SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pred maďarským parlamentom vztýčili vlajku na výročie revolúcie z roku 1956

Potlačenie revolúcie proti diktatúre si vyžiadalo 3-tisíc obetí.

63. výročie maďarskej revolúcie.63. výročie maďarskej revolúcie. (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Za účasti predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra vztýčili v stredu ráno na budapeštianskom Kossuthovom námestí s vojenskou poctou maďarskú štátnu vlajku.

Začali sa tak ústredné oslavy štátneho sviatku 63. výročia vypuknutia revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956.

Podľa agentúry MTI sa na slávnostnom akte zúčastnili viacerí členovia vlády premiéra Viktora Orbána, predstavitelia vojenských a štátnych organizácií, ako aj viacerí členovia diplomatického zboru.

Revolúciu si pripomínajú Maďari už od utorka rôznymi podujatiami po celej krajine i v zahraničí. Orbán vystúpi so slávnostným prejavom večer na pôde Hudobnej akadémie.

SkryťVypnúť reklamu

Revolúcia v roku 1956 bola vzburou maďarského ľudu milujúceho slobodu voči diktatúre internacionálnej ľavice, vyhlásila v stredu maďarská vládna strana Fidesz. Opozičné strany na spomienkových zhromaždeniach kritizovali vládu premiéra Viktora Orbána.

"Hrdinovia revolúcie z roku 1956 bojovali a obetovali svoje životy za slobodnú vlasť, ktorá je suverénna, ktorú neriadia cudzí, ktorá rozhoduje sama o svojom osude a hospodárstve, ktorú neriadia bábky, ktorej nikto nemôže diktovať, ako a s kým majú Maďari žiť, a ktorej nikto nemôže siahnuť na kultúru a národnú suverenitu," cituje internetové vydanie denníka Magyar Hírlap z vyhlásenia Fideszu.

Vládna strana v dokumente zdôraznila, že Maďari nikdy nezabudnú na diktatúru internacionálnej ľavice, ktorá nasadila v Maďarsku svoje bábky a ktorá okupáciu prezentovala ako oslobodenie.

SkryťVypnúť reklamu

Na spomienkovom podujatí opozičnej ochranárskej strany LMP v I. budapeštianskom obvode spolupredseda strany János Kendernay zdôraznil, že aj dnes existujú revolucionári, ktorí kritizujú nespravodlivosti súčasného ekonomického a spoločenského zriadenia.

"Títo mladí ľudia nejdú do ulíc iba s obavami z klimatickej zmeny, ale chcú viac," zdôraznil opozičný politik, podľa ktorého sa ich nenásilný boj týka hospodársko-politickej moci a elity, ktorá ovládla všetko.

Expremiér a predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány pri presťahovanej soche bývalého premiéra Imreho Nagya, popraveného po revolúcii, kritizoval súčasného premiéra Viktora Orbána za to, že z Kossuthovho námestia pri parlamente presťahoval túto sochu rovnako, ako odtiaľ odstránil aj večný plameň revolúcie 1956. Namietal, že o mučeníkovi revolúcie Nagyovi sa vládna strana Fidesz pri príležitosti výročia vôbec nezmienila.

SkryťVypnúť reklamu

Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci aj roľníci, ktorí žiadali po rokoch stalinistického útlaku slobodu.

Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali revolúciu potlačiť.

Po dvoch týždňoch sovietska Červená armáda revolúciu nakoniec krvavo potlačila, pričom takmer 3000 osôb zahynulo, 12 000 bolo zranených a okolo 200 000 utieklo na Západ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu