SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Farmár sa správal k migrantom ako k otrokom, pri práci ich strážil s puškou

Podľa expertov pripomína situácia v talianskom poľnohospodárstve otrokárstvo a robotníci sa začínajú búriť. Farmári preto stále častejšie preferujú afrických pracovníkov, pretože nepoznajú svoje práva a možno ich ľahšie zneužívať.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

RÍM - Talianska polícia zadržala farmára, ktorý na poli strážil svojich indických zamestnancov brokovnicou a vyhrážal im smrťou.

Podľa expertov pripomína situácia v talianskom poľnohospodárstve otrokárstvo a robotníci sa začínajú búriť. Farmári preto stále častejšie preferujú afrických pracovníkov, pretože nepoznajú svoje práva a možno ich ľahšie zneužívať, píše server idnes.cz.

Talianska polícia zadržala tridsaťpäťročného farmára Alessandra Gargiula v meste Tarracina potom, čo si jeden z jeho šiestich indických zberačov ovocia sťažoval strážnikom.

SkryťVypnúť reklamu

Gargiulo podľa neho strážil svojich zamestnancov s brokovnicou, strieľal im na hlavami a niektorým navyše vyhrážal podrezaním.

Podľa sociológa Marca Omizzola, ktorý sa v think-tanku Eurispes zaoberá migráciou, je krok Inda veľmi neobvyklý.

"U imigrantov pracujúcich v poľnohospodárstve je oznámenia na políciu veľmi vzácne. A to napriek tomu, že je toto správanie zo strany farmárov pomerne časté," opisuje.

"Vieme, že je v tejto oblasti veľa farmárov, ktorí sa svojim zamestnancom vyhrážajú s puškou v ruke. Je to nová forma otroctva, ktorú poznáme z amerického juhu," vysvetľuje Omizzola pre britský denník The Times.

Gargiulo na svojej indickej zamestnancov údajne zaútočil na ich ubikácie po tom, čo mu jeden z nich oznámil svoj zámer dať výpoveď. Všetkých šesť imigrantov patrí k indickej náboženskej menšine Sikhov. V oblasti okolo Terracina pracuje v poľnohospodárstve približne 16-tisíc robotníkov, mnoho z nich sú práve sikhovia.

SkryťVypnúť reklamu

Poľnohospodárski pracovníci v roku 2016 vyhlásili štrajk, po ktorej sa ich odmena zvýšila z pôvodných 2,50 eur (64 korún) za hodinu na 4,50 eur (115 korún). Podľa Omizzola však robotníci naďalej pracujú vo veľmi zlých podmienkach. Približne desať percent poľnohospodárskych pracovníkov sú nelegálni prisťahovalci.

Farmári preferujú afrických migrantov, sú menej informovaní


"Zamestnávatelia si nechajú ich pracovné povolenie, čo znamená, že si ich robotníci nemôžu obnoviť a postupne im vyprší platnosť. Stávajú sa tak nelegálnymi migrantmi. To však zamestnávateľom vyhovuje, pretože robotníci nemôžu odísť z práce, ani nahlásiť nevyhovujúce podmienky na políciu," hovorí Omizzolo.

Podľa Omizzola takýto prístup silne pripomína otroctvo. Ind, ktorý sa obrátil na políciu, to údajne urobil preto, že sa predtým zúčastnil kurzu o právach robotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Omizzolo považuje informovanosť Sikhov za jeden z dôvodov, prečo sa talianski farmári začínajú prednostne obzerať po afrických žiadateľoch o azyl.

"Je totiž menej pravdepodobné, že sa budú búriť proti krutému zaobchádzaniu," konštatuje.

Okrem Indov mieri každé leto na Apeninský polostrov desaťtisíce robotníkov z Afriky, Bulharska alebo Rumunska. Podľa talianskych poľnohospodárskych odborov je riziku vykorisťovania každý rok vystavené 400-tisíc ľudí. Väčšinu tvoria cudzinci, ale sú medzi nimi aj Taliani.

Podľa kolektívnej zmluvy by mali robotníci na poliach denne pracovať 6 hodín a 40 minút za najmenej 50 eur (1 293 korún). V skutočnosti však pracujú až štrnásť hodín a dostávajú zaplatené podľa váhy zozbieraných plodín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu