SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Pri kaplnke Panny Márie Snežnej vám nasneží do duše

Niekedy ich objavíme náhodou, väčšinou k nim putujeme cielene, no v oboch prípadoch nás ich návšteva teší na duši a následne aj na tele. Hovorím o lesných kaplnkách, ktoré sú po Slovensku rozsypané kade tade a je len na nás, ktorú kedy objavíme a čo si z toho miesta odnesieme domov. Tentoraz navštívime Kaplnku Panny Márie Snežnej v Úhornej.

Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej.Kaplnka Panny Márie Snežnej v Úhornej. (Zdroj: Adriana Onofrej)

Kaplnka Panny Márie Snežnej sa nachádza nad obcou Úhorná na východe Slovenska. Je pri nej aj prameň s prameňom údajne liečivej vody.

Pred pár dňami ju poprvýkrát navštívila aj Adriana Onofrej so svojou babkou Betkou. Týmto miestom bola očarená:

„Babička má neďaleko chalupu a o tejto kaplnke som od nej už počula viackrát, ale doposiaľ sa mi ju nepodarilo navštíviť, až túto jeseň. Tým, že sa nachádza v nádhernom prostredí, v tomto ročnom období, keď je všetko hrá farbami, tam bolo naozaj veľmi pekne a príjemne. Ale určite sa tam oplatí ísť v každom ročnom období. Kaplnka má svoje tajomstvá,“ zasmiala sa Adriana.

SkryťVypnúť reklamu

Leží pod výhľadovým vrchom Hekerová (1260 m n.m.) vo Volovských vrchoch. Dá sa tam aj posedieť, oddýchnuť si, pri kaplnke je prístrešok, kde sa slúžia aj sväté omše. Nájdete tam aj krížovú cestu so štrnástimi krížmi.Odpust sa tam koná každoročne v prvú augustovú sobotu a nedeľu, samotný sviatok Panny Márie Snežnej pripadá na piaty august.

Vyliečený bohoslovec

Pôvodná, ešte drevená kaplnka bola posvätená 31. mája 1813. Podľa histórie šindle a drevo na stavbu venovala vdova po zosnulom grófovi Štefanovi Andrassym.

Pri kaplnke je aj liečivý prameň, prichádzajú sem mnohí, ktorí majú zdravotné problémy, napríklad matky so svojimi zrakovo postihnutými deťmi, veriac, že im Panna Mária pomôže.

„Ja som sa dočítala o jednom takpovediac zázraku, ktorý sa tu udial, ešte v roku 1925. V kúpeľoch Štós, ktoré sa nachádzajú tu neďaleko, sa liečil istý bohoslovec Štefan Herko. Bol veľmi chorý, liečil sa na tuberkulózu, ktorá však bola už v pokročilom štádiu. Prechádzal sa po okolí a dostal až k miestnemu kostolíku a k liečivému prameňu. Vraj si toto miesto veľmi obľúbil a modlil sa za svoje uzdravenie. Prosil Pannu Máriu, nech mu pomôže vyzdravieť a sľúbil jej, že ak sa to podarí, postaví jej pri prameni kaplnku. A stalo sa, jeho zdravotný stav sa zlepšil a v roku 1929 bol vysvätený za kňaza a pri prameni postavil kaplnku, do ktorej dal urobiť dvojmetrovú sochu Panny Márie,“ povedala Adriana.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa doložených informácií, 15. augusta 1932 bola v kostole v Krásnohorskom Podhradí posvätená socha trpiaceho Spasiteľa s dvoma adorujúcimi anjelmi a mládež ju odniesla ku kaplne.

Ako hovorí história, kňaz Štefan Herko, ktorý bol veľmi vďačný Pánu Bohu a Panne Márii za svoje uzdravenie, na mieste pôvodnej kaplnky z roku 1813 začal z vlastnej iniciatívy budovať nový kostol.

Štefan Herko bol aj profesorom náboženstva na gymnáziu v Zlatých Moravciach a na toto pätnické miesto, kde zažil svoje uzdravenie, sa vždy rád vracal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu