SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Tesla na tróne. Vďaka nečakanému zisku je najväčšou automobilkou v USA

Automobilka dlhodobo zápasí so stratami a ešte nikdy nedosiahla celoročný zisk. Od roku 2010, keď spoločnosť vstúpila na burzu, skončila v pluse iba v štyroch štvrťrokoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Tesla)


Výrobca elektromobilov Tesla vďaka prekvapivo priaznivým hospodárskym výsledkom vystriedal firmu General Motors (GM) na poste najväčšej americkej automobilky z hľadiska trhovej hodnoty.

Akcie Tesly uzavreli štvrtkové obchodovanie s nárastom o takmer 18 percent, píše server idnes.cz.

Trhová hodnota podniku tak dosiahla 53,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo trhová hodnota GM predstavovala 51,1 miliardy dolárov, napísala agentúra DPA.

Tesla, na čele ktorej stojí známy americký podnikateľ Elon Musk, v tohtoročnom treťom štvrťroku prekvapivo vykázala zisk po stratách v prvej polovici roka.

SkryťVypnúť reklamu

Firma v noci na štvrtok oznámila, že v období od júla do septembra zarobila 143 miliónov dolárov. Jej akcie zareagovali prudkým rastom a prvýkrát za viac ako pol roka ich cena prekonala hranicu 300 dolárov.

Tesla sa na post najhodnotnejšej americkej automobilky dostala už v minulosti. Nedokázala sa tam však udržať a v poslednej dobe v trhovej hodnote za GM výrazne zaostávala, upozorňuje agentúra Reuters.

"Chceme zostať v pluse"


Automobilka dlhodobo zápasí so stratami a ešte nikdy nedosiahla celoročný zisk. Od roku 2010, keď spoločnosť vstúpila na burzu, skončila v pluse iba v štyroch štvrťrokoch - raz v roku 2013, druhýkrát o tri roky neskôr a vlani v treťom a štvrtom kvartáli.

V prvom tohtoročnom polroku Tesla prerobila 1,1 miliardy dolárov. Rad investorov preto začal strácať v podnik dôveru, a to napriek pokračujúcemu rastu predaja.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz by podľa predstaviteľov spoločnosti mohlo dôjsť k zvratu. Automobilka vo svojej výsledkovej správe predpovedala, že v budúcnosti zostane zisková s "možnými prechodnými výnimkami" v čase spúšťania nových produktov.

Tesla vlani podnikla rozhodné kroky na zníženie nákladov, vrátane zrušenia tisícov pracovných miest.

Podľa informácií, ktoré Tesla dala investorom, sa zdá, že by firma mohla zisku dosiahnuť aj v budúcom štvrťroku.

Bod obratu

Svoju novú "gigatováreň", ktorú stavia v čínskej Šanghaji, totiž Tesla zvládla vystavať rýchlejšie, než pôvodne plánovala. Automobily z tamojšej výrobnej linky v rámci testov už začali schádzať, píše CNBC.

K sprevádzkovaniu továrne tak firme od začiatku stavby stačilo len desať mesiacov. Predaje do Číny, o ktorej sa zisky Tesly silne opierajú, vďaka nej budú opäť oslobodené od ciel.

SkryťVypnúť reklamu

Značka navyše pokročila aj vo vývoji crossoveru s názvom Model Y. Ten by chcela zákazníkom začať ponúkať budúce leto. Do dvoch rokov by potom chcela vystavala svoju štvrtú "gigatováreň", ktorá sa má nachádzať na zatiaľ bližšie nešpecifikovanom mieste v Európe.

"Investori môžu (tieto štvrťročné výsledky) považovať za bod obratu v príbehu Tesly," uviedol pre Business Insider analytik Christopher Eberle.

V tomto roku firma plánuje zákazníkom celkom dodať 360 až 400-tisíc vozidiel, v treťom štvrťroku ich majiteľa našlo 97 000.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu