SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Viac ako polovica svetových bánk nemusí prežiť budúcu recesiu, varujú analytici

Viac ako dekádu po poslednej ekonomickej kríze sa banky stále nedostali na úroveň ziskovosti, na ktorej boli v roku 2007.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Jedenásť rokov potom, čo naplno udrela finančná kríza, globálna ekonomika opäť spomaľuje. Odborníci varujú, že kvôli rizikám ako obchodné vojny či neriadený brexit by sa svet mohol opäť prehupnúť cez hranu recesie.

Tá by sa však mohla stať osudnou pre viac ako polovicu svetových bánk, vyplýva zo štúdie prestížnej konzultačnej firmy McKinsey, píše Marek Tomanka v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Väčšina svetových bánk v súčasnosti nedosahuje dostatočné výnosy, varuje vo výročnej správe o stave bankového sektora spoločnosť McKinsey & Company.

Skryť Vypnúť reklamu

Dokument zverejnený tento týždeň uvádza, že viac ako dekádu po poslednej ekonomickej kríze sa banky stále nedostali na úroveň ziskovosti, na ktorej boli v roku 2007.

Takmer 60 percent z nich vykazuje rýchlejší rast nákladov ako výnosov, uvádza správa s tým, že dlhodobejšie ekonomické spomalenie by mohlo ich problémy značne zhoršiť. A to najmä v prípade, že by centrálne banky na situáciu reagovali znižovaním úrokových sadzieb, čo komerčným bankám ukrajuje zo zisku.

Napríklad Európska centrálna banka v snahe o oživenie ekonomiky razí túto politiku posledné štyri roky. Otázkou preto zostáva, koľko priestoru pre "nakopnutie" hospodárstva znížením sadzby ešte inštitúcii zostáva.

Poslednou možnosťou sú v podobnej situácii záporné sadzby, čo zmieňuje aj správa analytikov z McKinsey. Tie by bankám ešte viac osekali zisk, pretože by potom -zjednodušene povedané - platili klientom za to, že si u nich požičiavajú peniaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Príjmy a hodnota bánk padajú

S neistým výhľadom do budúcnosti sa v súčasnosti stretávajú inštitúcie naprieč globálnym bankovým sektorom. Príjmy dvanástich najväčších európskych a amerických investičných bánk sa v prvom tohtoročnom polrokom prepadli na 76,8 miliardy dolárov, čo je medziročne o 11 percent menej. Na základe dát analytické platformy Coalition o tom v septembri informovala agentúra Reuters. Príjmy týchto finančných domov z obchodnej a poradenskej činnosti boli najnižšie od roku 2006.

Kapitálový trh už neradostnú situáciu zaznamenal. Trhové hodnoty bánk od začiatku minulého roka v priemere poklesli o 15 až 20 percent, tvrdí správa spoločnosti McKinsey, ktorá však žiadnu konkrétnu inštitúciu nezmieňuje.

Prepad podľa dokumentu naznačuje, že investori očakávajú prudké spomalenie rastu výnosov. Ich tlak je obzvlášť výrazný v Európe. Hodnota akcií európskych bánk od roku 2016 každoročne klesá dvojciferným tempom, napísal denník Financial Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločník firmy McKinsey Chira Barum, ktorý je spoluator najnovšej analýzy, označil v rozhovore pre stanicu CNBC súčasnú situáciu bánk za "zlomový bod".

Barum tvrdí, že pre rad z nich bude ekonomické spomalenie katastrofou, ak nevykonajú zásadné štrukturálne zmeny. Podľa správy by mali finančné inštitúcie viac investovať do najmodernejších technológií a udržiavať svoju konkurencieschopnosť napríklad tým, že sa budú postupne spájať.

Nástup technologickej konkurencie


"Veríme, že sa nachádzame v neskorej fáze ekonomického cyklu. Banky teraz musia vykonávať odvážne ťahy, pretože nie sú v dobrej kondícii," povedal agentúre Bloomberg Kausik Rajgopal, ďalší zo spoločníkov firmy McKinsey.

"V tejto situácii si nikto nemôže dovoliť zaspať na vavrínoch," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne ako v iných odvetviach totiž aj v bankovom sektore došlo v poslednom desaťročí k významnému nástupu technologickej konkurencie. Novými hráčmi na trhu sú ako malé fintech startupy (v Českej republike sú to napríklad projekty Twist alebo Zonk), tak giganti Apple či Google, ktorí sa takisto púšťajú do finančných služieb.

Analýza McKinsey uvádza, že kvôli nastupujúci konkurencii mnohé z tradičných bánk riskujú, že sa stanú "históriou". Technologické firmy so svojimi užívateľsky prívetivými produktami totiž výrazne menia správanie spotrebiteľov, s čím banky iba ťažko držia krok. Zo svojich rozpočtov pre informačné technológie totiž do inovácií investujú v priemere 35 percent, zatiaľ čo u hráčov z oblasti tento podiel mnohokrát presahuje 70 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

V snahe zostať na výslnie tak mnohé finančné domy v súčasnosti uzatvárajú s fintex projektmi najrôznejšie formy spolupráce. Na tieto partnerstvá si banky podľa Kausika Rajgopala budú musieť postupne zvyknúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.