SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Zákony o migrantoch by sa mali prijímať s rozumom a predvídavo

Čo všetko sa dá zneužiť krásne vidno na príklade inštitútu "strpenia" v Nemecku.

Nemecko deportovalo ďalších neúspešných žiadateľov o azyl.Nemecko deportovalo ďalších neúspešných žiadateľov o azyl. (Zdroj: TASR/AP)

V Českej republike sa teraz hovorí o novele azylového zákona, ktorá by upravovala status "strpenia". Stojí za to sa pozrieť na nemeckú skúsenosť, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na svojej webovej stránke kechlibar.net.

Spory okolo novely zákona o azyle, ktoré odštartoval článok na Slovenskej justíciu ( "ČR musí zaviesť inštitút strpenia cudzinca"), neberú konca a stáva sa z nich klasickej politikum. Napríklad článok z iRozhlasu hovorí, že nepriateľom ministerstva vnútra sa v tejto veci stali dezinformačné weby a prináša také potešujúce tvrdenie, ako že pôjde o jednotky prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

K tomu moja námietka: možno aktuálne ide o jednotky prípadov - pokojne tomu verím. Ale vo veciach azylovej a migračnej politiky by sme mali uvažovať aj do budúcnosti, rovnako ako je vhodné uvažovať do budúcnosti pri hospodárení s vodou alebo pri vytváraní dlhov.

Počet prichádzajúcich migrantov nie je konštanta a zákony by mali počítať s možnosťou, že zase poskočí. Pozrite sa napríklad na to, akú významný "hrot na grafe" urobil rok 2015 v Nemecku.

Teraz si napríklad predstavme nejakú závažnejšie krízu v Turecku alebo v Egypte a hneď by sme mali o ďalšie hroty postarané. Nikto samozrejme nedokáže odhadnúť takéto udalosti presne. Ale niečo predsa len vieme: že v rozvojovom svete stále ešte rastie počet obyvateľov, že myšlienka presťahovať sa do Európy je tam všadeprítomná, že svetové hospodárstvo prechádza rôznymi cyklami a žiadna konjunktúra netrvá večne - potom už je len otázka, ako hlboké to ochladenie bude, či pôjde o banálnu stagnáciu, alebo ďalší prepad porovnateľný s rokom 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto faktory, ktoré sa trochu predvídať dajú, budú zaiste mať nejaký vplyv na ďalšie pohyby ľudí po planéte. Preto by som si prial, aby ministerstvo vnútra nepristupovalo k zmenám zákona v duchu myšlienky "týka sa to pár jedincov". V priebehu pár rokov môžu byť pomery celkom iné a v rámci princípu predbežnej opatrnosti by sa s tým malo počítať.

A nemusíme pritom variť "z vody" a vymýšľať zákony naslepo. Jedna z vecí, ktorú vždy robím, keď sa chystám pustiť do niečoho zložitejšieho, je zistiť, či už niekedy niekto niečo podobné riešil - a ak áno, na aké problémy narazil a či by sa im dalo vyhnúť.

V tomto prípade máme takú krajinu hneď "za rohom".

Status strpenia čiže Duldungu požíva v susednom Nemecku skoro dvesto tisíc ľudí. Štatistika BAMF k 31.12.2018 hovorí, že ich je 180 124, teda podobne, ako obyvateľov Plzne. Je možné, že kedysi bol Duldung zamýšľaný ako výnimočné opatrenie. Dnes je to úplne bežný stav.

SkryťVypnúť reklamu

Človek, ktorý dostane od úradov Duldung, sa nachádza v nepríliš istom právnom postavení, pretože správne by mal SRN opustiť (dôvody udelenia medzinárodnej ochrany neboli zistené), ale zároveň je mu sľúbené, že ho úrady nedeportujú nútene. Ak vyjde zo SRN sám, nemá už právo sa do nej zase vrátiť, ale v schengenskom priestore, kde boli odbúrané regulárne hraničné kontroly, to ťažko nejako ustrážite. Leda by si dotyčný urobil výlet mimo neho.

Jedným z bežných dôvodov pre udelenie Duldungu je nevyjasnená identita cudzinca, laicky povedané, "zahodené papiere". Bez tých je zvyčajne nemožné niekoho odsunúť, pretože cieľové krajiny rozvojového sveta napospol majú dosť pudu sebazáchovy, aby sa prísunu neznámych osôb bránili.

To sa nestáva len v Nemecku. Ak chcete vidieť konkrétny príklad takejto nevyjasnené identity priamo z Prahy, ponúkam vám šestnásťročného mladíka, ktorý mal v Afganistane tak ťažký život, že zostarol dvakrát rýchlejšie ako bežní smrteľníci.

SkryťVypnúť reklamu

(Mimochodom, ak sa nemýlim, Rassol Mohamad znamená "Prorok Mohamed", takže je možné, že tento mladík vo svojej juvenilnej neposednosti naše úrady pekne vytrollil.)

Späť do Nemecka. Tento stav, kedy nejasná totožnosť odmietnutého žiadateľa viedla k možnosti zostať na území SRN, natoľko zjavne vyzývala k zneužitiu, že aj pomalé kolesá nemeckej politickej byrokracie sa začali hýbať. Potom, čo sa zistilo, že približne tri štvrtiny odmietnutých žiadateľov o azyl sabotujú proces zistenia vlastnej identity, nastali zo strany ministra vnútra Seehofera pokusy o sprísnenie zákona.

Zatiaľ to skončilo zavedením nového štatútu "Duldung für Personen mit ungeklärter Identita" (Strpenie pre osoby s nevyjasnenou identitou - koľko ich asi ešte bude?). Príslušný zákon platí od tohtoročného leta a dotknutých trestá tým, že sa musia zdržiavať na jednom určenom mieste a nesmú pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Hrozia im aj pokuty, aj keď neviem, akým spôsobom ich budú úrady vymáhať. Nemecká polícia má tiež právo pátrať po celom území SRN po ľuďoch, ktorí sa vyhýbajú deportácii a vstupovať pritom do bytov.

Aj toto relatívne mierne sprísnenie sa stretlo s krikom organizácií ako je Pro Asyl, ktoré sa napospol snažia o to, aby nikto odsunutý nebol. Čo sa s týmto zákonom stane, ak sa do spolkovej vlády dostanú Zelení - kto vie. Asi nič kladného.

Ďalším dôvodom pre Duldung čiže strpenie býva hroziace nebezpečenstvo, že by s dotyčným mohlo v jeho vlasti byť zaobchádzané zle. To je dôsledok medzinárodných zmlúv, ktoré zakazujú vracať utečencov do pre nich nebezpečných zón (non-refoulement).

Tento šľachetný princíp bohužiaľ vedie k podstatne menej ušľachtilým situáciám, keď si napríklad Afganci vymýšľajú, že slúžili v Talibane, aj keď to trebárs nie je pravda. Je ľahšie deportovať bežného Ahmeda, ktorý šiel hľadať do Európy lepší život a bezstarostne to úradom priznal, než jeho kolegu Mahmúda, ktorý je dosť šikovný na to, aby sa vyhlásil za teroristu, ktorému doma hrozí ťažký trest. Takýto Mahmúd nemôže byť legálne odsunutý a dostane teda Duldung minimálne do doby, než afganské úrady potvrdia, že je to rozprávkar. Čo sa tiež nemusí stať nikdy.

SkryťVypnúť reklamu

(Tento rozpor, keď zákony a zmluvy inšpirované kedysi utrpením Židov vedú k prednostnej ochrane dnešných "esesákov", ako by vôbec nedochádzal do niektorých myslí ... Jeden z tunajších kritických čitateľov mi na fóre písal, že azylové zákony a zmluvy sú nástrojom boja proti Zlu a teda sa ich musíme držať. To, že dnes je výhodnejšie sa hlásiť k Talibanu než priznať sa, že som obyčajný civilista, je snáď Dobro, alebo čo ?!)

Presne v tomto prípade by som bol extra opatrný. Podobných ťažko overiteľných rozprávok vám môže kdekto našepkávať tony. Ako sa hovorilo v tom filme o bielej pani Perchte: "Ver, ale komu veríš, mer."

Aj táto nepríjemná skutočnosť našla postupne cestu do nemeckých zákonov, hoci to trvalo niekoľko rokov. Nový zákon o Duldungu pre zamestnané a študujúce osoby, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2020, výslovne vylučuje z výhodného režimu tých, ktorí majú väzby na extrémistické a teroristické organizácie. Stále ich ešte nie je možné odsunúť, ale aspoň nepožívajú určité výhody, ktoré majú tí lepšie sa správajúci jedinci.

SkryťVypnúť reklamu

Posledná téma: sociálne dávky.

Nemeckí "strpenci" majú nárok na prístup k nejakej forme sociálnej podpory, ale v prvých pätnástich mesiacoch ide o Sachleistungen, inými slovami konzervy, oblečenie, hygienické potreby a lôžko v ubytovni, k tomu cca 40 eur vreckového v hotovosti mesačne.

To má odrádzať ľudí, ktorí sa vypravili do Európy za sociálnymi dávkami. Je to však zase čiastočne vyklčované tým, že kto tých pätnásť mesiacov na nemeckom území v statuse strpeného vydrží, má zase väčšie práva. (Pozri tamtiež) Nie som si teda istý, aký veľký zmysel to celé má.

Pár slov na záver.

V azylovej a migračnej politike veľmi záleží na detailoch. Aj v rámci súčasných európskych zákonov možno postupovať tak, aby naša forma "strpenia" bola celosvetovo absolútne nepríťažlivá a neposkytovala ľuďom motiváciu prekročiť sedem hraníc a sedem tisíc kilometrov len preto, aby sa dostali do kotlinky.

SkryťVypnúť reklamu

Keby som bol ministrom vnútra či jeho poradcom (to prvé sa nechystám robiť a o tom druhom pochybujem, že by mi došla pozvánka), postupoval by som tak, aby pašeráci ľudí a ich zákazníci mali maximálny dôvod sa územiu ČR vyhýbať. Tresty pre prevádzačov zvýšiť na úroveň vraždy (však ide o aktivitu ohrozujúcu životy), finančné prostriedkov rozdeľovať len minimálne, ak vôbec nejaké.

To všetko sa dá urobiť. Otázka je: majú k tomu súčasné parlamentné strany politickú vôľu? Zaujíma ich to? A zaujíma to vôbec voliča?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu