorkovým hlasovaním len dávali najavo, či súhlasia s hlavnými princípmi vládneho návrhu. Jeho podrobnejšie skúmanie vrátane prerokúvaní pozmeňovacích návrhov by prišlo na rad až v ďalších fázach legislatívneho procesu.

Prejednávanie dôležitého a komplikovaného zákona v Dolnej snemovni naplánovala vláda na iba tri dni, čo vyvolalo pobúrenie opozičných zákonodarcov. Extrémne krátky schvaľovací proces navrhla kvôli opakovanému sľubu o tom, že Britániu vyvedie z EÚ bez ďalšieho odkladu, teda už za deväť dní.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Boris Johnson bol však cez víkend nútený o nový odklad požiadať, hoci v septembri vyhlásil, že by radšej bol "mŕtvy v priekope" než pristúpiť k tomuto kroku. Ak zvyšok EÚ žiadosti vyhovie, termín britského odchode z únie bude odsunutý na 31. január 2020.

Tvrdá ruka Borisa Johnsona


Keď Dolná komora britského parlamentu začala prerokúvať vykonávací zákon o brexitovej dohode s EÚ, premiér Boris Johnson hneď rázne udrel. Ak poslanci odmietnu harmonogram legislatívneho procesu dohody, vláda zákon stiahne a začne usilovať o predčasné voľby, vyhlásil.

"Ak parlament odmieta umožniť uskutočnenie brexitu a namiesto toho presadí svoje a rozhodne, že sa všetko odsunie do januára alebo možno aj ďalej, za takých okolností s veľkou ľútosťou musím povedať, že by (vykonávací) zákon musel byť stiahnutý a museli by sme sa posunúť k parlamentným voľbám," vyhlásil pred poslancami premiér Boris Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

Predčasné voľby sa Johnson opakovane snažil vyvolať už minulý mesiac po tom, čo parlament proti jeho vôli presadil zákon namierený proti brexitu bez dohody. Jeho zámer však nemal potrebnú podporu dvoch tretín poslancov Dolnej snemovne.

Médiá predtým s odvolaním sa na nemenované zdroje z premiérovho tímu informovali, že vláda plánuje ukončiť prerokúvanie ratifikačného zákona, ak v utorok nepresadí svoj plán a Európska únia následne navrhne odklad brexitu do 31. januára. Johnson vyhlásil, že nedopustí "ďalšie mesiace tohoto".

Novinári následne upozornili, že predseda vlády nevylúčil dokončenie ratifikácie brexitovej dohody pri kratšom ako trojmesačným odklade brexitu. Niektorí špekulujú, že práve to by mohlo v prípade odmietnutia vládneho harmonogramu nasledovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Je toto v podaní Borisa Johnsona nevyslovený odkaz pre EÚ ohľadom dĺžky odkladu? Jasne dáva najavo, že tri mesiace by boli za hranou, nevylúčil však kratšie, technické predĺženie," napísal na twitteri Steven Swinford z denníka The Times.

Komentátori tiež upozorňujú, že schválenie tohto scenára by nevyžadovalo ďalší summit EÚ.

"Ak presadíme túto (brexitovú) dohodu a legislatívne opatrenia, budeme môcť otočiť list a umožniť tomuto parlamentu a tejto krajine, aby sa začali uzdravovať a zjednocovať," vyhlásil na úvod utorkovej rozpravy Johnson.

Navrhovaný zákon podľa premiéra umožní Británii opustiť Európsku úniu na konci mesiaca, teda už za deväť dní.

Corbynova kritika


Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana nepodporí dohodnuté podmienky brexitu ani plán ďalšieho postupu pri schvaľovaní ratifikačného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

"Labouristická strana bude požadovať viac času na starostlivé skúmanie. (...) Hovorí sa, že diabol sa skrýva v detailoch, a potom, čo sme detaily videli, sa potvrdilo všetko, čo sme si o tejto prehnitej dohode mysleli," povedal Corbyn.

Podľa predsedu labouristov je premiérom navrhovaný trojdňový schvaľovací harmonogram "zneužitie parlamentu a hanebný pokus vyhnúť sa zodpovednosti, kontrole a akékoľvek riadnej debate".

Podľa neho sa Johnson pokúša presadiť taký typ Brexitu, ktorý "bude dobrý pre manažérov hedgeových fondov a špekulantov, ale zlý pre komunity, ktoré reprezentujeme."

Britské médiá si všímajú, že Corbyn nereagoval na Johnsonove slová, že sa bude usilovať o usporiadanie predčasných volieb. Namiesto toho vyzval premiéra, aby usporiadal nové referendum o Brexite.

SkryťVypnúť reklamu

Britské médiá predpovedajú, že utorňajší neúspech vlády by pravdepodobne znamenal definitívny koniec varianty odchodu z únie bez ďalšieho odkladu.

O ten už Johnson na základe zákona z minulého mesiaca požiadal cez víkend, zvyšok EÚ však s reakciou čaká na vývoj v britskom parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu