SME
Štvrtok, 28. máj, 2020 | Meniny má ViliamKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nadvládu angličtiny v EÚ brexit nezlomí. Francúzi a Nemci však cítia šancu

Nemecko-francúzsky tandem je chrbticou EÚ už teraz a po brexite sa jeho význam ešte zvýši. A to by sa mohlo prejaviť aj v jazykovej oblasti.

Lídri členských štátov Európskej únie na summite v Belgicku.Lídri členských štátov Európskej únie na summite v Belgicku. (Zdroj: TASR/AP)

Dominanciu angličtiny v inštitúciách Európskej únie pravdepodobne nenaruší ani brexit. Európska rada môže jednomyseľným rozhodnutím zoznam jazykov upraviť a to, že angličtinu zachová, zatiaľ formálne nepotvrdila, píše server idnes.cz.

Každopádne možno očakávať, že Francúzi a Nemci budú chcieť, aby ich národné jazyky hrali v Únii významnejšiu úlohu.

Británia má EÚ opustiť 31. októbra, špekuluje sa o ďalšom odklade.

"Briti odídu. Možno. Niekedy. Ale jedno je isté. Ich jazyk zostane," myslí si nemecká stanica Deutsche Welle.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prostredí EÚ je angličtina už dlho najdôležitejším jazykom. Uprednostňujú ju úradníci, diplomati i novinári. Napríklad v Európskej komisii je väčšina predlôh v angličtine, hoci pracovnými jazykmi tohto výkonného orgánu sú aj francúzština a nemčina.

Angličtinou v Bruseli najčastejšie hovorí aj Danuta Hübnerová, bývalá poľská eurokomisárka a teraz europoslankyňa.

"Či sa nám to páči alebo nie, angličtina sa po druhej svetovej vojne stala Lingua franca vo svete a tiež v Európe," povedala.

"Keď sa pozrieme na jazyky, ktoré používajú na dorozumenie ľudia v EÚ, angličtina je najdôležitejšie. Myslím, že by bolo veľmi ťažké zdôvodniť, prečo by sme sa mali angličtiny vzdať," dodala.

V pokračujúcu nadvládu angličtiny verí aj nemecký europoslanec Daniel Freund. Podľa neho sa už v EÚ stala "najmenším spoločným menovateľom".

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes tu hovoríme s mladými Talianmi, Španielmi a tiež niektorými Francúzmi anglicky," uviedol.

Nemci išli kvôli svojej materčine až k súdu


Väčšiu úlohu francúzštiny v každodennej práci EÚ opakovane podporil francúzsky prezident Emmanuel Macron. A tiež dosluhujúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý je bývalým premiérom frankofónneho Luxemburska.

"Rovnako ten či onen nemecký minister má niekedy nápad, že sa v Európe bude znovu hovoriť nemecky," priznal Freund.

Združenie pre nemecký jazyk sa dokonca obrátilo na súd EÚ kvôli tomu, že v Európskej komisii sú niektoré označenia len v angličtine a francúzštine. Súd sťažnosť zamietol.

Rivalita medzi angličtinou a francúzštinou má historické korene. Francúzsko stálo pri zrode európskeho integračného projektu a Britániu spočiatku bránila v prístupe k nemu. Nemecko-francúzsky tandem je chrbticou EÚ už teraz a po brexite sa jeho význam ešte zvýši. A to by sa mohlo prejaviť aj v jazykovej oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý z 28 členských štátov smel prihlásiť jeden svoj jazyk do zoznamu tých, ktoré sa budú v EÚ používať. Teraz je týchto jazykov 24. Írsko a Malta nahlásili írčinu a maltčinu, hoci sa u nich hovorí aj po anglicky. Z právneho hľadiska by teda mala angličtina po brexite ako úradný jazyk EÚ odpadnúť.

Európska rada zastupujúci členské štáty môže jednomyseľným rozhodnutím zoznam jazykov upraviť. Ponechanie angličtiny zatiaľ formálne nepotvrdila. Určite to však urobí, je presvedčená Hübnerová. Dodáva však, že by si v Bruseli priala vidieť viac tých, ktorí hovoria francúzsky.

Viacjazyčnosť ako obohatenie alebo príťaž?


Viacjazyčnosť v EÚ je vyzdvihovaná ako prejav kultúrneho bohatstva a rešpektu k malým národom. Súčasne však vyžaduje vydržiavanie armády prekladateľov. Prekladateľské stredisko pre inštitúcie Európskej únie (CDT) priamo zamestnáva okolo 100 prekladateľov a 100 ďalších pracovníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

EÚ podporuje výučbu jazykov na školách. Každý občan EÚ by mal ovládať aspoň dva cudzie jazyky, znie jeden z cieľov kultúrnej politikydvadsaťosmičky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Historický let do vesmíru prekazilo počasie

Štart lodi Crew Dragon s posádkou sa odkladá na sobotu.

Doug Hurley (v popredí) a Bob Behnken kráčajú cez mostík do kapsule Crew Dragon.
Slovensko

Ozdravný balík pre Európsku úniu je podľa Klusa vo viacerých smeroch bezprecedentný

"Pôjde o dočasný nástroj, to treba zdôrazniť, ktorý bude smerovať na podporu investícií do našej budúcnosti. Tá by mala byť hlavne zelená a digitálna," povedal.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Slovensko

Pellegriniho výzva na Ficov odchod z čela Smeru-SD sa nestretla s porozumením

Ak sa má o niečom v strane hlasovať, tak o dohode Fica a Pellegriniho, hovorí Kaliňák. Číž označil verejné pretriasanie problému za veľmi nešťastné.

Peter Pellegrini a vľavo predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico.
Slovensko

Prezidentka sa zhoduje s názorom, že kandidátom na šéfa Generálneho prokurátora by mal byť prokurátor

Zároveň vníma ako problém, že navrhované zmeny v zákone o prokuratúre by mohli byť chápané účelovo, keďže sa hovorí najmä o jednom mene Daniela Lipšica.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stretla s odborníkmi z rôznych právnických profesií a inštitúcií, s ktorými diskutovala na tému "Systémové zmeny fungovania prokuratúry na Slovensku".