SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Zeman udelí rekordných 43 vyznamenaní. Medzi ocenenými sú aj exprezidenti Klaus a Schuster

Režisér Kusturica a kňaz Piťha vzbudili emócie.

Miloš Zeman.Miloš Zeman. (Zdroj: TASR/AP)

Čo Miloš Zeman nastúpil do funkcie, drží sa pri udeľovaní štátnych vyznamenaní jasného receptu - medzi ocenených zahrnie nesporného hrdinu, spomenie si na svojich starých spojencov a pre štipľavosť dodá korenie v podobe vyslovene kontroverzných osôb.

Prezident sa mustry drží aj tento rok, ale napriek špekuláciám, že kvôli jeho zdravotnej kondíciu bude vyznamenaných menej, je to naopak. Je ich najviac za obdobie, čo je na Hrade, píše server lidovky.cz.

Celkom podľa informácií LN dostane štátnu medailu 43 osôb. Tým Zeman zdolá svoju métu z vlaňajška, to ich ocenil 41. Najmenšie číslo patrí k jeho prvému roku vo funkcii: roku 2013 vyznamenal 29 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Identita niektorých adeptov už vyšla najavo, ocenení budú napríklad exprezident Václav Klaus či kňaza Peter Piťha.

Zeman informáciu o vyznamenaní pre Klausa zmienil začiatkom októbra v odpovedi na otázku poslucháčky, či sa nechystá napraviť situáciu, že prvý český prezident Václav Havel je nositeľom Rádu T. G. Masaryka a Rádu Bieleho leva prvej triedy, ale Klaus nebol ocenený.

"Študentka je priamo veštkyńa. Nemal by som to uvádzať, ale stane sa tak 28. októbra, " povedal Zeman.

Lidové noviny teraz zistili ďalšie mená.

Patrí medzi ne i slovenský exprezident Rudolf Schuster, ktorý si vyznamenanie preberie spolu s ostatnými 28. októbra.

Zaujímavé v tejto súvislosti je, že Dolná komora - Snemovňa ešte v júni neschválila medzi navrhovaných kandidátov ďalšieho slovenského exprezidenta Andreja Kisku (Snemovňa vtedy vyškrtla zo zoznamu aj ďalšie mená, medzi nimi napríklad bývalého generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Georgea Robertsona).

SkryťVypnúť reklamu

Do skupiny zverejnených mien, ktorá vyvolajú búrlivé reakcie, patrí bývalý starosta Viedne Helmut Zilk či David Michajlak, aktér potýčky na kúpalisku v Dubí.

Zilkovi už mal pripnúť metál Václav Havel v roku 1998, ale krátko pred ceremoniálom sa objavili informácie o údajnej Zilkovej spolupráci s ŠTB. Havel zámer stiahol a neskôr - v roku 2008 na Zilkovom pohrebe - sa za to ospravedlnil. Podozrenie sa totiž nikdy spoľahlivo nepreukázalo. Zeman to môže pojať tak, že plní rest za Havla.

Michajlak sa vlani zastal bielej ženy proti skupine Rómov, skončil zranený. Útočníci sú obžalovaní, rovnako tak niektorí účastníci protestu, ktorý po bitke v Dubí usporiadala robotnícka strana. Pre jedných je Michajlak hrdinom, iní mienia, že mal rasové predsudky.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhnutí vyznamenaní už majú potrebnú kontrasignáciu od premiéra Andreja Babiša (ANO). Podľa informácií LN bolo pár mien, ktoré sa mu nepáčili. Pero mu škrípalo hlavne pri Miloslavovi Kalovi, predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Zeman však neustúpil.

NKÚ nedávno označil štát za najväčšiu brzdu pokroku: plno rečí, výsledky žiadne, dala by sa zhrnúť Kalova kritika. Babiš obvinil Kalu, že "robí politiku". Zeman si potom oboch pozval a nabádal ich k užšej a radostnejšej spolupráci.

Zeman tiež s obľubou vyznamenáva úspešných biznismenov. Vlani tak ocenil slovenského miliardára Pavla Krúpu známeho vďaka finančnej spoločnosti Arca Capital a hlavne svojím ťažením proti uhľobaronovi Zdenkovi Bakalovi.

Tento rok si pre medailu do Vladislavskej sály má prísť sedemdesiatročný priemyselný magnát Rudolf Ovčaří. Niekdajší spolumajiteľ Českej zbrojovky podniká, vlastnil napríklad výrobňu šamotu v Kadani či viedol dozornú radu Třineckých železiarní.

SkryťVypnúť reklamu

Do rovnakej skupiny a zároveň s prívlastkom mnohoročného blíženca patrí majiteľ brnenskej strojárskej skupiny Alta Vladimír Plašil. Zeman na ňu myslí často: sú to štyri roky, čo sa snažil, aby sa hovorca skupiny Antonín Murgaš stal veľvyslancom v Kyjeve. To nevyšlo, nedostal bezpečnostnú previerku. A sú to dva roky, čo počas pompéznej podnikateľskej misie do Ruska vedenej Zemanom podpísala Alta jeden z významných kontraktov.

Ďalším vyznamenaným má byť právnik a mecenáš Pavel Smutný, ktorý sa podieľal na vzniku Národného rozvojového fondu, kam banky pustia peniaze, aby odvrátili riziko zvláštnej daňovej sadzby. Čoby predseda izraelsko-českej komory zapadá ideovo do dlhodobej pozície tunajšej zahraničnej politiky, ktorá si na vrelom priateľstvo s židovským štátom veľmi zakladá.

SkryťVypnúť reklamu

Do kolónky podnikatelia spadá tiež Jan Antonín Baťa, ktorý po smrti známejšieho brata Tomáša vládol obuvníckemu impériu. Ani on nie je prijímaný jednoznačne - niektorí historici mu majú za zlé, že za druhej svetovej vojny výslovne nepodporil londýnsku exilovú vládu.

Alebo že sa tak dlho handrkoval s Britániou o cenu milióna párov ťažkých pracovných topánok, až Nemci obsadili Nórsko, kde bola dotknutá obuv uskladnená. Angličania Baťu podozrievali, že to urobil schválne, pretože na tom bol s Nemcami dohodnutý. Jeho povesti uškodil aj výrok súdu z mája 1947, opretý o Benešove dekréty, ktorý ho označil za kolaboranta a zradcu národa. Neskôr sa preukázalo, že Baťov koncern v čase vojny poskytoval veľké finančné čiastky odboju.

Početná má tento rok byť množina vojnových hrdinov. Podľa zdrojov LN dostane vyznamenanie najstarší československý žijúci pilot RAF Emil Boček, už zosnulý štábny kapitán z druhej svetovej vojny Josef Ocelka či napríklad strážmajster Karel Kňaz, ktorý sa zásadne podieľal na ochrane a krytí telegrafistu skupiny Silver A Jiřího Potůčka v Ležákoch a okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejším zástupcom skupiny "športovci, umelci, osobnosti kultúrneho života" bude hokejista Jaromír Jágr. Populárny hráč dostal tento rok studenú sprchu, pretože na jar išiel v prezidentskej delegácii do Číny. Časť verejnosti mu nemohla odpustiť, že sedel po boku hradného poradcu Martina Nejedlého a kancelára Vratislava Mynářa.

Medailu má na Hrade obdržať tiež motocyklový pretekár Libor Podmol, ktorý pred prvou priamou prezidentskou voľbou svojím podpisom podporil Zemanovu kandidatúru.

Filmársku brandžu by mal reprezentovať herec a spevák Josef Zíma, známy z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele, alebo srbský režisér Emir Kusturica, ktorý má, podobne ako hlava štátu, rád Vladimíra Putina a neznáša Kosovo.

Zeman nie je zvaný


Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v pondelok - všetci, ktorých sa dekorovanie bude týkať, už o svojom vyznamenaní vedia. Prezidentská kancelária už tiež spustila posielanie pozvánok hosťom, ktorí sa slávnostného podujatia zúčastnia, pričom do Vladislavskej sály sa zmestí až 800 ľudí. Pozvanie štandardne dostávajú politici, diplomati, predstavitelia cirkvi, osobnosti umeleckej a spoločenskej scény.

SkryťVypnúť reklamu

K tradičným aspektom osláv 28. októbra patrí aj to, že tí, ktorí "hnevali", pozvánku nedostanú. Trebárs šéfžalobca Pavel Zeman. Nebol pozvaný vlani a podľa všetkého nebude ani tento rok, minimálne zatiaľ mu z Hradu nič neprišlo. Sú to zároveň zhruba dva roky, čo sa generálny prokurátor odmietol stretnúť s hlavou štátu, pretože jeho úrad vtedy zrovna dohliadal na vyšetrovanie Lesnej správy Lány spadajúce pod prezidentskú kanceláriu. V kauze polícia viní niekoľko osôb a firmu z manipulácie zákazky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu