SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Johnson predloží návrh na konanie nových volieb 12. decembra

Dovoľte nám rozhodnúť o dohode, žiadajú státisíce Britov.

Britský premiér Boris Johnson.Britský premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok uviedol, že predloží Dolnej snemovni parlamentu návrh, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 12. decembra. Pôjde už o tretí Johnsonov pokus o vypísanie nových volieb. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia Sky News.

Johnson tiež povedal, že v pondelok oficiálne vyzve poslancov Dolnej snemovne, aby podporili jeho návrh na konanie predčasných volieb.

Zároveň sľúbil, že keď tak urobia, poskytne im dosť času na prerokovanie dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú jeho vláda uzavrela s Bruselom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mali sme tri roky... ak chcete viac času, môžete ho mať, ale musíme sa všetci dohodnúť, že 12. decembra budú voľby," povedal britský premiér po štvrtkovom zasadnutí svojej vlády.

Na 12. decembra je naplánovaný aj nasledujúci summit lídrov EÚ v Bruseli. Ak britskí poslanci Johnsonov návrh schvália, pôjde od roku 1923 o prvé parlamentné voľby, ktoré sa budú konať v decembri, pripomenuli Sky News.

Pamätné mince s dátumom

Britská vláda ešte vo svojich optimistickejších chvíľkach oznámila, že dôležitou historickú udalosť uctia vyrazením nových päťdesiatpencových mincí. A nie len pár sto pamätných, ale milióny kusov, ktoré mali ísť do obehu, píše server idnes.cz.

"Mier, prosperita a priateľstva so všetkými národmi," malo znieť ich motto. Vedľa neho by sa potom skvel dátum 31. októbra 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve kvôli nemu však teraz nastal problém. Vzhľadom k tomu, že nikto na svete netuší, či brexit za týždeň naozaj nastane, nie je jasný ani osud nových mincí.

Britská národná pokladňa denníka The Independent na otázku, či už sa pence začali vyrábať, odmietla odpovedať. Podľa serveru Evening Standard tiež dodala, že "ide o obchodne citlivú informáciu".

Podľa pôvodného plánu však k prvému pobrexitovému dňu mala byť hotová prvá várka čítajúca tri milióny mincí. Ďalších sedem miliónov mala potom pokladnica dodať údajne počas prvého roka po odchode Británie z EÚ.

Z neľahkej situácie národnej pokladnice si na sociálnych sietí začali Briti robiť žarty, a zatiaľ čo niektorí už je ponúkajú na predaj za státisíce libier, ďalší navrhujú, aby sa mince vyrazili s voľným priestorom pre dátum. A každý by si ho tam dopísal perom.

Skryť Vypnúť reklamu

"A teraz pravidelné pamätné roztavenie všetkých pamätných päťdesiatpencových mincí," posmievajú sa ľudia na Twitteri a premýšľajú, koľkokrát už asi mince boli vyrazené a zase roztavené.

Dovoľte nám rozhodnúť o dohode, žiadajú státisíce Britov


Drobné mince sú však ten najmenší problém. V súčasnej situácii už sa strácajú aj členovia Johnsonová vlády.

Na schválenie predčasných volieb treba súhlas dvoch tretín poslancov. Ak by návrh získal v Dolnej snemovni podporu, potom by podľa pravidiel bol parlament rozpustený 6. novembra.

"Úprimne sa domnievam, že nastal čas, aby opozícia zobrala odvahu a predstúpila pred nášho spoločného vodcu, ktorým sú občania Spojeného kráľovstva," uviedol vo štvrtok Johnson.

Členovia kabinetu sú však podľa denníka The Guardian rozdelení. Zástancom predčasných volieb je údajne predovšetkým kontroverzný Johnsonov poradcu Dominic Cummings.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí ministri sa naopak chcú sústrediť na schválenie vykonávacieho zákona k brexitu.

Predseda vládnych konzervatívcov James Cleverly zase vyhlásil, že sa vláda naďalej pripravuje na odchod 31. októbra bez dohody. A rozhodnutie, že pre voľby zdvihnú ruku, zatiaľ nie sú ani opoziční labouristi.

Len za štyri dni sa navyše zišlo viac ako 350-tisíc podpisov pod otvoreným "Listom od ľudu pre mocných", v ktorom Briti žiadajú nové referendum.

Chcú mať "posledné slovo" a sami schváliť Johnsonovom dohodu.

"Za viac ako tri roky od posledného referenda sa brexit z vágnej myšlienky na hlasovacom lístku zmenil vo veľmi reálne a zničujúce vyhliadky. Posledná navrhnutá dohoda nemôže splniť dané sľuby ani reprezentovať vôľu ľudu," píšu ľudia v liste.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nechceme, aby mocní ľuďom vnútili taký brexit, ktorý zničí ekonomiku tu aj v Európskej únii, ohrozí mierový proces v Severnom Írsku a povedie k rokom ďalšej neistoty a chaosu," pokračujú.

Ľudia žiadajú, aby sa mocní k tejto poslednej šancu neotáčali chrbtom.

"Dovoľte nám zistiť, či chce pokračovať v tomto brexite. Nechajte nás rozhodnúť v ľudovom hlasovaní. Vašich 359 653 ľudí," končí list o 14:21 SELČ.

Počet podpísaných však narastá každou minútou. Signatári listu sa tak pridali k miliónu ľudí, ktorí podľa denníka The Independent minulú sobotu prišli k britskému parlamentu a tiež žiadali druhú voľbu.

Johnson pri interpeláciách v Dolnej snemovni v stredu povedal, že odchod Británie z Európskej únie k 31. októbru by bol v najlepšom záujme krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň však zdôraznil, že je teraz potrebné počkať, ako ostatné krajiny Európskej únie rozhodnú o žiadosti o odklad brexitu.

To by mohlo byť jasné už v piatok, keď sa zídu veľvyslanci únijných krajín. Schválenie odkladu im odporučil aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Nie je však isté, že sa tým bude riadiť aj Francúzsko, ktoré v EÚ platí za najmenej ochotné brexitovú agóniu predlžovať.

Schválenie odkladu musí byť jednomyseľné, takže by stále hrozil neriadený brexit. A aj v prípade, že sa Európa zhodne na odklade, nemusí táto varianta spadnúť pod stôl, upozorňuje BBC.

Len sa odsunie ďalej do budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Slovensko si momentálne nemôže dovoliť zatvorenie všetkých podnikov, tvrdí Remišová

14 h

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

16 h

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

13 h

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

20 h