SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Evanjelickú teologickú akadémiu založili pred sto rokmi, dnešnej fakulte sa zháňajú študenti ťažko

Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave si 23. – 25. októbra pripomenula 100. výročie založenia Evanjelickej teologickej akadémie a sto rokov evanjelického teologického vzdelávania.

Budova Univerzity Komenského.Budova Univerzity Komenského. (Zdroj: archív UK)

BRATISLAVA - Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského si v týchto dňoch pripomína sté výročie založenia jej predchodkyne Evanjelickej teologickej akadémie.

Jej dekan Milan Jurík hovorí, že počet študentov je oproti 90. rokom výrazne nižší, čo je trend aj v iných európskych krajinách. Fakulta však podľa neho priťahuje aj študentov starších vekových kategórií, ktorí majú záujem o ďalšie vzdelanie.

V súčasnosti sa na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského (EBF UK) vzdeláva približne sto študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Najvyšší záujem o štúdium evanjelickej teológie a ďalších ponúkaných študijných programov fakulta zaznamenala po roku 1990, keď na fakulte študovalo približne 250 študentov,“ povedal Jurík.

Doplnil, že po roku 2000 začal počet študentov klesať.

Jurík hovorí, že trend vrcholu a následného pomalého poklesu početnosti študentov na teologických fakultách možno badať vo všetkých krajinách strednej Európy a niektorých krajinách západnej Európy. Na Slovensku je to podľa neho spojené aj s klesajúcim počtom stredoškolákov.

Menej študentov však znamená menej anonymity a otvorenejší dialóg s pedagógmi, dodáva. V rámci odbornej diskusie o úprave študijných osnov zobrali napríklad do úvahy aj podnety od študentov.

Medzi študentmi sa nájdu aj takí, ktorí už roky odpracovali v inom povolaní a v druhej polovici svojho života chcú sa venovať niečomu novému.

Skryť Vypnúť reklamu

„Môžeme povedať, že na EBF UK študujú študenti všetkých generácií – teda od maturity až po seniorov. V posledných rokoch prichádza aj k nám trend pomerne bežný v USA i západnej Európe, že na teologické štúdium prichádzajú študenti v snahe o tzv. second career (tzv. druhú kariéru),“ povedal Jurík.

Podľa neho takýto študenti majú už životné skúsenosti, pevnú motiváciu a štúdium nevnímajú ako nutnú prácu na získanie akademického titulu. Nosným a v súčasnosti početne najväčším študijným programom je evanjelická teológia.

Za ňou nasledujú sociálno-diakonické študijné programy a učiteľstvo náboženskej výchovy v kombinácii s ďalším predmetom. Fakulta bola už od jej počiatku otvorená aj pre ženy.

Okrem Slovákov na fakulte študujú študenti zo Srbska, Chorvátska, Slovinska, Rumunska či z Česka. Z väčšej miery ide o zahraničných Slovákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Jurík si myslí, že podporou a výchovou farárov pre tieto krajiny pestujú vieru, kultúru, ale aj „cit pre všetko slovenské“. To by mohlo prispieť k zachovaniu si vlastnej identity v prostredí inej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Polícia prehľadal dom lekára, v ktorom Maradona zomrel

Vyšetrovanie skúma, či sa Maradonovi zo strany lekára dostala náležitá starostlivosť. Denník Le Soir informoval, že lekára vinia z neúmyselného zabitia.

Leopoldo Luque odpovedá vo svojom dome na otázky novinárov.
Slovensko

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 miliónov dolárov

Ponuka je určená na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financovanie jedna k jednej. Naď naznačil, čo by dokúpili.

Minister obrany Jaroslav Naď už skôr načrtol, že s pomocou peňazí od USA by Slovensko mohlo dokúpiť vrtuľníky Black Hawk a dovybaviť tie, ktorá má.
Slovensko

Dohoda na kandidátovi na šéfa generálnej prokuratúry má vzniknúť na koaličnej rade

Podľa Remišovej je dobrým znakom, že Smeru nevyhovuje ani jeden zo siedmich kandidátov.

Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora.
Slovensko

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje OĽANO

Do parlamentu by sa dostalo osem strán, jedna z koaličných strán nie.

Ilustračná fotografia.