SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Na Slovensku už pracuje vyše 20 tisíc Ukrajincov

Celkový počet cudzincov pracujúcich na Slovensku rastie od začiatku tohto roka pomalším tempom ako vlani.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA - Ku koncu septembra tohto roka na Slovensku pracovalo vyše 74,5-tisíca cudzincov. Oproti augustu tohto roka ide o nárast o 1,1-tisíca cudzincov, medziročne sa počet cudzincov pracujúcich na Slovensku zvýšil o 10-tisíc.

Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pritom rastie od začiatku tohto roka pomalším tempom ako vlani. Kým za deväť mesiacov tohto roka na Slovensku pribudlo takmer 5,4-tisíca pracujúcich cudzincov, za január až september vlaňajška išlo o 15-tisíc cudzincov.

Počet Ukrajincov pracujúcich na Slovensku už prekonal hranicu 20-tisíc. V septembri totiž na slovenskom trhu práce pribudlo 1,4-tisíca občanov nášho východného suseda, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás zvýšil na vyše 20,6-tisíca.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet Srbov pracujúcich na Slovensku v minulom mesiaci klesol o 386 osôb na 12,4-tisíca.

"Trend, že na našom trhu práce ubúda občanov Srbska, a naopak, pribúdajú Ukrajinci, sa prejavil aj v uplynulom mesiaci," uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Najpočetnejšou skupinou občanov z krajín Európskej únie boli aj v septembri Rumuni, ktorých u nás pracovalo 9,4-tisíca, nasledovali Česi s 5,7-tisíca pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5-tisíca.

"V septembri tohto roka u nás pracovalo o tisíc občanov z Európskej únie menej ako v septembri minulého roka," povedal minister práce a sociálnych vecí.

Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu minulého mesiaca v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 21,1-tisíca cudzincov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 7,9-tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,1-tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.

Naopak, len šesť cudzích štátnych príslušníkov pracovalo v septembri tohto roka v okrese Medzilaborce.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.