SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Evanjelickú teologickú akadémiu založili pred sto rokmi, dnešnej fakulte sa zháňajú študenti ťažko

Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave si 23. – 25. októbra pripomenula 100. výročie založenia Evanjelickej teologickej akadémie a sto rokov evanjelického teologického vzdelávania.

Budova Univerzity Komenského.Budova Univerzity Komenského. (Zdroj: archív UK)

BRATISLAVA - Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského si v týchto dňoch pripomína sté výročie založenia jej predchodkyne Evanjelickej teologickej akadémie.

Jej dekan Milan Jurík hovorí, že počet študentov je oproti 90. rokom výrazne nižší, čo je trend aj v iných európskych krajinách. Fakulta však podľa neho priťahuje aj študentov starších vekových kategórií, ktorí majú záujem o ďalšie vzdelanie.

V súčasnosti sa na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského (EBF UK) vzdeláva približne sto študentov.

SkryťVypnúť reklamu

„Najvyšší záujem o štúdium evanjelickej teológie a ďalších ponúkaných študijných programov fakulta zaznamenala po roku 1990, keď na fakulte študovalo približne 250 študentov,“ povedal Jurík.

Doplnil, že po roku 2000 začal počet študentov klesať.

Jurík hovorí, že trend vrcholu a následného pomalého poklesu početnosti študentov na teologických fakultách možno badať vo všetkých krajinách strednej Európy a niektorých krajinách západnej Európy. Na Slovensku je to podľa neho spojené aj s klesajúcim počtom stredoškolákov.

Menej študentov však znamená menej anonymity a otvorenejší dialóg s pedagógmi, dodáva. V rámci odbornej diskusie o úprave študijných osnov zobrali napríklad do úvahy aj podnety od študentov.

Medzi študentmi sa nájdu aj takí, ktorí už roky odpracovali v inom povolaní a v druhej polovici svojho života chcú sa venovať niečomu novému.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžeme povedať, že na EBF UK študujú študenti všetkých generácií – teda od maturity až po seniorov. V posledných rokoch prichádza aj k nám trend pomerne bežný v USA i západnej Európe, že na teologické štúdium prichádzajú študenti v snahe o tzv. second career (tzv. druhú kariéru),“ povedal Jurík.

Podľa neho takýto študenti majú už životné skúsenosti, pevnú motiváciu a štúdium nevnímajú ako nutnú prácu na získanie akademického titulu. Nosným a v súčasnosti početne najväčším študijným programom je evanjelická teológia.

Za ňou nasledujú sociálno-diakonické študijné programy a učiteľstvo náboženskej výchovy v kombinácii s ďalším predmetom. Fakulta bola už od jej počiatku otvorená aj pre ženy.

Okrem Slovákov na fakulte študujú študenti zo Srbska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska či z Česka. Z väčšej miery ide o zahraničných Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

Jurík si myslí, že podporou a výchovou farárov pre tieto krajiny pestujú vieru, kultúru, ale aj „cit pre všetko slovenské“. To by mohlo prispieť k zachovaniu si vlastnej identity v prostredí inej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu