SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Tlieskanie môže vyvolať úzkosť, zakážme ho, navrhli študenti Oxfordu

Oxfordská univerzita krok vysvetľuje ako inkluzívne opatrenie, aby nerozrušovali niektorých jedincov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

OXFORD - Progresivizmus na západných univerzitách nadobúda podivné podoby. Teraz prišlo na rad aj tlieskanie, ktoré vraj môže u niektorých osôb vyvolávať úzkosť. Študenti nielen zo slávnej Oxfordskej univerzity preto navrhli zákaz potlesku na ich akciách, píše server echo24.cz.

Jadrom študentského problému je tlieskanie na spoločenských akciách s väčším počtom účastníkov. V poslednej dobe ho nahrádza tzv. Jazz hands, teda tichý pohyb, pri ktorom sa máva rukami vo vzduchu.

Oxfordská univerzita krok vysvetľuje ako inkluzívne opatrenie. Tradičné hlasné vyjadrovanie pomoci ako je fandenie, hučanie davu či práve tlieskanie totiž môže rozrušiť jedinca trpiaceho úzkostnými poruchami, pre ktorého sa potom účasť na akciách môže stať traumou.

Skryť Vypnúť reklamu

Sami študenti si preto odhlasovali, že budú radšej používať techniku ​​tzv. Jazz hands, pri ktorej sa využívajú prvky britského posunkového jazyka. Jedna z najslávnejších škôl na svete študentský návrh oficiálne schválila.

Nové opatrenie bude zatiaľ platiť iba na študentských odborových akciách, ak sa osvedčí, plánuje ho univerzita postupne zaviesť na ďalšie svoje zhromaždenia.

Alternatívy k tlieskaniu sa už uplatňujú aj v niektorých ďalších britských inštitúciách a organizáciách.

Vlani v septembri podobný návrh prijala aj Manchesterskej univerzita. Opatrenia vtedy podľa denníka Independent vyvolalo rozporuplné reakcie. Univerzita sa však bránila tým, že nejde o zákaz, iba o "povzbudzujúce odporúčanie", ktoré si študenti slobodne odhlasovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Uistila tiež, že pre tých, ktorí budú ďalej používať tradičné tlieskanie, nebudú hroziť žiadne sankcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

2 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

3 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

53m
Prílet poľských lekárov a zdravotníkov na víkendové skríngové testovanie na Slovensku.

Na bratislavskom letisku pristálo v piatok 65 z nich, ďalších 60 prichádza na Kysuce a Oravu, ostatní do okolia Starej Ľubovne.

6 h