SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Pozostatky generála Franca previezli z mauzólea do rodinnej hrobky

Španielsky premiér Pedro Sánchez v televíznom prejave uviedol, že exhumácia bola krokom k zmiereniu. "Moderné Španielsko je produktom odpúšťania, ale nemôže byť produktom zabúdania," zdôraznil.

BRATISLAVA - Telesné pozostatky bývalého španielskeho diktátora generála Francisca Franca previezli vo štvrtok z monumentálneho mauzólea v Údolí padlých pri Madride a uložili do jednoduchej hrobky na cintoríne v neďalekom mestečku Mingorrubio en el Prado.

Po exhumácii z hrobky v mauzóleu rakvu s telom, zahalenú do červenej látky s rodinným erbom a s vencom z vavrínových listov so stuhami vo farbách španielskej zástavy, vyniesli pred budovu.

Prítomný kňaz tam v kruhu rodiny preniesol modlitbu, rakvu požehnal znamením kríža a pokropil svätenou vodou. Následne rakvu autom previezli k vrtuľníku, ktorý ju odviezol k novému miestu uloženia.

Skryť Vypnúť reklamu

Francove pozostatky pochovali do rodinnej hrobky po boku jeho manželky, informoval spravodajský server BBC.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v televíznom prejave uviedol, že exhumácia bola krokom k zmiereniu. "Moderné Španielsko je produktom odpúšťania, ale nemôže byť produktom zabúdania," zdôraznil.

"Verejná pocta diktátorovi bola viac ako anachronizmus, bola to urážka našej demokracie. Skoncovanie s tým bolo povinnosťou pre generácie, ktoré nevyrástli s traumou zo studenej vojny a diktatúry," dodal španielsky premiér podľa agentúry Reuters.

Exhumácia, o ktorej po dlhej diskusii a sporoch rozhodla španielska vláda, bola neverejná.

Ako uviedla agentúra AP, s cieľom zaistiť súkromný charakter tohto aktu a v snahe predísť tomu, aby sa zábery z neho objavili na sociálnych sieťach, vláda zakázala 22 Francovým príbuzným, predstaviteľom vlády i zamestnancom pohrebnej služby, aby mali v mauzóleu pri sebe mobilné telefóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Francisco Franco vládol v Španielsku od konca občianskej vojny (1936-39) až do svojej smrti 20. novembra 1975. V bazilike mauzólea v Údolí padlých ho pochovali v novembri 1975, tri dni po jeho smrti. Okrem neho sú tam uložené aj telesné pozostatky desaťtisícov obetí občianskej vojny.

Socialistický premiér Sánchez, ktorému sa vlani nepodarilo realizovať zámer s Francovou exhumáciou, chcel, aby sa celý akt uskutočnil ešte do predčasných volieb vypísaných v Španielsku na 10. novembra. Opozičné strany označujú Sánchezovo úsilie za súčasť predvolebnej kampane.

Francovu exhumáciu povolil najvyšší súd v septembri a rozhodnutiu predchádzalo niekoľko súdnych konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.