SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
ZAHRANIČIE

Ruskí vojaci dohliadnu na odsun Kurdov, dohodli Putin s Erdoganom

Kurdi hlásia, že už sa stiahli.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.(Zdroj: TASR/AP)

SOČI - Turecko a Rusko budú spoločne hliadkovať na severe Sýrie, oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po utorňajšej schôdzke so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom v čiernomorskom letovisku Soči.

Na spoločnej tlačovej konferencii Erdogan ďalej uviedol, že kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) majú ďalších 150 hodín na to, aby opustili zónu, ktorá siaha od tureckej hranice 30 kilometrov do hĺbky sýrskeho územia.

"Odpočítavanie sa začne v stredu o 12.00 h (13.00 h SELČ). Po uplynutí 150 hodín Turecko a Rusko začnú spoločné hliadkovanie v oblasti na východ a na západ od operačnej zóny Prameňa mieru," uviedol Erdogan, ktorého citovala agentúra TASS.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Erdogana bude spoločné hliadkovanie prebiehať na sýrskom území vo vzdialenosti desať kilometrov od tureckej hranice.

Krátko na to sa vyjadril aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, podľa ktorého sa turecká vojenská operácia na severovýchode Sýrie - Prameň mieru - blíži ku koncu. Ďalší vývoj podľa neho závisí od toho, či Kurdi stiahnu svoje vojenské formácie z oblasti.

Rusi dosiahli u Erdogana viac než USA


Po rusko-tureckom rokovaní tak majú kurdskémilície na odsun z oblasti ešte viac času, než pôvodných 120 hodín, ktoré im vo štvrtok vyjednali Američania, píše server novinky.cz.

Na prezidenta USA Donalda Trumpa sa pritom znáša kritika, že svojich kurdských spojencov zradil, keď rozhodol o stiahnutí amerických vojakov z oblasti.

Erdogan navyše doteraz predĺženie pokoja zbraní odmietal a hrozil, že ak sa kurdské sily nestiahnu, obnoví útoky.

Putin po šesťhodinovom rokovaní s Erdoganom však oznámil, že stabilita sa dá v Sýrii dosiahnuť len vtedy, ak bude zaručená územnú celistvosť krajiny a vyzval Turecko aj Sýriu, aby začali dialóg.

Kurdi hlásia, že už sa stiahli


Veliteľ arabsko-kurdskej koalície Sýrske demokratické sily (SDF) Mazlum Abdi v liste americkému viceprezidentovi Mikeovi Penceovi oznámil, že stiahol všetkých príslušníkov sýrske kurdskej milície YPG z oblasti na severe krajiny.

Vysoko postavený člen vedenia SDF Redur Chalíl povedal, že kurdské oddiely dohodu o pokoji zbraní dodržali a z oblasti stiahli svojich bojovníkov a bezpečnostné zložky.

Ankara považuje kurdskej milície YPG za teroristov. Tvrdí, že na sýrskom území pri tureckej hranici v hĺbke asi 30 kilometrov a dĺžke 120 kilometrov chce zriadiť bezpečnostnú zónu, kam chce presunúť zhruba dva milióny z celkove 3,5 milióna sýrskych utečencov, ktorí sa v Turecku nachádzajú.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Prezidentka udelila milosť mužovi,ktorý spôsobil z nedbanlivosti dopravnú nehodu

Pri nehode nedošlo k ťažkej ujme na zdraví ani k stratám na živote, alkohol odsúdený muž nepožil. Muž je živiteľom rodiny a pracuje ako vodič - kuriér. Družka odsúdeného, s ktorou vychovávajú spoločne 6-ročného syna, je invalidná dôchodkyňa, ktorá trpí onkologickým ochorením.

Prezidentka Čaputová.
November ´89

Slovenská ekonomika od revolúcie dobieha západ, časy Tatranského tigra sú však už preč

Najväčšej dynamike počas posledných tridsiatich rokov sa slovenské hospodárstvo tešilo po roku 2000 až do hospodárskej krízy v roku 2009, kedy zaznamenalo aj dvojciferný rast.

Bratislavský závod automobilky Volkswagen.
Kresťanstvo

Pápež navštívi japonské mestá Hirošima a Nagasaki

"František prikročí k čo najráznejšiemu apelu v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní," uviedol štátny tajomník Vatikánu.

Spúšť v meste Hirošima po atómovom útoku.
Slovensko

V Želovciach je dodnes Gottwaldova i Pionierska ulica

Najvhodnejšia pôda na takéto zmeny bola hneď po revolúcii. S pribúdajúcim časom šanca slabne, myslí si starosta.

Želovce.