SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pozostatky generála Franca previezli z mauzólea do rodinnej hrobky

Španielsky premiér Pedro Sánchez v televíznom prejave uviedol, že exhumácia bola krokom k zmiereniu. "Moderné Španielsko je produktom odpúšťania, ale nemôže byť produktom zabúdania," zdôraznil.

BRATISLAVA - Telesné pozostatky bývalého španielskeho diktátora generála Francisca Franca previezli vo štvrtok z monumentálneho mauzólea v Údolí padlých pri Madride a uložili do jednoduchej hrobky na cintoríne v neďalekom mestečku Mingorrubio en el Prado.

Po exhumácii z hrobky v mauzóleu rakvu s telom, zahalenú do červenej látky s rodinným erbom a s vencom z vavrínových listov so stuhami vo farbách španielskej zástavy, vyniesli pred budovu.

Prítomný kňaz tam v kruhu rodiny preniesol modlitbu, rakvu požehnal znamením kríža a pokropil svätenou vodou. Následne rakvu autom previezli k vrtuľníku, ktorý ju odviezol k novému miestu uloženia.

SkryťVypnúť reklamu

Francove pozostatky pochovali do rodinnej hrobky po boku jeho manželky, informoval spravodajský server BBC.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v televíznom prejave uviedol, že exhumácia bola krokom k zmiereniu. "Moderné Španielsko je produktom odpúšťania, ale nemôže byť produktom zabúdania," zdôraznil.

"Verejná pocta diktátorovi bola viac ako anachronizmus, bola to urážka našej demokracie. Skoncovanie s tým bolo povinnosťou pre generácie, ktoré nevyrástli s traumou zo studenej vojny a diktatúry," dodal španielsky premiér podľa agentúry Reuters.

Exhumácia, o ktorej po dlhej diskusii a sporoch rozhodla španielska vláda, bola neverejná.

Ako uviedla agentúra AP, s cieľom zaistiť súkromný charakter tohto aktu a v snahe predísť tomu, aby sa zábery z neho objavili na sociálnych sieťach, vláda zakázala 22 Francovým príbuzným, predstaviteľom vlády i zamestnancom pohrebnej služby, aby mali v mauzóleu pri sebe mobilné telefóny.

SkryťVypnúť reklamu

Francisco Franco vládol v Španielsku od konca občianskej vojny (1936-39) až do svojej smrti 20. novembra 1975. V bazilike mauzólea v Údolí padlých ho pochovali v novembri 1975, tri dni po jeho smrti. Okrem neho sú tam uložené aj telesné pozostatky desaťtisícov obetí občianskej vojny.

Socialistický premiér Sánchez, ktorému sa vlani nepodarilo realizovať zámer s Francovou exhumáciou, chcel, aby sa celý akt uskutočnil ešte do predčasných volieb vypísaných v Španielsku na 10. novembra. Opozičné strany označujú Sánchezovo úsilie za súčasť predvolebnej kampane.

Francovu exhumáciu povolil najvyšší súd v septembri a rozhodnutiu predchádzalo niekoľko súdnych konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu