SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
ZA DUCHOVNÝMI KRÁSAMI

Pri kaplnke Panny Márie Snežnej vám nasneží do duše

Niekedy ich objavíme náhodou, väčšinou k nim putujeme cielene, no v oboch prípadoch nás ich návšteva teší na duši a následne aj na tele. Hovorím o lesných kaplnkách, ktoré sú po Slovensku rozsypané kade tade a je len na nás, ktorú kedy objavíme a čo si z toho miesta odnesieme domov. Tentoraz navštívime Kaplnku Panny Márie Snežnej v Úhornej.

Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej.Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej. (Zdroj: Adriana Onofrej)

Kaplnka Panny Márie Snežnej sa nachádza nad obcou Úhorná na východe Slovenska. Je pri nej aj prameň s prameňom údajne liečivej vody.

Pred pár dňami ju poprvýkrát navštívila aj Adriana Onofrej so svojou babkou Betkou. Týmto miestom bola očarená:

„Babička má neďaleko chalupu a o tejto kaplnke som od nej už počula viackrát, ale doposiaľ sa mi ju nepodarilo navštíviť, až túto jeseň. Tým, že sa nachádza v nádhernom prostredí, v tomto ročnom období, keď je všetko hrá farbami, tam bolo naozaj veľmi pekne a príjemne. Ale určite sa tam oplatí ísť v každom ročnom období. Kaplnka má svoje tajomstvá,“ zasmiala sa Adriana.

Skryť Vypnúť reklamu

Leží pod výhľadovým vrchom Hekerová (1260 m n.m.) vo Volovských vrchoch. Dá sa tam aj posedieť, oddýchnuť si, pri kaplnke je prístrešok, kde sa slúžia aj sväté omše. Nájdete tam aj krížovú cestu so štrnástimi krížmi.Odpust sa tam koná každoročne v prvú augustovú sobotu a nedeľu, samotný sviatok Panny Márie Snežnej pripadá na piaty august.

Vyliečený bohoslovec

Pôvodná, ešte drevená kaplnka bola posvätená 31. mája 1813. Podľa histórie šindle a drevo na stavbu venovala vdova po zosnulom grófovi Štefanovi Andrassym.

Pri kaplnke je aj liečivý prameň, prichádzajú sem mnohí, ktorí majú zdravotné problémy, napríklad matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi, veriac, že im Panna Mária pomôže.

„Ja som sa dočítala o jednom takpovediac zázraku, ktorý sa tu udial, ešte v roku 1925. V kúpeľoch Štós, ktoré sa nachádzajú tu neďaleko, sa liečil istý bohoslovec Štefan Herko. Bol veľmi chorý, liečil sa na tuberkulózu, ktorá však bola už v pokročilom štádiu. Prechádzal sa po okolí a dostal až k miestnemu kostolíku a k liečivému prameňu. Vraj si toto miesto veľmi obľúbil a modlil sa za svoje uzdravenie. Prosil Pannu Máriu, nech mu pomôže vyzdravieť a sľúbil jej, že ak sa to podarí, postaví jej pri prameni kaplnku. A stalo sa, jeho zdravotný stav sa zlepšil a v roku 1929 bol vysvätený za kňaza a pri prameni postavil kaplnku, do ktorej dal urobiť dvojmetrovú sochu Panny Márie,“ povedala Adriana.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa doložených informácií, 15. augusta 1932 bola v kostole v Krásnohorskom Podhradí posvätená socha trpiaceho Spasiteľa s dvoma adorujúcimi anjelmi a mládež ju odniesla ku kaplne.

Ako hovorí história, kňaz Štefan Herko, ktorý bol veľmi vďačný Pánu Bohu a Panne Márii za svoje uzdravenie, na mieste pôvodnej kaplnky z roku 1813 začal z vlastnej iniciatívy budovať nový kostol.

Štefan Herko bol aj profesorom náboženstva na gymnáziu v Zlatých Moravciach a na toto pätnické miesto, kde zažil svoje uzdravenie, sa vždy rád vracal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.